Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

A Rózsaember rózsái

Számos magyar dísznövényfajtánk létezik; hála nemesítőinknek, büszkélkedhetünk magyar egynyári fajtákkal, magyar nemesítésű fenyőkkel, páfrányfenyővel, füzekkel, hamisciprusokkal is. Ezeknek a fajtáknak nagy keletjük van, számos országban ismerik őket és szeretik.

Van még egy növénycsoport, amely számos fajtájának nemesítője magyar – ezzel hozzájárul a magyar növényekről nemzetközileg is köztudott dologhoz, miszerint nagyon jól ellenállnak a klimatikus viszonyoknak, és egyedi megjelenésűek.

Ez a növénycsoport pedig nem más, mint a rózsák gazdag birodalma. Tudták, hogy több, mint 800 magyar nemesítésű fajtánk volt egykoron? S hogy kinek köszönhető mindez?

Márk Gergely – a nagy magyar rózsanemesítő

A nemesítő neve Márk Gergely, aki az egész életét arra tette fel, hogy újabbnál újabb rózsákat nemesítsen. Fontosnak tartom a témát, hiszen mind a mai napig szeretjük és használjuk a fajtáit. Ismerkedjünk meg vele egy kicsit! Márk Gergely 1923-ban született és 2012-ben halt meg. Már egészen fiatalon a Kertészeti Kutatóintézethez került Budapestre, ahol megkapta a rózsa-témát. Innentől kezdve pedig élete végéig nem látott más növényt, csak a rózsákat.

Márk Gergely a rózsáival

Több,mint 800 fajta került ki a kezei közül és ezzel hírét vitte a világban Magyarországnak, a magyar dísznövényeknek is. Nyugdíjba vonulását követően a törökbálinti kertjében folytatta tevékenységét a 2012-ben bekövetkezett haláláig. A rózsái túlélték őt és máig nagy népszerűségnek örvendenek. Életéről Mohi Sándor forgatott dokumentumfilmet A Rózsaember: Márk Gergely címmel.

A Márk-rózsák alapvető jellemzői

Mint a legtöbb nemesítőnek, Márk Gergelynek is vannak ’stílusjegyei’, amelyek megkülönböztetik fajtáit a többitől és mintegy keretet adnak nekik. Az egyik ilyen tulajdonságuk a kiváló ellenállóképesség az abiotikus stressz ellen – vagyis ezek a rózsák a magyar klímára lettek nemesítve, ezért kiválóan tűrik azt. Nagyszerűen ellenállnak az erős napsütésnek, a magas UV-sugárzásnak és az aszálynak is.

Márk Gergely, a nagy magyar rózsanemesítő

Ugyanilyen jegy a fajtáinál a hosszantartó virágzás, amely nagyon fontos tényező egy-egy fajtánál. A Márk-rózsák több héten keresztül is képesek pompázni, s sok fajtája kifejezetten illatos. Ezek a magyar rózsafajták nagyon intenzív színűek és egyfajta játékos színvilág is jellemzi őket. A Márk-rózsák nagyon sok fajtájánál látható a belső porzókör, vagyis nem tömveteltek ezek a virágok, bár számos fajta rengeteg szirommal rendelkezik. A belső porzókör láthatósága miatt a fajták a természetközeliek, miközben elegánsak és nemesek maradnak.

Fontosabb fajtái

Nagyon nehéz dolog lenne 800 fajta közül elővenni egy párat és csak azokról szót ejteni, mert egyszerűen lehetetlen közülük kiválasztani pár kedvencet, ezért inkább úgy mutatom be Önnek őket, hogy fajtacsoporton belül választok párat – természetesen hely hiányában a teljesség igénye nélkül.

Szeretne bővebben is olvasni a rózsatípusokról? Akkor ajánlom Önnek ezt a cikkemet is!

A teahibridek

A teahibrid rózsák a mai napig legközkedveltebb rózsák, hiszen gyakran illatosak, a virágfejek nagyméretűek és közepes termetük miatt a legtöbb kertben és parkban jól elhelyezhetők. Az első teahibridet Franciaországban állították elő a 19. század második felében, s azóta több ezer fajtát nemesítettek. A teahibridek rengeteg kert királynői elegáns termetükkel és számtalan virágalak és színváltozatukkal. Az itt és lejjebb bemutatott fajtafotók forrása: PharmaRosa Kft.

A kertészetemben számos teahibrid fajta elérhető!

A floribunda rózsák

A floribunda rózsák H. Nicolas nemesítőnek köszönhetik létüket, ugyanis ő nemesítette a világon az első floribunda fajtát. Na, de mi is a floribunda? Két csoport keresztezésének eredménye: a teahibrideket keresztezték a polyantha-hibridekkel. A teahibridekkel kapcsolatosan az előbb olvashatta, hogy nagy virágokat fejlesztenek, hajtásrendszerük nem sűrű, és viszonylag kevés a virágok száma egy-egy bokron.

Tekintse meg kertészetem teljes rózsaválasztékát!

A polyantha hibrideknél épp fordított a helyzet, ugyanis millió virág található egy-egy tövön, ezek a virágok pedig általában csokrosan helyezkednek és aprók. A floribunda rózsák pedig a két szülő tökéletes utódjai lettek, mert a virágméretük, a virágszámuk is valahol a teahibridek és a polyantha rózsák között találhatók félúton.

A rózsákat nagyszerűen lehet társítani. Ebben a cikkemben adok pár tippet Önnek.

Na de milyen az ember? A nagyobb virágot valahogy sok esetben mutatósabbnak találjuk. Így volt ez a polyantha rózsáknál is: a nemesítés eltolódott az olyan új fajták irányába, amelyek inkább a teahibridekre hasonlítottak (nagyobb virágok), mint a polyanthákra. Mindenesetre sokszínű és népes rózsacsoport, és ez igaz a Márk-fajtákra is.

A polyantha rózsák

A polyantha rózsákról egy pár sorral feljebb volt már szó, de ami a legfontosabb róluk, hogy általában kistermetűek, és pici, rengeteg, csokrokban fejlődő virág jellemzi őket. Kifejezetten bájos csoport, és viszonylag nagy ellenállóképességgel rendelkeznek.

Ebben a cikkemben felsorolok 5 okot, amiért minden kertben helye van a rózsáknak!

Sajnos ritkán illatosak, de cserében a legtöbb fajta nyáron több héten keresztül is képes virágozni. Minden kertben ott a helyük, hiszen kis helyen is elférnek és igazán feltűnők a virágzás idején. Márk Gergely gyakran vette a polyantha rózsákat a kezébe, és alkotott meg szebbnél szebb fajtákat. Belőlük is bemutatok párat, bár nehezen lehet közülük válogatni…

A törperózsák

A nevükben is benne van méretük. Ennek a típusnak az átlagos magassága 50 cm. Az igazi fénykorukat a teahibridek világhódító útja előtt élték, mégpedig a 19. század első felében. Ma is egyre divatosabbak, ugyanis számtalan, kis virág, jó ellenálló képesség és hosszantartó virágzás jellemzi őket. A kertben, szabadföldön is nagyszerű helyük lehet, de akár teraszon, balkonon, nagyobb dézsában is nevelhetők.

Rózsaolaj házilag? Olvassa el erről a témáról szóló cikkemet!

Tekintse meg kertészetem mini virágágyi törperózsáit!

A parkrózsák

A parkrózsa egy gyűjtőfogalom. Olyan, több más fajtacsoportból származó rózsák tartoznak ide, amelyekre igaz, hogy jól mutatnak a parkokban. S hogy milyen rózsa alkalmas a parkokba? Természetesen a nagyobb termetű fajták, amelyek intenzív színűek és jól bírják a strapát, hiszen a parkokban azért nem tudják őket minden nap óvón és védőn gondozni, mint ahogy mi a saját kertjeinkben lévő rózsákat. Vannak kisebb termetű fajták is, de ezeknek is nagy ellenállóképességűnek és feltűnő kinézetűnek kell lennie. Márk Gergely is számtalan parkrózsát nemesített, amelyek közül az egyik leghíresebb az Árpádházi Szent Erzsébet fajta.

A futórózsák

A futórózsák egy igen kedvelt csoportja a rózsaféléknek, ugyanis igen figyelemfelkeltők, hiszen nagy felületen hosszú ideig virágoznak. Két típusuk a rambler és a climber rózsák, de ezek megkülönböztetéséről egy másik cikkemben írtam korábban. Jellemző rájuk, hogy támasztékra van szükségük, legyen ez egy pergola, kerítés vagy kapu. Erre felfutva viszont hatalmas vonzerővel bírnak és romantikus, egyben vidéki jelleget is kölcsönözhetnek a kertnek. Márk Gergely is előszeretettel foglalkozott ezzel a típussal.

 

Ugye, mennyi csodás fajtája van Márk Gergelynek? Válasszon Ön is közülük és nevelje őket saját kertjében!

Tekintse meg kertészetem teljes rózsaválasztékát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

fotók forrása: rózsafotók, Márk Gergely 1. fotó, Márk Gergely 2. fotó