Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Illatos kései végzetfa

A végezetfát (Clerodendrum trichotomum) számos más néven is említik, így például végzetcserjeként, kései sorsfaként vagy szerencsefaként, angol nyelvterületeken „peanut butter tree”-nek is nevezik, de ez nálunk nem használatos elnevezés. A latin elnevezésben a clerodendrum szó a görög „kleros” végzet, valamint a „dendron”, vagyis fa szavak összetételéből született és innen eredeztethető a magyar végzetfa elnevezés is.

A végzetfa, bár ránézésre lehet nem gondolnánk az ajakosvirágúk (Lamiaceae) családjába tartozik, így számtalan dísznövényünkkel is rokonságban áll.

A kései végzetfa kellemes illatú virágai miatt került be a kertekbe

Megjelenését tekintve egy átlagosan 2-3 méter kifejlett magasságú, laza ágrendszerű, lombhullató cserjévé fejlődik az évek alatt, de igazán jó körülmények között a 6 méteres magasságot is elérheti.Levelei kifejezetten nagyméretűek, kb. 10-12 centiméter hosszúak. Oválisak, de a csúcsi részük kissé kihegyesedik, felületük enyhén szőrözött.

Az ebben a videómban látható végzetfa csemetén jól megfigyelhető a rá jellemző levélzet:

Ha a leveleket megtörjük mogyoróvajra emlékeztető illatuk van, innen ered az angol nyelvterületen használt „mogyoróvaj-fa” elnevezés.Virágai az ősz során laza bogernyőkben nyílnak, melyekből később fejlődik ki az igazán különleges megjelenésű termés, melyet pirosas-rózsszín szétnyílt csészelevelek fognak közre. A termések kezdetben fehér, majd fokozatosan kék színt öltő, fényes felületű bogyó. Ezzel egy igazán feltűnő jelensége lehet bármelyik kertnek és ezért is használják rá a „harlequin” elnevezést is.

A kései végzetfa termése igazán feltűnő jelenség

A kései végzetfa telepítése során a legfontosabb feladat a megfelelő talaj biztosítása. A jó vízáteresztőképességű, laza szerkezetű és tápanyagban, valamint humuszban gazdag talaj ideális a számára. Közepes tápanyagellátottságú talajokon is kielégítően fejlődik, azonban a pangó vizet nem tűri, mely sok esetben okozza a növény pusztulását, mivel a gyökerek rothadását okozza. Fényigényét tekintve napos és félárnyékos fekvésbe egyaránt telepíthető, így akár szoliterként is felhasználható a kertben.

A kései végzetfa csemetét mindig megfelelően előkészített talajba ültessük!

A végzetfa a kertben sokféleképpen felhasználható és mivel szinte teljesen gondozásmentes, ha a kezdeti talajelőkészítést és a későbbi tápanyagutánpótlást nem vesszük számításba. Megjelenése és méretei miatt szoliterként, valamint laza sövényként is telepíthető.

Tekintse meg kertészetem választékát, ahonnan kései végzetfát is tud rendelni ide kattintva!

Mivel lombhullató érdekes hatást érhetünk el, ha előterébe szintén lombhullató, de színes vesszőjű veresgyűrű somot telepítünk, vagy alacsonyabb termetű örökzöldeket. Évelő ágyak hátterébe is jól illeszkedő növény.

A kerítések mellett laza ágrendszere miatt igazán jól érvényesül

A kertészeti változatok közül kettő emelkedik ki, melyeket kifejezetten kellemes illatuk miatt egyre többen választanak. Az egyik a Clerodendrun trichotomum var. fargesii valamint az ebből nemesített Clerodendrun trichotomum var. fargesii ’Carnival’, melyek megkapták az Award of Garden Merit díjat is 2017-ben.

Próbálja meg Ön is a kései végzetfa nevelésté kertjében!

Tekintse meg kertészetem választékát, ahonnan kései végzetfát is tud rendelni ide kattintva!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!