Hasznos tudnivalók
Származás: a 'Kraljica Cardasa’ fajtát Szerbiában hozták létre az Újvidéki Egyetem Mezőgazdasági Karán folyó almanemesítési program keretében, a ’Prima’ és a ’Wijcik’ fajták keresztezésével 2007-ben. A cél olyan fajták előállítása, melyek bő terméshozammal, kiváló gyümölcsminőséggel, jó tárolhatósággal és jó ellenállósággal rendelkeznek.
Nevének jelentése: csárdáskirálynő
Hajtásrendszer: fája gyenge növekedési eréjű, kompakt, keskeny, oszlopos habitusú koronát nevel, ezért kis helyen elfér, ill. dézsába, konténerbe ültetve teraszon, balkonon is nevelhető.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. Öntermékeny.
Gyümölcs: augusztus végén, szeptember elején érik, közepes méretű (160 g), gömbölyded, kissé megnyúlt, tetszetős. Héja sima, fényes, élénkpiros. Húsa fehér, kemény, ropogós, lédús, enyhén savanykás, kellemes ízű.
Friss fogyasztásra és konyhai feldolgozásra (ivólé, dzsem, szósz, sütemények) egyaránt felhasználható. Hosszú ideig, kb. 5-6 hónapig tárolható.
Talajigény: nem válogat a talajtípusok között, a kötött és a homoktalajon egyaránt megél, a savanyú és meszes talajokon is jól fejlődik, amennyiben a jó víz- és levegőgazdálkodás, valamint a tápanyag utánpótlás biztosított.
Fény- és hőigény: napfényigényes, kerüljük az árnyékba való telepítését. Hőigénye közepes, inkább a hűvös, párás viszonyokat kedveli, a szélsőséges hőmérsékletet nem tolerálja. Hosszantartó -15 °C alatti hőmérséklet a fiatal hajtásokban, a kései fagyok pedig a virágokban és a gyümölcskezdeményekben tehetnek kárt.
Vízigény: nagy. Évi 700-800 mm egyenletes eloszlású csapadékmennyiséget igényel, hosszú, aszályos időszakokban szükséges a vízutánpótlás.
Gondozás: ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
Metszése 1-3 éves korában koronaalakító, a 4. évtől fenntartó metszésből áll, melynek ideje február – március.
Habitusánál fogva nem szükséges sem rendszeresen, sem erősen metszeni.
Metszés után a nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
Téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
Betegségekkel szemben viszonylag jól ellenálló.
Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany: az MM106 alanyra oltott fa esetében a növekedési erély még kisebb, a fa zömökebbé, alacsonyabbá válik, korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. A talajhoz jól alkalmazkodik, laza, homoktalajon is megél, de a hideg, nyirkos talajokat nem viseli jól, a fitoftórás gyökérrothadásra való érzékenysége miatt.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 2,5-4 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, tárolás (kb. 5-6 hónapig)
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 2x2 m
Termésérés: augusztus vége – szeptember eleje
Fény- és hőigény: nagy és közepes
Vízigény: nagy