A levendulafélék lila, kék, fehér és rózsaszín árnyalatú virágaikkal és aromás illatukkal hoznak különleges hangulatot a kertbe. Leggyakrabban a valódi vagy keskenylevelű (Lavandula angustifolia), valamint az angol vagy provánszi, hibrid levendulával (Lavandula x intermedia) találkozhatunk, ez utóbbit nevezik lavandinnak is.
A lavandin igen termetes bokorrá fejlődik, kifejlett szélessége meghaladhatja az egy métert!
Ismerje meg az angol levendulát, kattintson ide és olvassa el a cikkemet erről a növényről!
Milyen faj alkalmas az ilyen nevelésre?
A számtalan faj és fajta közül azonban konténeres, tehát cserepes vagy balkonládás nevelésre a valódi levendula és a füzéres vagy spanyol levendula (Lavandula stoechas) alkalmas. Ennek oka a növények kifejlett méretében és környezeti igényeiben keresendő.
A valódi levendula egy bokros habitusú, fajtától függőben pedig akár a 90 centiméter magasra is megnőhet. Nagy értékét a kertben nem csupán a nyár közepétől nyíló virágfüzérei adják, hanem örökzöld lombja, mely ezüstös zöld színével egész évben díszít. Ehhez a levenduláktól szinte elvárható plusz az erős, aromás illat.
A valódi levendulák közül, mindig válasszuk az alacsonyabb termetű fajtákat a dézsás nevelésre!
A másik levendulacsoport, mely alkalmas arra, hogy cserépben vagy dézsában neveljük az a füzéres vagy spanyol levendula (Lavandula stoechas). Erre is jellemző a bokros habitus, viszont lombja bár ezüstös jegyeket hordozza magán, mégis zöldebb az előző fajhoz képest.
Mivel a valódi levendulához képest fagyérzékenyebb dézsában, cserépben, megfelelő védett téli hely esetén, akár fagyzugosabb területeken is nevelhetjük és szélvédett fal vagy terasz alatt gond nélkül átteleltethetjük. Bár illata nem olyan erős, dekoratív, bóbitás virágai és a 60 centiméteres kifejlett magasság egyaránt mellette szól.
A többi levendula fajjal és fajtával is próbálkozhatunk, de az első nevelésre célszerű a valód vagy a füzéres levendulával megismerni az alapokat, ezek tartoznak a könnyen beszerezhető kategóriába is.
A füzéres levendulák különleges bóbitás virágzataikkal hívják fel magukra a figyelmet!
Ismerje meg a különböző levendula fajokat. Kattintson ide és olvassa el a róluk készült cikkemet!
Milyen ültetőedényt válasszak a levendula számára?
Ha meg van a számunkra tökéletes növény, legalább ilyen gonddal kell kiválasztani a cserepet is. A választás során műanyag és agyag cserép, dézsa egyaránt szóba jöhet, viszont méretben és vízelvezetésben nem köthetünk kompromisszumot.
A cserép legyen legalább 30-40 centiméter magas, és legalább ilyen széles, így megfelelő hely áll rendelkezésre az egészséges gyökérzet fejlődéséhez. A választott edény alján legalább egy 2 centiméteres lyuk legyen, hogy a felesleges víz el tudjon távozni és ne okozza a gyökerek rothadását.
A megfelelő méret ismeretében nem nehéz megtalálni a tökéletes cserepet a levendula számára!
Milyen talajba ültessem a levendulát?
A megfelelő ültetőközeg jó vízelvezetésű és tápanyagban közepesen ellátott, ez nem csak a cserépben nevelt levendula tövek esetében fontos szempont, de ilyen földkeveréket készítsünk akkor is, ha dugványozással szaporítanánk már meglévő levenduláinkat.
A földkeverék álljon a következőkből: 1/3 rész perlit, 1/3 rész érett komposzt és általános virágföld keveréke és 1/3 rész durva homok vagy finom kavics. Ezt alaposan keverjük össze és ezt követően először ¾ részig töltsük fel vele az ültetőedényt.
A megfelelő földkeverék elkészítése a kulcs, hogy hosszú életű növényünk legyen!
Az ültetés menete
A ¾ részig földdel feltöltött cserépbe fog kerülni a beültetésre váró levendulánk (ide nem számolva, ha dugványt ültetünk) két lehetőség áll előttünk: az egyik, hogy egy már friss gyökérzettel rendelkező dugványt ültetünk be (akár saját szaporítást) vagy előnevelt, konténeres növényt ültetünk.
Az első esetben óvatosan a fiatal gyökerekkel és helyezzük a föld tetejére, majd töltsük fel a kaspót. A fejlett gyökérzetű, konténeres növény esetében vizsgáljuk meg a gyökérzetet: ha a gyökerek nem hálózták be sűrűn az edényt, amiben addig volt, akkor kis lazítás után átkerülhet az új cserepébe.
A konténeres növények ültetése egyszerű feladat, de a sűrű gyökérzetet mindig lazítsuk fel!
Ha kialakult az úgynevezett gyökérdugó, tehát a gyökerek sűrűn, akár egymás alatt-fölött haladva is behálózták a korábbi cserepet, akkor ezt metszőollóval vagy éles késsel lazítsuk fel és csak ezt követően ültessük be az új cserépbe.
Erre a linkre kattintva más, kertészetemben kapható gyógynövényeket is megtekinthet!
Ezt követően töltsük fel földdel és alaposan öntözzük be, ha szükséges töltsük fel földkeverékkel még, majd a tetejét finomszemű vagy közepes méretű mulcsanyaggal takarjuk, így a kiszáradás esélyét csökkentjük.
A nagyobb, nehezen mozgatható cserepeknek, dézsáknak válasszunk védettebb fekvést!
Milyen helyet válasszak a beültetett növényemnek?
A cserepes, dézsás nevelésnek nagy előnye, hogy mobillá teszi növényeinket, így a számukra kedvezőtlen fényviszonyokkal rendelkező helyről jobb helyre mozgathatjuk át. A levendula egy kifejezetten nagy fényigényű növény, a kerekded, bokros habitust is csak megfelelő fényviszonyok között tartja meg, ezért kerüljük az árnyékolását.
Nézzen szét a kertészetemben kapható levendulák között és válassza ki kedvenc fajtáit!
A fokozódó nyári kánikulák miatt a megfelelő fényviszonyok mellett ügyeljünk arra is, hogy a cserép vagy balkonláda amibe beültettük ne forrósodjon át, válasszunk világosabb színűt vagy vegyük körbe más növényekkel is, így egyik cserepe sem fog túlhevülni.
A megfelelő hely kiválasztása során a növény igényeit tartsuk szem előtt, mert csak így fog megfelelően fejlődni! (fotó forrása ITT)
A balkonkertészkedés alapjaival ebben a cikkemben ismerkedhet meg. Kattintson ide!
Hogyan gondozzam a cserepes levendulát?
A megfelelően világos hely kiválasztása mellett, fontos a megfelelő öntözés elsajátítása is, hiszen bár szárazságtűrő növényről van szó, cserepes nevelés esetén mégis rendszeres és kiegyensúlyozott öntözést igényel.
Ide kattintva rendelhet kertészetem évelő növényei közül!
Akkor öntözzük, amikor a felső 1-2 centiméteres földréteg már száraz, így biztosan nem öntözzük túl. Az alátét kérdése is fontos, válasszunk alacsony peremű változatot, így a felesleges víz nem áll a növény alatt!
A levendula öntözésére figyeljünk oda, hiszen egy cserepes növény gyorsan kiszáradhat!
A gondozás másik fontos lépése a téli felkészítés. Ha melegebb területen élünk, akkor szabadban, védettebb helyre téve teleltethetjük, így például fal mellé, eresz vagy terasz alá is betehetjük.
Ha zordnak ígérkezik a tél, akkor emeljük ki a cserepet a talajtól (pl. hungarocell kockára állítva) és bugyoláljuk körbe juta zsákkal vagy valamilyen természetes anyaggal. Szükség esetén pedig télen is öntözzük óvatosan, hiszen fiziológiai szempontból a tél szárazságnak számít.
Az alábbi videóban a levenduláról beszélek!
Abban az esetben, ha fagyzugosabb, zordabb telekkel bíró területen élünk, akkor világos, hűvös helyen, beltérben is teleltethetjük. Ebben az esetben tilos a tápoldatozás, öntözni pedig, akkor öntözzük, amikor a cserép jól érezhetően könnyebbé vált, esetleg a levelek kissé megereszkedtek.
A fagyokra érzékenyebb füzéres levendulát érdemes védett, akár fedett helyen teleltetni!
A cserepes levendula metszése
Bár gondozásnak számít, mégis érdemes külön is foglalkozni a levendula metszésével, ugyanis a cserepes nevelés esetében az a fontos, hogy minél később fásodjon el a szár, hiszen az új hajtásokat már nem fog nevelni. Így évente kétszer metsszük meg a növényünket. Először tavasszal, majd a virágzást követően. A metszés a zöld hajtások felső harmadának eltávolítását jelenti, miközben a gömbded formát alakítjuk ki.
Tartsuk szem előtt, hogy a fás hajtásokig soha nem metsszük vissza, ez mind a cserepes, mind a szabaföldi kiültetés esetében ugyanolyan fontos! Kertészetem levendula kínálatában sok, dézsás nevelésre is alkalmas fajtát talál.
Kattintson ide és találja meg a kertjéhez, balkonjához leginkább illő fajtát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!