Ár: | Kiszerelés - Növényvédőszer: | Kosárba |
1.990 Ft
|
5 g
|
|
7.490 Ft
|
50 g
|
Hasznos tudnivalók
Növényvédő szer neve: Lamdex Extra rovarölő permetezőszer
Típusa: Széles hatásspektrumú rovarölő, kontakt készítmény
Milyen hatása van? Milyen növényeknél alkalmazható? Kultúrnövények széles körében, az engedélyokiratban felsorolt kultúrákban.
Használatának előnye: Gyors, taglózó hatású. Számos kultúrában alkalmazható, a kártevők széles köre (levéltetvek, cseresznyelégy, gyümölcsmolyok, almamoly, gyapottok bagolylepke, bagolylepke lárvák, sodrómolyok, gabonapoloska, káposztapoloska stb.) ellen.
Mikor juttassuk ki? Almatermésűekben feromoncsapdás rajzásmegfigyelésre alapozva kell a kezelést elvégezni a molykártevők (pl.: aknázómoly, almamoly) ellen. A tömeges lárvakelés idejére kell időzíteni a védekezést. A molyok elhúzódó rajzása esetén a permetezés megismételhető, 2 permetezés 8-14 napos időközökkel indokolt lehet.
A védekezést sodrómolyok ellen a hajtásvizsgálat alapján kell elvégezni, az áttelelő lárvák károsításának kezdetén. A levéltetvek esetében a kezelést a kártevők jelenlétekor kell elvégezni, és célszerű még a kisebb kolóniák kialakulása előtt.
Csonthéjasokban a gyümölcsmolyok (keleti gyümölcsmoly, barackmoly, szilvamoly) ellen rajzásmegfigyelés alapján kell megkezdeni a permetezést, a fiatal, kelő lárvák ellen. Szükség szerint megismételhető a kezelés 10-14 napos időközökkel. Cseresznyében és meggyben a cseresznyelégy (Rhagoletis cerasi, R. cingulata) imágói ellen a védekezést sárga ragacslapos rajzásmegfigyelésre alapozottan lehet megkezdeni.
Szőlőben a szőlőmolyok ellen szexferomon-csapdás megfigyelés alapján, a tömeges lárvakelés idején védekezhetünk. A molykártevők elhúzódó rajzása esetén megismételhető a permetezés, 10-14 napos időközökkel. Nemzedékenként 2 kezelés szükséges a megfelelő hatás érdekében.
Fekete bodzában a permetezést az amerikai fehér szövőlepke fiatal (L1-L2 fejlettségű) lárvái ellen kell elvégezni. Sodrómolyok áttelelő lárvái ellen hajtásvizsgálat alapján, tavasszal védekezhetünk. Levéltetvek ellen még a telepek kialakulása előtt kell megkezdeni a védekezést.
Cukorrépában a barkók és a bolhák betelepedésekor, már a kártevők első kártételeinek észlelésekor kell kijuttatni a készítményt.
Burgonyában levéltetvek ellen még a telepek kialakulása előtt kell védekezni.
Kukoricában pollenszóródása (hímvirágzása) idején, napraforgóban virágzásban már nem alkalmazható a készítmény. A bagolylepkék ellen, rajzáskövetés alapján a fiatal lárvák, levéltetvek ellen az első kolóniák megjelenésekor kell védekezni.
A készítmény számos további kultúrában engedélyezett, kijuttatási ideje és módja kultúránként tehát eltérhet, ezért azt az engedélyokiratában szereplő előírások betartásával kell felhasználni.
A növényvédőszer dózisa a kultúrától, a kezelendő felület és a terület nagyságától, a fertőzöttség mértékétől, valamint az alkalmazott géptípustól függően eltérhet, ezért permetezéskor javasolt a termék címkéjén feltüntetett előírásokat követni és betartani.
Légi kijuttatása a készítménynek szőlő, gyümölcs- és szántóföldi kultúrákban 70-80 l/ha víz-mennyiséggel végezhető.
Fontos tudni a készítmény megvásárlásáról és kijuttatásáról: A készítményt csak minden 18. életévét betöltött személy vásárolhatja meg és használhatja fel saját célra. A készítményt gyermekektől, házi kedvencektől és minden más terméktől, élelmiszertől elkülönítetten, zárt helyen kell tárolni. A készítményt kijuttatni a felhasználójának a csomagoláson előírt munkaruhában, védőfelszerelésben (pl.: munkaruha, védőkesztyű, védősapka, sav elleni védőszemüveg) kell végeznie. A növényvédőszer kijuttatását követően, az előírásban meghatározott időn belül (m.v.i.) a kezelt területre ne menjünk és ne engedjük a gyermekeket, házi kedvenceket! Élelmezés-egészségügyi várakozási idő (é.v.i.) kultúránként eltér.
Az é.v.i. kultúránként a következő:
Zöldségfélékben levéltetvek elleni védekezésnél fontos az élelmezés-egészségügyi várakozási idők betartása.
Káposztafélékben tapadásfokozó szer hozzáadása indokolt. A permetlé mennyisége függ a kezelendő lombfelülettől és a szer kijuttatására alkalmazott növényvédelmi gép típusától.
Tájékoztatásul, a készítmény bézs színű, szilárd anyagot, úgynevezett granulátumot tartalmaz. Vízben elkeverve azonban folyékony permetezőszerként (EC) felhasználható a megfelelő dózis beállításával.
Vízi szervezetekre kifejezetten veszélyes. A vízi szervezetek védelme érdekében a felszíni vizektől szántóföldi növények 50 m (légi kezelés esetén 100 m) távolságban egy úgynevezett kezeletlen biztonsági övezetet kell tartani, mert a vízi élővilágra mérgező.
Méhveszélyesség mérsékelten kockázatos, ezért a szer kijuttatása szabadföldön virágzó növényeken csak méhkímélő technológiával valósítható meg. A méhek által látogatott virágzó kultúrákban vagy mézharmat és virágzó gyomnövények előfordulása esetén külön figyelmet kell fordítani a méhek védelmére.
Méhkímélő technológia: a növényvédőszeres kezelés csak a méhek repülési időszakának befejezését követően végezhető, amely legkorábban a csillagászati naplemente előtt egy órával kezdhető meg. A védekezést 23:00 óráig be kell fejezni, illetve 23:00 órától a következő nap alkonyatáig szüneteltetni szükséges.
Szavatosság: A csomagoláson jelzett időtartamig.
Engedély száma: 12412/2002. FVM; 6300/2696-2/2022.
A fenti leírás csak tájékoztató jellegű, azok helyességéért felelősséget nem vállalunk, mindig a készítmény érvényes engedélyokiratában szereplő információkat kell irányadónak tekinteni.
A szakmai leírást Bodor-Zanker Angéla növényorvos állította össze.
Ennek a növényvédő szernek a Biztonságtechnikai adatlapja innen tölthető le.
A lambda-cihalotrin hatóanyag a piretroid hatóanyagcsoportba tartozik, amely a rovarok bőrszövetén keresztül fejti ki hatását, károsítja a rovarok idegrendszerét úgy pusztítva el azokat.
almatermésűek (alma, körte, birs, naspolya), csonthéjasok (őszibarack, kajszi, szilva, meggy, cseresznye), fekete bodza, szőlő, kukorica, fejes káposzta, bimbós kel, kelkáposzta, paradicsom, paprika, karfiol, brokkoli, uborka, karalábé, cukorrépa, kalászosok, napraforgó, burgonya stb.
Mézharmat jelenléte esetén nem alkalmazható!
A készítményt a csomagoláson is feltüntetett növényvédő szerek felhasználására vonatkozó alapvető ismeretek és gyártói utasítások teljeskörű betartása mellett szükséges tárolni és felhasználni!
(Utolsó frissítés: 2024. február 1.)