Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Mérgező növények a lakásban

Évente legalább egy tucatszor hívnak fel olvasóim, ismerőseim azzal, hogy gyermekük mérgezést szenvedett valamilyen növénytől, és mit tegyenek? Ilyenkor, amellett, hogy átérzem a kétségbe esett szülő helyzetét, nem tudok sokat segíteni, hiszen kertész vagyok, nem orvos, legfeljebb az érintett növényről tudok felvilágosítást adni, de vészhelyzetben ez nem jelent érdemi segítséget.

Mint annyi más esetben, az otthoni, kerti vagy szobanövényektől elszenvedett mérgezéseknél is a legjobb, amit ajánlani tudok, az az elővigyázatosság és a körültekintő növényválasztás, hiszen ha a rizikóforrásokat a minimálisra, ideális esetben nullára csökkentjük, akkor jó eséllyel megelőzhetjük a bajt.

A szobanövények csodálatos kiegészítői az otthonnak, és számos előnnyel rendelkeznek. Kellemes hangulatot teremtenek és javítják a lakás megjelenését és a közérzetünket is. A szobanövények gondozásának elsajátítása megtanítja a gyerekeket felelősségre és felkeltheti érdeklődésüket a kertészkedés iránt, ami egész későbbi életén át öröm lehet. A növények otthoni elhelyezése szintén nagyszerű módja annak, hogy kapcsolatba lépjünk a természettel.

Nézze meg az alábbi videómat, amelyben a mérgezésről, a mérgező növényekről beszélek!

Fontos, hogy a család minden tagja ismerje a lakásba hozott növényekkel kapcsolatos veszélyeket. Míg sok közös szobanövény ártalmatlan, néhány mérgező az emberekre és / vagy háziállatokra. Lehet, hogy ez nem jelent problémát egy olyan otthonban, ahol csak felnőttek és nagyobb gyermekek élnek. Ha kisgyerekek vagy háziállatok élnek a lakásban, akkor viszont érdemes elkerülni az enyhén mérgező növényeket is.

Na, de melyek ezek?

Nézzük meg a listát, ismerjük meg őket közelebbről is!

Leander

Az egyik leggyakoribb szobanövény a téli hónapokban a leander (Nerium oleander). Gyakran találkozhatunk vele lépcsőházakban, folyosókon. A leander minden része erősen mérgező, fogyasztása gyomorpanaszokat, szívbántalmakat, de akár idegrendszeri károsodást is okozhat.

Ha nem vettem el a kedvét a csodás leanderektől, tekintse meg kertészetem széles válaszékát!

Szobaciklámen

A kedvelt szobaciklámennek (Cyclamen persicum) a virága és szára enyhén mérgező, a szervezetbe jutva hasi-, és gyomorpanaszokat idéz elő. A ciklámen gumója erősen toxikus (cyclamin glükozidot tartalmaz), mely komolyabb rosszullétet, görcsöket, légzési nehézségeket okozhat.

Szobai kankalin

A szobaciklámennel rokonságban álló szobai kankalin (Primula obconica) tejnedve bőrpírt, viszketést, de akár hólyagos kiütéseket is okozhat, ha pedig valaki lenyeli, heveny hasmenés lesz a "jutalma".

Diffenbachia

Szintén népszerű lakásdísz a diffenbachia (buzogányvirág, Diffenbachia) melynek nedve a száj nyálkahártyáját izgatja, kellemetlen tüneteket előidézve.

Szobai futóka

A szobai futóka, vagyis az Epipremnum aureum a legtöbb lakásban megtalálható, sőt, mi több, nagyon kedvelt és népszerű dísznövény. A mérgezése viszont veszélyes is tud lenni. Kis mennyiségben elfogyasztva szájszárazságot, bőrirritációt, hányingert, fejfájást okoz, nagyobb mennyiségben pedig a nyelv és a torok duzzanata alakul ki és súlyos légzési nehézségek léphetnek fel.

Monstera

A terebélyes filodendron (könnyező pálma, Monstera deliciosa) termése magas oxálsav tartalmú, lenyelve roppant kellemetlen tüneteket eredményez. Levelei és gyökere is mérgezőek, allergiás tüneteket idéznek elő, háziállatokra akár végzetesek is lehetnek. Emberekben, még kisgyermekeknél is, a filodendron bevitele általában csak enyhe mellékhatásokkal jár, beleértve a dermatitisz reakcióját, valamint a száj és az emésztőrendszer duzzadását. Ritka esetekben vagy nagy mennyiség bevétele után halálos kimenetelű is lehet.

Anyósnyelv

Az anyósnyelv (Sansaveria trifasciata) levelei is problémát okozhatnak, megrágásuk, elfogyasztásuk hasmenéshez, gyomorégéshez vezethet.

Mikulásvirág

December tájékán pedig a mikulásvirág (Euphorbia pulcherrima) a legaktuálisabb mérgező szobadísz, ez a kedves, piros növény ugyanis már az érintést is irritációval torolja meg (gondozásához gumikesztyűt szoktak ajánlani!), virága lenyelve pedig heveny hányást idéz elő.

Asparagus

Ezek a növények szapogenineket tartalmaznak, amelyek olyan vegyületek, amelyek dermatitiszt okozhatnak gyerekeknél, de a háziállatokra is veszélyesek: hasmenést, hasfájást okozhatnak.

Azálea

A virágokkal díszítő szobacserje rendkívül szép és sok fajtája létezik, azonban vigyázzunk, mert toxinja rendkívül mérgező, nagyobb mennyiségben fogyasztva akár kómát is okozhat.

Természetesen a lista korántsem teljes, de jól jelzi, hogy nagyon fontos, hogy kisgyermekes háztartásokban legyünk tisztában a zöld állomány jellemzőivel, bátran használjuk az internetet a mérgező fajok beazonosítására, a kertészetekben vásárlás előtt kérdezzünk rá a mérgezőségre, de problémás esetekben engem is bátran felkereshetnek kérdésekkel a növény tulajdonságait illetően.

A kertben is érdemes odafigyelni!

Nem csak a szobai, hanem a kerti növények között is előfordulhatnak veszélyes fajok, ráadásul a kertben olyan növények is megjelenhetnek, melyeket nem mi telepítettünk, de kockázatot hordoznak, ilyenek például a gombák, akár a gyilkos galóca is felütheti a fejét, nem egy példát láttam már erre. A kerttel kapcsolatban szintén fontos a körültekintő növényválasztás, és az előzetes tájékozódás, ha gyerekek is tartózkodnak ott.

A kert hívatlan vendégei lehetnek a gombák...

Az önként betelepülő példányokat is monitorozzuk folyamatosan, a gombákat illetően azt ajánlom, ne vesződjünk a beazonosítással, hanem gumikesztyűt húzva távolítsuk el, és semmisítsük meg azokat. Kisgyermekes kertekben egyébként nem csak a mérgező növényekre szükséges figyelni, hanem jó ötlet a bababarát kertekre vonatkozó alapelveket követni.

Ha szívesen olvasna a kertjeink mérgező növényeiről is, akkor kattintson ide, olvassa el ezt a cikkemet is!

Mit lehet tenni, ha mégis bekövetkezett a baj?

Késlekedés nélkül, azonnal szakembert, vagyis orvost kell kell hívni. Amennyiben tudjuk, hogy a baj okozója valamelyik növényünk, rögtön jelezzük ezt a doktornak, és nem haszontalan magát a növényt is megmutatni, bevinni az orvosnak, hogy a toxint beazonosíthassa.

Amennyiben a mérgezés forrása ismeretlen, ne zárjuk ki a növényeket, mint a baj okozóit, ehhez persze jó, ha tudjuk, hogy van mérgező növényünk. A mentők kihívásakor, ha tudjuk, határozzuk meg a méreganyagot, annak mennyiségét, és hogy mikor történt a mérgezés, illetve azt, hogy vannak-e jelenleg a mérgezésnek tünetei. Kerüljük a közszájon forgó megbízhatatlan jótanácsokat, mint a hánytatást, a tej vagy a sós víz itatását, csak azt hajtsuk végre, amit az orvos javasol!

Tipp: a kisgyermekeknek korán tanítsuk meg, hogy a szobanövényeket soha ne simogassák, markolásszák, és főleg ne vegyék azokat a szájukba!

Olvassa el, mi a teendő mérgezés esetén!

A mérgező szobanövények, mérgező kerti növények fő veszélyforrása abban áll, hogy nem tudjuk, hogy gondot okozhatnak, ellentétben például a vadon élő fajtákkal, mint a gyilkos galóca, a nadragulya, vagy a csattanó maszlag, melyek közismerten mérgesek. Ezért nagyon hasznos körülnézni otthon, hogy van-e problémás példányunk, főleg, ha gyermek is van a közelben!

Mit lehet akkor tenni, hog az otthonunk gyermekekre nézve is biztonságos legyen?

A következő teendő listát követve Ön is minimalizálhatja a veszélyt:

• Vegye listába, katalogizálja a lakás és a kert növényeit!

• Az ismeretlen fajokat azonosítsa be növényhatározó kézikönyv, vagy az internet segítségével!

• A toxikus, veszélyt jelentő szobanövényeket távolítsa el (például ajándékozza el olyan helyre, ahol nem jelentenek veszélyforrást)!

• Mérgező szobanövények esetében megoldás lehet, ha olyan magasra helyezi el azokat, ahol a gyermekek nem érik el többé!

• A mérgező kerti növényeket vagy zárja el a gyermekek elől, például a terület elkerítésével, vagy szanálja ezeket a növényeket!

• Tanítsa meg gyermekének, hogy nem szabad növényi részeket a szájába venni, vagy a növényekkel játszani!

• Új szobai vagy kerti növény vásárlása előtt győződjön meg róla, hogy nem mérgező-e?

Fontos! Mérgező növényekkel a természetben is lehet találkozni, ezért ügyeljen rá, hogy gyermeke kirándulás, természetjárás alkalmával se vegyen a szájába növényi részeket, vagy termést!

Gyermekek mérgeződése esetén a Heim Pál Kórház mérgezési osztályán kérhetünk felvilágosítást a következő telefonszámon: 061 459 9100 / 1113

Mérgezési esetekkel szintén fordulhatunk a Péterfy Sándor utcai Kórház-Rendelőintézet és Baleseti Központ Klinikai Toxikológiai Osztályához, melynek elérhetőségei: 1074. Budapest Alsó erdősor 7. fszt., telefon: +36-1-3-215-215

Ha szívesen olvasna a kertjeink mérgező növényeiről is, akkor kattintson ide, olvassa el ezt a cikkemet is!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!