A tél elmúltával már egyre nagyobb a vágy az emberben a színek, az illatok iránt. Ilyenkor már elegünk van a hidegből, a télből, a komor színekből és kívánjuk a szépet. Még ha eleinte hideg is van, kora tavasszal már egyre több időt töltünk a szabadban, egyre többet vagyunk a kertben és próbáljuk begyűjteni a tavasz fényeit és hatásait. Ehhez igazán jól hozzásegítenek minket a tavasszal nyíló hagymások.
A zöldséges kerti is számos hagymafélét rejthet. Olvasson bővebben a snidlingről ebben a cikkemben!
A tulipánok, a nárciszok, a jácintok, a kis krókuszok és a később virágzó íriszek és liliomok is feltűnő, üde foltjai lehetnek a kertnek. Számtalan színben, méretben elérhetők, az ember nem győz közülük válogatni. A jácintok is hatalmas fajtabőséggel rendelkeznek. Ebben a cikkemben ezt a népes csoportot szeretném Önnek részletesebben bemutatni.
A jácint jellemzői
A jácint egy kora-középkora tavasszal virágzó hagymás dísznövény, amelynek mérete 20 és 40 cm között mozog – ez főként azon múlik, hogy milyen fajtát választ. Jellemzően áprilisban nyílik, megelőzve a legtöbb növény színpompáját, ezért igazán alkalmas arra, hogy elhozza a tavaszt a kertbe.
A hagymái gömbölydedek és közepesen nagyméretűek. Levelei kissé húsosak, felfelé törők, üdezöld színűek. A fő ékessége a virágzata. Virágai csőszerűek, hat szirmú lepellel, s ezek a virágok nagyméretű fürtvirágzatba tömörülnek. A legtöbb esetben bódító illatúak és számtalan színben elérhetők: vannak fehérek, pasztell színűek, rózsaszínek, kékek, lilák, szinte pirosak és sárgák is.
A krókuszok is a tavaszi kert bájos díszei. Olvasson cikkemben bővebben róluk!
A történelemben is nyomott hagyott, ugyanis a viktoriánus korszakban például tisztelték ezt a növényt, és a házuk melletti kertrészbe, vagy lépcsősor mellé ültették közvetlenül, hogy folyton érezzék az illatát. Ekkoriban sorban ültették, minden sorban más-más színűt. A perzsák tél végi ünnepének szerves része a jácint. Parfümöt is készítettek belőle, ami nem csoda, hiszen erős, intenzív illata van.
A jácint ültetése
A jácint tavaszi virágzású növény. Ám ahhoz, hogy valóban illattal árasszon el minket tavasszal, már ősszel el kell ültetni a kertbe a hagymáját. A legjobb időszak erre a szeptember, az október és a november első fele, persze ez minden évben változik. Általános szabály, hogy a tél beálltával vagy közeledtével már ne ültesse el, mert nem lesz ideje megszokni a helyét és sokkal jobban ki lesz téve a téli fagyoknak.
Olvasson bővebben a talajjavításról!
Szóval, ha megvan az időpont, akkor válasszuk ki a helyet. Olyan kertrészt válasszon számára, amelynek jó vízháztartása van, és jó vízelvezető képessége. Fontos, hogy ne legyen túl agyagos, tömörödött a talaj. A jácint legnagyobb ellensége ugyanis ez.
Tekintse meg kertészetem jácint fajtaválasztékát!
Ilyen talajban megáll a víz, és a húsos hagymák könnyen berothadnak. Innentől pedig elpusztul a növény. Ha mégis ilyen a talaj a kertben és mindenképp jácintmezőt akar teremteni benne, akkor az ültetés előtt keverje össze a földet homokkal, perlittel vagy sóderrel, vagy fadarálékkal.
Készítsen számára ültetőgödröt, amelyben a földet érett szerves trágyával keveri össze. Erre helyezzen még földet és tegye bele a hagymát. A jácint, ahogyan a legtöbb hagymás, csoportosan mutat igazán jól, ehhez ugye nagyobb ültetőgödör szükséges.
A hagyma általános ültetési mélysége 10-15 cm, és 15 cm legyen a hagymák közötti távolság. Ültesse napos vagy félárnyékos helyre. Inkább a napos hely a megfelelő, de félárnyékban is kielégítően fejlődik. Ültetés után öntözze be. Ha nem teszi elég mélyen a talajba, akkor a téli nagy hidegek miatt fagykárt szenvedhet.
A jácint társítása
A jácintok leginkább – ahogy feljebb is volt róla szó – csoportosan mutatnak a legjobban. Érdemes 5-10 hagymát is egy foltban elhelyezni, hogy igazán mutatós legyen. Színek tekintetében csak a képzelete szab határt – a tavaszi színek szinte bárhogyan kombinálhatók. Ültethet mellé csoportosan krókuszokat, tulipánokat és nárciszokat, és ültetheti őket tavaszi virágzású fák alá, mint a liliomfa vagy a japán cseresznye.
Itt megtalálja kertészetem liliomfa kínálatát!
A jácint gondozása
Ha ősszel elülteteti őket, akkor semmi dolga nem lesz velük. Tavasszal minden gondoskodás nélkül virágozni fognak. Ezt követően ne szedje le a leveleket, várja meg, amíg maguktól leszáradnak. A levelek ugyanis hozzásegítik a hagymát a tápanyagokkal való feltöltekezéshez.
Tekintse meg kertészetem virághagyma kínálatát és válogasson kedvére az ezernyi szín közül!
A nyár folyamán öntözze aszályos időszakban, legyen kissé nedves a talaja, de ne vizes. Nem kell kiásni és újra elültetni, több évig is virágozni fog minden tavasszal.
Jácint beltéren
Ha nem csak a kertben, hanem a lakásban is szeretné magáénak tudni a jácint illatát, akkor a lakásban is nevelheti. Ehhez előnevelt, speciális hidegkezelést kapott hagymát kell vásárolnia, amit erre a célra készítettek elő. Ültesse cserépbe úgy, hogy a hagyma felső része szabadon maradjon. Helyezze napos, világos helyre, és néha öntözze meg.
Jácintfajták
Ahogy fent is volt róla szó, számos fajtája elérhető, ezért a teljesség igénye nélkül mutatom be Önnek néhány kedvencemet:
- ’Carnegie’ – hófehér színű, minden társításban helye lehet
- ’Woodstock’ – igazi bíbor virágszínű különlegesség
- ’Fondant’ – a halványrózsaszín, romantikus tavaszi, kikeleti hangulatot jelképezi
- ’Delfts Blue’ – az igazi kék színű fajta
- ’Pastel’ – a fajtamix pasztell színű árnyalatokat tartalmaz, ezért csoportosan ültetve egyszerre nyíló, egyforma magasságú, pasztell színű jácintok pompázhatnak kertjében
A jácintok a tavaszi kert fontos tagjai. Amennyiben még nem nevelt jácintot, tegye meg, hogy színes, illatos legyen a tavaszi kertje.
Erre a linkre kattintva rendelhet jácintot kertészetemből!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!