Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Mélynyugalmi és kényszernyugalmi állapot

Enyhe tél? Hirtelen felmelegedés? Ezt követő gyors lehűlés? Vajon az Ön kertjének idei gyümölcstermése veszélyben van miatta?

 

Ha megismeri a növények nyugalmi állapotait, s ezek biológiai hátterét, választ kaphat erre. A mérsékelt éghajlati öv növényeinél kétféle nyugalmi állapotot különböztetünk meg. Ezek a következők: a mélynyugalmi szakasz, és a kényszernyugalmi szakasz. A nyugalmi állapotok a rügyfakadást előzik meg.

 

1. Mélynyugalmi szakasz: időtartama fajonként, fajtánként eltérő.

  • A kihajtás ilyenkor hormonálisan gátolt.
  • Ez a szakasz az őszi lombhullás után kezdődik el.
  • A korán virágzó fajoknál a mélynyugalmi állapot ideje rövid, január végéig, február elejéig tart.
  • Ha ez, a fajra jellemző időmennyiség letelt, de az időjárás még télies, a kihajtást már csak ez fogja gátolni, a növény kényszernyugalmi állapotba kerül.

 

2. Kényszernyugalmi szakasz: a kihajtást csak a kedvezőtlen időjárási körülmények gátolják.

  • Ha felmelegedés kezdődik, tavasziasra fordul az idő, a rügyfakadás megkezdődik.

 

A jelenlegi januári (2018.) enyhe időjárás, a hirtelen felmelegedések, majd az ezt követő lehűlés és fagyok nem valószínű, hogy az Ön kiskertjében károsodást okoznak, még a korán virágzó gyümölcsfáknál sem. A növények ugyanis még mélynyugalmi állapotban vannak.

 

Ön nagyon egyszerűen megtudhatja, hogy a gyümölcsfái melyik nyugalmi szakaszban vannak. Ha a levágott gyümölcsfaágat a szobában vízbe teszi, és egy napon belül kinyílik, akkor már kényszernyugalmi állapotba kerültek.

Tartalomhoz tartozó címkék: kertészeti tanácsok gyümölcsfa