A kertészkedők élete nem mindig felhőtlen öröm, a sok munkával gondozott, féltve nevelt növényeket gyakran támadják meg betegségek, melyek akár az egész állományt elpusztíthatják. A gombás fertőzések közül az egyik leggyakoribb a lisztharmat, mely egyaránt megjelenhet kerti növényeken, a veteményesben, vagy éppen a szobai zöldeken.
A lisztharmatgombáknak számos tápnövénye van, de talán a legkiemelkedőbbek a rózsafélék, amely rendbe nem csak a rózsa, hanem a legtöbb gyümölcsféle is tartozik. Fontos megemlíteni a zöldségeket, a vadgesztenyét, a szőlőt. Persze nem minden fajt ugyanaz a kórokozó támad meg, hanem a lisztharmat más és más faja fertőzi a különböző fajokat. Így különböző tulajdonságaik vannak, a fertőzés is máshogy mehet végbe a különböző fajoknál. Az almafa lisztharmat például már a rügyfakadástól kezdődően fertőz, a szőlőt megtámadó lisztharmat csak akkor kezd fertőzni, ha a levelek már idősebbek, vagyis jellemzően nyáron.
A lisztharmatfajok abban közösek, hogy az ellenük bevethető módszerek hasonlóak. Ez a gomba nem károsítja közvetlenül a növényt, csak annak felszínén élősködik, és akadályozza a gazdatestet a fotoszintézisben, így az elgyengül, leveleit lehullatja, súlyosabb esetben akár el is pusztul. Ezért szerencsére semmi szükség rá, hogy a gombával együtt a növénytől is megszabaduljunk. A gomba általában nem terjed át a gazdanövényről egy másikra. Általában akkor jelenik meg, amikor több hideg és nedves nap után a levegő felmelegszik.
A lisztharmat a zöldségek esetében jelenti a legnagyobb gondot, megjelenésével a termény minősége, íze gyengül.
Felismerése kifejezetten könnyű, leginkább porfolthoz hasonlít, fehéres-szürkés, lisztes jellegű. A levél gyakran összesodródik, majd lehull. Csökkenthetjük a veszteséget, ha a gombás részektől már a betegség legkorábbi szakaszában megszabadulunk, de inkább ajánlatos megelőző lépéseket tenni. A gomba át tud telelni, főleg enyhe teleken, ezért ahol a tavalyi fertőzés erős volt, vagy nem rezisztens a fajta, amit használunk, vagyis a fajta fogékony, az rendkívül jó táptalaj a lisztharmat számára.
A gomba picike, szabad szemmel nem látható, és amire észrevesszük a tüneteket, már régen elkéstünk a védekezéssel. Ezért érdemes preventíven védekezni ellene. Ha már elkéstünk, de még nem annyira, akkor elég szokott lenni az, ha a fertőzött leveleket mihamarabb leszedjük a növényről és elvisszük a közeléből. Ha előrehaladott a fertőzés, amelyet a lisztes bevonaton túl seprűsödés, torzulás is kísér, marad a vegyszeres permetezés.
Számos kiváló szer van kereskedelmi forgalomban, amelyek valóban nagyon hatékonyak. Ebben az esetben talán azt érdemes figyelembe venni, hogy egyetlen permetezés sosem elég, hiszen nem vagy csak kivételes esetben tudja megszüntetni a terjedést és elpusztítani a gombát. Arra ügyeljünk, hogy esős időben ne permetezzünk, ugyanis a szereket az eső könnyen lemossa. Mivel a vegyszerek nem olcsó mulatságok, ezért jelentős összegünk bánhatja, ha így járunk.
Persze számos természetes védekezési módszer is létezik a fránya lisztharmat ellen, lássuk hát ezeket!
Ellenálló fajták, ellenálló vetőmag
Törekedni kell arra, hogy jó minőségű, a lisztharmattal szemben ellenálló vetőmagot szórjunk ki, és egészséges, ép növényeket ültessünk. Számos olyan örökségfajta is létezik, amelyek a gombás megbetegedésnek természetes módon állnak ellen. A későbbi gondoskodás is fontos, a jó karban lévő növények ellenállóbbak.
A lisztharmatra érzékeny fajtákat ne ültessük árnyékos, nyirkos helyre, ezek a körülmények kedveznek a gombának. A lisztharmat kedveli a burjánzó, sűrűn ültetett, egymásba érő növényeket, ezért ne így ültessünk. A túl sűrű állományokat ritkítsuk és metsszük, így segítve elő a légmozgást. Tipp: a lisztharmat fertőzés megszüntetése után egy ideig ritkítsuk az öntözéseket, és ne alkalmazzunk műtrágyát!
Lisztharmat ellen házilag - számos módszer áll rendelkezésünkre!
Ecetes vagy sós vizes és egyéb permetezés
Az ecetes permetezés (egy liter vízhez egy evőkanál ecetet adjunk), vagy a sós lével való kezelés (egy liter víz és egy kiskanálnyi só elegyével). Kiváló az almaecet vagy a rizsbor ecet is erre a célra. Lehet, hogy viszonylag nagy ez a koncentráció, de ne ijedjünk meg, mert ha meg is égeti a növények levelét, megmenti őket a lisztharmattól. Ne felejtsük el, hogy lehetőség szerint kb. 10 napos időközönként érdemes megismételni a kezelést. Hatékony még a zsurló-, és a csalánfőzet is erre a célra.
Lisztharmat ellen tej?
Nem is hinnénk, milyen csodákra képes a tejes permet, ami nem más, mint a tej és víz 1:1 arányú keveréke. A hatása abban rejlik, hogy a tej mint egy burok, rátelepszik a levélre, ezzel a gombafonalakra és elfojtja azokat. Ha ezt a módszert választjuk, akkor is rendszeresen ismételjük!
Kén, a sárga csoda
Ha kénnel permetezzük le a növényeket, akkor használjuk preventív módon, ugyanis így képes a leginkább arra, hogy felszámolja a lisztharmat telepeket. A gombafonalak nem lesznek képesek megkapaszkodni a növényi szövetekben és szép lassan elpusztulnak. Azt viszont fontos tudni, hogy mint semmilyen kemikáliát, a ként se juttassuk ki meleg, napos időben, ugyanis égési sérüléseket okozhat a növényen.
Napsütés, te drága!
Árnyékban jobban terjed a gombafertőzés? Nem, sajnos ez nem igaz, de az igen, hogy a napon nevelt növények szövete erősebb, jobb az egészségi állapotuk, jobban és könnyebben ellenállnak a betegségeknek. Amennyiben tehetjük, és a növényünk igényei is megkívánják, neveljük őket napon, hadd erősödjenek meg kellőképpen, mire a lisztharmat fertőzés megérkezik!
Ne zsúfoljunk, a növények sem szeretik a tömeget!
Ha a növényeink nagyon sűrűn vannak és élnek egymás mellett/alatt/felett, akkor megakadályozzuk a természetes légcserét, és a növény mikroklímája rendkívül meleg, fülledt, vizes és párás lesz, amely csodálatos környezetet jelent a lisztharmat számára. Inkább hagyjunk kellő távolságot a növények között.
A zöldséges kertben fontos az egyelés. Ide tartozik az is, hogy ha öntözünk, próbáljuk a növény gyökeréhez lejuttatni a vizet, inkább a talajfelszínt öntözzük, ne a lombot, mivel a nem elpárolgott víz szintén maga a paradicsom a lisztharmatnak és egyéb gombabetegségeknek. Rendszeresen gyomláljunk, hiszen a gyomok miatt szintén befülledhet az ágyás.
Preventíven!
Ha a növényt jó erőben tartjuk, ha folyamatosan ellátjuk a megfelelő mennyiségű és minőségű tápanyagokkal, vízzel, ideális helyen neveljük, akkor megerősödik. Az erős szervezet kisebb eséllyel fertőződik meg. Hasonlóan van ez, mint az emebreknél. Ha folyamatosan eszük, iszunk, szedünk vitaminokat, mozgunk, sokat vagyunk a napsütésen, sokkal nehezebben kapunk el betegségeket, például kisebb eséllyel leszünk náthásak.
Ahogy látja, számos módszerrel el tudja tüntetni ezt a bosszantó fertőzést a növényeiről, ezért, ha észreveszi a lisztharmatot a kertjében, ne ijedjen meg, hanem harcra fel, Ön fog győzni ellene!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben hasznosnak találta a bejegyzést, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!