A lágyszárú dísznövények két fő csoportja az évelők és az egynyári dísznövények. Míg az évelő növények a diszkrét bájuk miatt kedveltek, valamint azért, mert a legtöbbjük alacsony fenntartási igénnyel rendelkezik, az egynyári dísznövények bűvereje élénk színeikben, harsány színvilágukban rejlik.
Az egynyári dísznövények jellemzői
Az egynyári növény jelentése benne van a nevében: olyan növény, amely csak ’egy nyáron át’, vagyis egy tenyészidőszakban él. Magyarul, amely fejlődését tavasszal kezdi meg, ősszel magot hoz, és elpusztul. Ebből a csoportból számos kedvelt dísznövényt használunk. Az egynyári dísznövények minden évben másként díszíthetik a kertet, attól függően, hogy éppen milyen színek és formák tetszenek.
Intenzív színt adnak a kertnek
A fajtaválaszték igen gazdag – számos szín, forma elérhető. Az egynyári dísznövények lehetőséget adnak arra, hogy minden évben kipróbáljanak valami újat, valami mást és gyorsan képet is kapjanak arról, hogy elnyerte-e a tetszésüket, vagyis érdemes –e következő évben is nevelni őket, vagy inkább más típust válasszanak.
Az egynyári növények igényei
A legtöbbjükre jellemző, hogy tűző napon érzik magukat a legjobban, vagyis a kánikulai forróság a legmegfelelőbb számukra. A helyük kiválasztásánál érdemes előre tájékozódni, mekkora lesz a kiválasztott növény, ugyanis például a picike begóniának kevesebb hely és kisebb konténer is elég, a dísznapraforgóknak viszont nagyobb a helyigényük és nem nevelhetők, csak nagyobb konténerben vagy szabadföldben.
Sok egynyári konténerben is nevelhető
A közeg legyen minden esetben tápanyaggal feltöltött, ugyanis az egynyári dísznövények gyorsan, rövid idő alatt hoznak rengeteg hajtást és virágot, amelynek kifejlesztéséhez és megtartásához sok tápanyagra van szükségük. Érdemes nitrogénben és káliumban gazdag közeget választani, amely a zöld részek és a virágok kinevelésének két fő makroeleme. A kerti talaj is megfelelő, ha jó a vízelvezető képessége, elég laza (ha tömött, akkor fel kell lazítani perlittel, sóderrel, tőzeggel).
Az alábbi videómban az egynyári dísznövényekről beszélek:
A másik fontos dolog a rendszeres öntözés. Ha tűző napon neveljük őket, a rendszeres és bőséges öntözés elkerülhetetlen. Ha a ágyásban vannak, akkor a talaj jobban tudja némiképp tartani a szárazságot, de ha cserépben vagy balkonládában neveljük őket, akkor meg kell óvnunk a gyökérzetet a kiszáradástól és a talaj átforrósodásától, amely végzetes következményekkel járhat a növény számára.
Az egynyári növények nevelése
Az egynyári dísznövények nevelhetők magról, de számos kertészetben, piacon, árudában áprilistól számtalan egynyári dísznövény kapható. Vannak közöttük örök klasszikusok, amelyeket már gyerekkorunkban is ismertünk szüleink, nagyszüleink kertjében és balkonládáiban – vannak viszont olyanok, amelyek fajtatujdonságként nemrég kerültek be a kereskedelmi fajtaszortimentbe.
Fontos dolog a talajjavítás? Olvasson a témáról bővebben is ebben a cikkemben!
Minden balkont színpompássá varázsolnak
A fajták között a legtöbb hibrid fajta. Ezek egy része nem is képes vetőmagot hozni, de ha igen, akkor pedig a magról nevelt utódok nem teljesen fajtaazonosak. Ha ez a célja, akkor érdemes dugványozással megpróbálkozni, hiszen ha így gyökeres növényt tud megnevelni, akkor teljesen biztos, hogy ugyanúgy fog kinézni, mint az anyanövény.
Az egynyári növény a kertben
Az egynyári növényekre jellemző, hogy rendkívül gyorsan változnak az elérhető fajták és ezek gyakran csak pár évig vásárolhatók, és utána már felváltják őket az újabbak és újabbak.
Ennek a hatalmas fajtagazdagságnak köszönhetően bármilyen igénye van, bármilyen növényt álmodott meg, biztosan fellelhető a piacon: vannak alacsonyak, nagytermetűek, korán- és későn virágzók, fehérek, sárgák, pirosak, kékek, lilák és… Tulajdonképpen minden szín és színárnyalat képviselteti magát.
A városi kertben, balkonon is nagyszerű helyük lehet
Az egynyári növények harsányak, hirdetik a nyarat és játékos hangulatot teremtenek. Mivel a legnagyobb részük fény- és melegigényes, ezért alkalmasak arra, hogy tűző napra ültetve balkonládákban, ámpolnákban vagy virágágyi kiültetésben pompázzanak egészen őszig, ezzel együtt felületeket is eltakarhatunk vele, színekbe csomagolhatjuk a kertünket, balkonunkat.
Ajánlom az egynyáriak témakörében az alábbi videómat is, amelyben gyakorlati tanácsokkal is szolgálok:
És most lássunk egy pár klasszikus egynyárit, amelynek minden napos kertben és teraszon, balkonon helye van!
Klasszikus egynyári növények
1. Körömvirág (Calendula officinalis)
A körömvirág mutatós egynyári dísznövény, és gyógynövényként is gyakori a felhasználása. Alacsony termetű (20-30 cm), magról szaporítható, sárga, okker és narancssárga virágzatszínei feltűnőek. Bár rövid életű, de képes ’újravetni’ önmagát – ezzel pedig sokáig folyamatosan díszlő fajai lehetnek a kertnek. A körömvirágkészítmények (krémek, tinktúrák) kiváló hámképzők.
A körömvirág kettős hasznosítású növény
Ide kattintva tippeket tudhat meg a körömvirág gondozásával kapcsolatosan!
Ágyásba ültetve remek társnövényei lehetnek a rózsáknak, levenduláknak, de más egynyári növénnyel is társíthatók, mint a kakastaréj. A díszbazsalikomok mellett is igen mutatósak, főleg a sötétebb lombú változatok mellett. Ültethetők balkonládába és konténerbe is. Kedvelik a tűző napot és a rendszeres öntözést. Végleges helyére vethető faj.
Ha szeretne bővebben is olvasni a körömvirágról, akkor ajánlom ezt a cikkemet!
2. Napraforgó (Helianthus annuus)
A napraforgó elsődleges felhasználása ipari jellegű, de igen mutatós egynyári növény lévén dísznövényként is alkalmazzák. Mára már számos díszváltozata ismert. Léteznek nagytermetűek, de alacsonyabb változatok is. Számos szimpla és teltvirágú változat elérhető, és a klasszikus citromsárga virágokon kívül megtalálhatók a narancssárga, bordó és barna árnyalatok is.
A napraforgó fajtaválaszték igen gazdag
Amennyiben nagy kerttel és sok napos hellyel rendelkezik, képezhet egynyári foltot a napraforgóval, ültetheti utak vagy kerítés mellé, vagy napos házfal elé, mert kiválóan takar és elhatárol területeket. Társításokban hátteret képezhet, nagyszerűen mutat méhbalzsammal, zsályákkal is.
Az alacsonyabb növésű fajtákat nagyobb konténerben is nevelheti. Egy dologra érdemes vigyázni: mivel magas, szálas növekedésű a legtöbb fajta, elsősorban csoportosan mutat jól. Teljes napfényt és öntözést igényel. Végleges helyükre vethetők.
3. Bársonyvirág (Tagetes sp.)
A bársonyvirágot sokan büdöskeként ismerik. Ezt a nevet onnan kapta, hogy hajtásai, virágai aromás illóolajokkal teltek. A bársonyvirág név pedig onnan ered, hogy szirmai valóban bársonyszerűek. Alapvetően két változatuk ismert:
-a kisvirágú bársonyvirág (Tagetes patula) egy 25-30 cm magas, terebélyes egynyári dísznövény, virágzata telt, laza, kissé lapított, szirmai rojtosak. Alkalmazható virágágyakban szegélyként, de balkonládában is szépen mutat. Társíthatók celóziákkal és kék színű egynyári növényekkel, amelyek kiemelik a sárga színeket. Gyógynövényekkel is jól mutat: a levendulával, a rozmaringgal és a zsályával is.
A bársonyvirágokat sokan büdöskeként ismerik - aromás illatú hajtásaik miatt
-a nagyvirágú bársonyvirág (Tagetes erecta) egy 30-40 cm magas, bokros egynyári, amelynek virágzata nagyobb, merevebb, tömöttebb, mint a kisvirágú faj. Citrom- és narancssárga változatai léteznek. Konténerben és virágágyásban is mutatósak, felhasználásuk és társításuk hasonló, mint a kisvirágú bársonyvirág esetében. Mindkét faj napimádó, a szárazságot viszonylag jól tűrik. Végleges helyükre vethetők.
4. Mályva (Alcea rosea annua)
Az egynyári mályva egy nagytermetű, igen változatos egynyári, amelynek nagyanyáink kertjében gyakran helye volt. Magasra törő, ám bokros megjelenésű növény, amelynek karéjos levelei és nagy, színekben gazdag virágai is felhívják magukra a figyelmet.
Nagyméretű virágai feltűnőek
A legtöbb fajta 50-100 cm közötti, ezért leginkább szabadföldi kiültetésben kaphat jelentőséget. Itt pedig képezhetünk vele foltokat, társításban hátteret alkothat és csoportokban ültetve szoliterként is alkalmazható. Létezik fehér, sárga, rózsaszín, bordó, piros színárnyalatokban. Fényigényes, rendszeres öntözést és viszonylag sok tápanyagot igényel. Végleges helyére vethető.
Olvasson az egynyári mályváról bővebben is ide kattintva!
5. Kakastaréj (Celosia sp.)
A celóziának ismert a klasszikus változata, amelynek virágzata a kakastaréjhoz hasonló, illetve a tollas kakastaréj is igen közismert és népszerű. Közepes termetű (30-40 cm), ám igen magas változatai is ismertek (60-70 cm), ezért nem árt előre tájékozódni a növény végleges méretéről.
Terebélyes bokrot képez és csoportosan mutat igazán jól. A levelek közül kiemelkedő harsány színvilágú virágzatok között megtalálhatjuk a sárga, narancssárga, rózsaszín, piros és bordó színeket is. Kiválóak színfoltok képzésére.
A kakastaréjosk között megtalálható a sárga,a piros, a bordó színváltozat is
Társíthatók zsályákkal, levendulával, rózsával és a háttérben elhelyezett nagytermetű fajok is kiemelhetik szépségét. Kifejezetten fényigényes, a szárazságot jól tűri. Helyrevetéssel nehezen szaporítható, érdemesebb inkább kiültetésre kész palántákat vásárolni.
Tudjon meg többet ide kattintva a nyári ültetnivalókról!
6. Begónia (Begonia sp.)
A begóniák széles világa megunhatatlan. Az évelő, fagyérzékeny gumós begóniák mellett hódítanak a kistermetű egynyári begóniák is. Alacsonyak (15-25 cm), terebélyesek, kerekded, fényes levelei is dekoratívak. Fehér, rózsaszín vagy piros virágait egészen a fagyokig hozza. Alkalmasak kőedényekben, balkonládákban való felhasználásra, vagy szegélynövényként. Társítható Ageratum-mal, Impatienssel és muskátlikkal is.
A kistermetű begóniák kiváló szegélynövények
7. Petúnia (Petunia sp.)
Az örök klasszikus petúniák szinte minden nyári kertben megtalálhatók. Népszerűségük hosszan csüngő, virágokkal teli hajtásainak és hatalmas tömegű virágainak köszönhető. A szivárvány minden színében megtalálhatók a fehértől a rózsaszínen, a csíkoson, a piroson át egészen a feketés liláig. Nevelhetők ámpolnában és balkonon, kedvelik a tűző napot és a rendszeres öntözést.
A petúnia tápanyaghiány miatt gyakran elkezd hirtelen sárgulni és lehullanak a levelei. Ilyenkor sok Kertbarát megijed, de semmi vész, ha rendszeresen tápoldatozzuk a növényt.
A petúniának fontos a rendszeres tápanyag utánpótlás
8. Muskátli (Pelargonium sp.)
A parasztmuskátli, a félfutó- és futómuskátlik az egész világon népszerűek. Hosszan virágoznak és imádják a tűző napot. Míg az álló parasztmuskátli inkább ablakokban alkalamzható, a futó hosszan lecsüng a balkonon. A kissé igényesebb angol muskátli pedig páraigényesebb, a tűző napot nem kedveli. Abban viszont megegyeznek, hogy sokáig virágoznak és rendszeres tápanyagutánpótlást igényelnek.
A muskátli igazi klasszikus növény a napos balkonra
9. Nebáncsvirág (Impatiens walleriana)
Az Impatiens vagy nebáncsvirág egy alacsony termetű, trópusi származású egynyári dísznövény. Az Új-Guineai változatok is igen népszerűek. Kissé terjedő hajtásrendszer és erős, vaskos szár jellemzi őket. Kifejezetten vízigényes növények és virágzásukat rendszeres tápoldatozással elősegíthetjük. A hajtásokat gazdagon borítják a fehér, rózsaszín és piros virágok, melyek egymással is jól kombinálhatók kőedényekben, balkonon.
Vízigényes növények
Kertben társításban is elhelyezhetők, ebben az esetben mindenképpen szegélyt képezzünk velük. Nevelésüknél kerülendő a teljes napfény – a kert félárnyékos részein érzik jól magukat igazán. Magról, helyrevetéssel nem szaporíthatók.
Az egynyári növények jól társíthatók gyógynövényekkel is. Nézze meg kertészetem gyógynövényeit!
10. Lobélia (Lobelia erinus)
A lobélia egy kék, lila és fehér színekben pompázó, sűrű hajtásrendszerű egynyári dísznövény. Vannak felálló, kissé terülő és csüngő hajtásrendszerű változatai is. Alkalmazhatók ámpolánás növényként, de balkonon és virágágyban is elhelyezhetők.
Intenzív színei sokáig pompáznak
A fehér és kék színek szinte minden színnel társíthatók. Virágágyásban szegélyt képezzünk vele. Nagyon vízigényes és kedveli a szűrt napfénnyel tel, vagy félárnyékos helyet. Tápanyagigényes, ezért javasolt a rendszeres tápanyagutánpótlás. Érdemes kész palántaként beszerezni.
Tekintse meg kertészetem hagymás dísznövény kínálatát!
11. Mézvirág (Lobularia maritima)
A mézvirág egy napimádó, és igen szárazságtűrő, alacsony termetű egynyári dísznövény, amely nagy tömegben hozza apró, lila vagy fehér virágait egészen őszig. Kissé elfekvő-kúszó hajtásrendszerű, ezért szép szegélyt alkot egynyári ágyásokban. Nevelhető balkonon és konténerben, kőedényekben is. Igen alacsony igényű dísznövény.
A bájos mézvirág illata is kellemes
Májustól szinte elárasztják a kerteket, piacokat, kertészeti árudákat az egynyári palánták - az ember szinte nem tud közülük választani. Nézzen szét köztük és neveljen Ön is idén a kertjében egynyári dísznövényeket!
Erre a linkre kattintva megtekintheti kertészetem balkonnövény kínálatát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!