Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Kullancs a kertben is

A kullancsok (Ixodidae) családja számos fajt foglal magába, melyek közül hazánkban a közönséges kullancs (Ixodes ricinus) a legismertebb, de a kutya babéziózisát terjesztő Dermacentor reticulatus is ebbe a családba tartozik. A kullancsok rendszertanilag az ízeltlábúak törzsébe (Arthropoda), a pókszabásúak (Arachnida) osztályába és az atkák (Acari) alosztályába tartoznak, tehát nem rovarok.

A kullancsoknak a pókokhoz hasonlóan négy pár lábuk van!

A nagy tömegben megjelenő állatokat könnyebben észrevesszük, így van ez a hangyákkal is. Tudjon meg róluk többet ebben a cikkben!

A kullancsok élősködő állatok, tehát paraziták, azon belül is úgynevezett ektoparaziták, ez azt jelenti, hogy a gazdatest felszínén és nem benne élnek. A kullancsok elsősorban emlős állatokon jelennek meg, de nem gazdaspecifikusak, sőt a lárvákat akár madarakon és hüllőkön is megfigyelhetjük.

A kullancs fertőzési menete peterakástól a kifejlett állatig

A talajlakó kertikártevőkről ebben a cikkemben olvashat többet!

A kullancs a sűrű aljnövényzetben, fűben, levelek fonákján várja a gazdaszerevezeteket, tehát a tévhitekkel ellentétben nem föntről, a fákról lepotyogva kerül az emberre. Alulról jut a cipőkre, lábakra, hogy aztán felfele másszon, egészen addig, míg a számára legmegfelelőbb bőrfelületet meg nem találja, akár a fejünkig is eljuthat. A kullancscsípés nem jár fájdalommal, így nem vesszük azonnal észre az élősködőt, ráadásul a rovar a vérszívás közben a folyadék (vérsavó) egy részét visszajuttatja a testbe, így fertőzéseket terjeszthet.

A kullancs házi kedvenceinket is támadhatja, így a kutyákat, cicákat is érdemes gyakorta átnézni, főleg, ha az eb a kerten kívül, füves, bokros területen volt futtatva!

Nem csak az állatok jelentenek veszélyt, hanem a növények is, például a toklász. Olvasson erről többet itt!

A kullancs a bőrbe fúrja a fejét, ahol vérszívással táplálkozik, azonban önmagában nem ez teszi őket betegség vektorrá, hanem a bélrendszerükben élő, vérszívással felvett és továbbadott egysejtűek, vírusok, baktériumok felelősek a megbetegedésekért. Fontos kiemelni, hogy nem minden kullancs terjeszt betegséget és a vektor fajok között sem fertőzött minden egyed. Ha a kullancsot gyorsan, szakszerűen eltávolítjuk (egy napon belül), akkor a fertőzés esélye kicsi, de ahogy telik az idő  úgy nő ennek a veszélye. A kullancsok által terjesztett betegségek közé tartozik a vírusos kullancs encephalitis, a Lyme-kór, babéziózis és tularémia.

A Lyme-kór esetén a bőrön jellegzetes foltok alakulnak ki, ilyenkor mindenképp keressünk fel orvost!

Nem csak a kullancs, hanem a portára beköltöző darazsak is problémát okozhatnak. Tudjon meg róluk többet!

Az ellenük való védekezés legfontosabb lépése a megelőzés, vagyis a zárt lábbeli, a vastag zokni, és a bokánál gumírozott nadrág viselése, ha kirándulni megyünk. A kertünkben ez már nehezebben megvalósítható, ám ha dús az aljnövényzet, érdemes megfelelő cipőt, ruhát húzni itt is, főleg ha gyakran találkozunk ezekkel a parazitákkal. Sokféle kullancsriasztó termék is kapható (gélek, krémek, szprék), melyek általában hatásosak, de mivel ez csak bizonyos ideig tart, így használatukat meg kell ismételni.

Leggyakrabban a közönséges kullanccsal találkozhatunk

Ha minden óvintézkedés ellenére is kullancsunk van, ne kövessük a közszájon forgó változatos kiszedési módokat: benyálazott gyufa, krémezés, tekerés, hanem egy vékony csipesszel - patikákban kaphatóak direkt erre a célra készített eszközök - bőrhöz a lehető legközelebb megragadva az állatot, egy lassú, de határozott mozdulattal húzzuk ki. Az erőszakos módszerek károsak, mert a kullancs nyomogatása, fullasztása során annak béltartalma a testbe jut, ami fokozza a fertőzésveszélyt.

A kullancs eltávolítása során a bőrhöz és így az állat fejéhez közel határozott mozdulattal távolítsuk el!

A kullancs a bőrre kerülve csak órák eltelte után kezd neki a vérszívásnak, így az időben felfedezett élősködő eltávolítása minimalizálja a fertőzésveszélyt. Ezért kertészkedés, erdőjárás, parkbeli kutyasétáltatás után alaposan nézzük/nézessük át teljes testfelületünket, és cipőnket, ruháinkat is rázzuk ki. Különösen fontos a fűben, aljnövényzeten játszó kisebb gyermekek alapos vizsgálata!

Tekintse meg kertészetem díszfa és díszcserje kínálatát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!