Hasznos tudnivalók
Származás: a díszalma Kelet-Ázsiában, Japánban őshonos lombhullató fa vagy bokor. Az almával rokon, főként csodás tavaszi virágai, ehető gyümölcsei, dekoratív megjelenése, lombszíne és jó pollenadó volta miatt kedvelt.
A 'Comtesse de Paris' fajtát a francia Jean-Pierre Hennebelle hozta létre Pas-de-Calais-ban a Malus hupehensis magoncából és 1985-ben vezette be. 2013-ban elnyerte az angol Királyi Kertészeti Társaság díját.
Habitus: kb. 4-5 m magas, felfelé törő ágrendszerű, sűrűn elágazó, piramis formájú, kecses, elegáns megjelenésű. Lombozatát középzöld, kb. 8 cm hosszú, fűrészes szélű, elliptikus, hegyes levelek alkotják.
Virág: április-májusban, sötét rózsaszín bimbókból gazdagon bontja, fehér, illatos, csésze alakú, 5 szirmú, szimpla, kb. 4 cm-es virágait. Vonzza a beporzó rovarokat.
Termés: szeptembertől, hosszú, vörös szárakon jelennek meg kisméretű (1,5 cm átmérőjű), élénk sárga színű, citrom formájú, ehető gyümölcsei, melyek lekvár, zselé készítésére is alkalmasak. A fán hagyva télen díszül, a madarak számára pedig táplálékul szolgálhatnak.
Talajigény: nem válogatós, de a jó szerkezetű és vízgazdálkodású, humuszban gazdag, semleges kémhatású, üde talaj ideális a számára.
Fényigény: nagy, a napos, világos, nyílt helyet kedveli.
Vízigény: közepes, az idősebb példányok jól tűrik a szárazságot is, a pangó víztől viszont óvjuk.
Gondozás: könnyen nevelhető, szívós és alkalmazkodó, hidegtűrése kiváló (-20°C-ig). Szükség esetén - a beteg, sérült, rossz helyen növő ágak eltávolítása végett -, a lombfakadást megelőzően metszhető. A telepítést követő évben öntözzük rendszeresen.
A varasodásnak és a tűzelhalásnak jól ellenáll.
Társítás és elhelyezés a kertben: a díszalmák azok a növények, melyek elsők között merülnek fel, ha kevés karbantartást igénylő, mind a négy évszakban mutatós fát szeretnénk a kertünkbe. Nem mellesleg alkalmasak a többi alma beporzására.
A „Comtesse de Paris” fajta nevéhez illően tavasszal fehér virágaival grófnői pompát ölt, ősszel pedig a lombhullás után is fennmaradó sárga gyümölcsei ékesítik. Szoliterként, csoportosan elhelyezve vagy társításban is nevelhető.
Kissé rusztikus megjelenése révén jól beilleszthető természetközeli, madárbarát, méh- és lepkecsalogató, ill. falusi kertekbe, olyan cserjékkel társítva, melyek virágaikkal, terméseikkel szintén díszítenek. Egy ilyen kertrész kialakításához jó választás mellé az azonos időben nyíló, sötétrózsaszín virágú, fényes piros termésű ’Crimson Cloud’ díszgalagonya, a ’Charles Joly’ telt, sötétlila orgona, a lágy rózsaszín virágú, kékes lombozatú Rosa glauca, melyek nemcsak szépségükkel, de édes illatukkal is elbűvölnek.
A levendulakék bugájú 'Reve Papillion Lavender' nyáriorgonával és a narancs, piros, aranyszínű leveleivel ősszel pompázó, rózsaszín terméseit hosszan megtartó csíkos kecskerágóval tehetjük még teljesebbé az összeállítást.
Társításra javasolt növényfajták:
Crataegus laevigata 'Crimson Cloud'- Díszgalagonya Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 4-5 m Védett tartalom
Syringa vulgaris 'Charles Joly' - Telt, sötétlila orgona
Rosa glauca – Hamvas, kék (kékes) levelű rózsa
Buddleia davidii 'Reve Papillion Lavender'® – Nyáriorgona
Euonymus europaeus – Csíkos kecskerágó
Kifejlett szélesség: 3-4 m
Ültetési tőtáv: 5 m
Virágzási idő: április - május
Méhlegelő: igen
Fényigény: nagy
Vízigény: közepes
Lombhullató: igen
Felhasználási terület: szoliter, vegyes társítások eleme, háttérnövény, tavaszi kert, falusi kert, természetközeli, madárbarát kert