Hasznos tudnivalók
Származás: Ernst Luginbühl-Bögli italkereskedő fedezte fel Oltigen (Svájc) falu környékén, mint véletlen nőtt, szilvával teli vadfát, az 1940-es évek végén. A gyümölcséből készített termék annyira meggyőzte, hogy megbízott egy faiskolát az ismeretlen fajta szaporításával, majd saját, Löhr nevű birtokára 600 fát telepített.
Svájc kedvelt szilvájává vált olyannyira, hogy 2023-ban az év gyümölcsfajtájának választották.
Hajtásrendszer: fája közepesen erős növekedésű, felfelé törő, dús elágazású koronát nevel. Levele ovális, világoszöld, fényes, kanalas, finoman fogazott szélű.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. Részben öntermékeny, a magasabb és biztosabb hozam érdekében érdemes porzópárokkal együtt telepíteni.
Porzói: ’Cacanska lepotica’, ’Goldquelle’, ’Mirabelle de Nancy’.
Gyümölcs: augusztus közepétől szeptember elejéig érik, kicsi vagy közepes méretű, gömbölyded, sekély varratú, tetszetős. Héja sárgásvörös, lila, hamvas. Húsa sárgászöld, puha, nagyon lédús, édes, finoman savas, fűszeres, igen aromás, ízletes.
Friss fogyasztásra és konyhai feldolgozásra (befőtt, lekvár, aszalás, sütemények) egyaránt alkalmas. Csak néhány napig tárolható.
Talajigény: jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, nyirkos, mély rétegű, középkötött talaj ideális a számára, de nem támaszt nagy igényeket a talajjal szemben, ugyanakkor a szikes talajt nem szereti. Gazdag, jó minőségű termést megfelelően előkészített talajban fog nevelni.
Fény- és hőigény: közepes, enyhe árnyékolást elvisel, de ez a termésmennyiséget kedvezőtlenül befolyásolja. A téli hideget jól tűri és a korai fagyok is ritkán károsítják.
Vízigény: közepes, kb. évi 600 mm egyenletes eloszlású csapadék esetén fejlődik jól, ezért hosszú, aszályos időszakokban öntözzük. Tartós csapadékhiány esetén gyümölcseit ledobja.
Gondozás: fontos az ültetési hely jó megválasztása, ami lehetőleg hideg szelektől védett, meleg fekvésű legyen. Telepítés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
A rendszeres trágyázást meghálálja.
A metszési munkálatok 4-5 éves koráig a korona alakítására irányuljanak, termőrefordulás után pedig - mivel a szilvafa hajlamos az elsűrűsödésre - a ritkításra, melynek során a felesleges ágrészeket távolítsuk el, hogy szellős, jól áttekinthető legyen a korona.
A metszés után a nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
A terméssel gazdagon rakott ágakat támasszuk fel.
Téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
Betegségekkel és kártevőkkel szemben jól ellenáll.
Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany:
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 5-8 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás (befőtt, lekvár, aszalás, sütemények)
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 6x6 m
Termésérés: augusztus közepe – szeptember eleje
Fény- és hőigény: közepes
Vízigény: közepes