Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Fontos magyal típusok és tavaszi metszésük

A magyal, mint megnevezés nem csupán egy növényt takar, hanem több fajt, fajtát és változatot is, melyekre sokszor csak magyalként utalnak. Ez a megnevezés helyes, hiszen az Ilex, tehát a magyafélék nemzetségébe tartozó növényekről van szó, azonban ahhoz, hogy pontosan tudjuk, hogy melyik típussal van dolgunk, mindig nézzük meg a tudományos tehát a latin nevét is!

Mielőtt rátérnénk a metszésre a fontosabb magyal típusokat bemutatnám, hiszen a megfelelő gondozási munkák megtervezésében ezek meghatározása nagy segítséget jelent.

A fényes sötétzöld lombjával kertünk meghatározó növénye lehet!

A magyal kiváló sövény lehet! A sövénytelepítésről olvasson többet ebben a cikkemben!

Közönséges magyal (Ilex aquifolium)

Nevezik szúrós magyalnak is, hiszen fényes felületű, bőrszerű levelei fogas szélűek, a levél szélen található fogak tüskések, szúrósak. Cserje ritkábban 6-8 méter magas kusza ágrendszerű fácskává fejlődhet, azonban a kertbe telepítve szükséges a megfelelő metszése és gondozása. Kétlaki növény, a nőivarú egyedeken fejlődnek a feltűnő színű piros bogyók.

A közönséges magyal egy kifejezetten szúrós cserje!

Ha nem akarunk örökzöldet telepíteni, válasszuk a télizöld fagyalt! Ismerje meg ezt a növényt!

Kékeslevelű magyal (Ilex x meserveae)

A közönséges magyal és a ráncoslevelű magyal keresztezésével létrehozott fajta. A szúrós, fogas levelei kisebb méretűek, azonban a sötét levélszín kékes árnyalatot tükröz. Fajtától függően kifejlett magassága 2-3,5 méter között változik. Kétlaki növény.

A kéklevelű magyal lombja és termései látványos kontrasztot adnak!

Csipkéslevelű magyal (Ilex crenata)

Nevezik japán magyalnak is, de nem összekeverendő az Ilex impala-val (Ilex maximowicziana var. kanehirae ’Impala’), melyre szintén japán magyalként utalnak, hasonló származási területük miatt. A csipkéslevelű magyal levelei kisebb méretűek, levelei csipkézettek, nem fűrészesek, szúrósak.

A levél bőrszerű és fényes. Megjelenésében hasonlít a buxusra (puszpáng), ezért annak helyettesítésére is alkalmas, mivel növényvédelme nem bonyolult. Számos kertészeti változata van, melyek között oszlopos növekedésűek is találhatók.

A csipkéslevelű magyal apró leveleivel díszít!

A magyal pergolák hátterében is jól mutat, melyekre akár iszalagot is futtathatunk! Nézze meg hogyan!

A magyalfélék metszése

A metszéssel nem csak a formát tarthatjuk fenn, de új életet adhatunk az elöregedett, díszítőértéküket vesztett egykoron pompás növényeknek is! Mi kell ehhez? Bátorság, eltántoríthatatlan meggyőződés valamint profi, éles, tökéletes metsz lapot maga után hagyó ollók, és pontosan járó fűrész.

Közönséges magyal (Ilex aquifolium) egy évvel az ifjító metszés után

Tipikus, túlnőtt növény képét mutató közönséges magyal esetében sokszor tapasztalható jelenség, hogy szinte szemmagasságig felkopaszodik és 1-1,5 méter magasságtól vannak csak levelei.

Tény azonban, hogy a legtöbbünk szinte biztosan az ezen magasság alatti tartományban szemlélődik a kertben, vagyis ha a díszcserje lombozata szemmagasság felett kezdődik, akkor nem tölti be dekorációs funkcióját.

Tekintse meg az alábbi videómat is a témában:

Ifjítás során a talajtól számítva 20 - 40 cm-re érdemes visszametszeni a szóban forgó magyal ágait, ha mégis bátortalanok vagyunk akkor a 50-60 cm-rel kezdjük. Ezzel a gyönyörű friss, üde lombozat kialakulását segítjük, mely nem a növény egészén megjelenik majd.

A magyalok mellett a borbolyafélék is igen színgazdag cserjecsoport. Tekintse meg kínálatomat erre a linkre kattintva!

Fontos, hogy türelemmel álljunk ehhez a munkához, ugyanis az legtöbb magyalfélére lassabb növekedési erély jellemző, így munkánk eredménye is lassan érik be.

Egy ápolt magyal bokor kertünk fókuszpontjává is válhat!

Az örökzöld cserjék előtt jól érvényesülnek a tavasz végén nyíló bazsarózsák hatalmas virágaikkal!

Közönséges magyal: Az év során folyamatosan eltávolíthatók az elszáradt vagy beteg ágrészek. Tavasszal, az új hajtások megjelenése előtt távolítsuk el az egymást keresztező ágakat és a formázás is ekkor történhet. Ha fává akarjuk nevelni, távolítsuk el az alsó ágakat.

A fácskává nevelt magyal szoliterként is megállja a helyét!

Kékeslevelű magyal: Az év egészében eltávolíthatók a beteg, elszáradt ágak. Tél végén, tavasz elején, az új hajtások megjelenése előtt, a végezzük el a szükséges ritkítást valamint az alakító metszést is.

Fajtától függően a piramis alakúak kisebb mértékű metszés igényelnek, míg a bokros, sövényként is használható fajták esetében erőteljesebb formázást is használhatunk.

A kertészetemben kapható szúrós cserjék közül erre a linkre kattintva válogathat!

A csipkéslevelű magyal a puszpángsövények pótlására is alkalmas!

Az óriási virágokat nevelő, cserjepótló mocsári hibiszkusz érdekes kombináció a magyallal!

Csipkéslevelű magyal: Az erőteljes metszést is jól tűrő típus. Tél végén, kora tavasszal végezzük a metszést, ekkor, ha növényünk túl sűrű, akkor az ágak 1/3 részét eltávolíthatjuk. A metszése hasonlóan történik a puszpángéhoz.

Ha elöregedett, túlnőtt növényünk van, mely már kisebb metszéssel nem korrigálható, megoldás lehet a talajszinttől néhány centiméterre történő visszametszés is.

A tarkalevelű fajták egész évben kertünk különleges díszei lehetnek!

Kertészetem magyal kínálatát itt tekintheti meg! 

Sokan a családtagok, barátok, szomszédok "szakvéleménye" miatt nem mernek radikálisan alakítani a növényeiken, ezek a vélemények pedig annak ellenére, hogy jóindulatúak, nem mindig alapulnak a szakszerűségen, a tényeken.

Én azt tanácsolom, hogy mindig a valóban hozzáértő kertészeti szakember tanácsát fogadja meg, így lehet biztosítani, hogy valóban értékes tanácsot kapjon!

Kertészetem magyalkínálatát ide kattintva tekintheti meg!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!