Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Illatontó fásszárúak a kertben

Fűszeres aromájú virágokkal vagy levelekkel rendelkező növényeket az ember már az ókori időktől fogva használ. A következő felsorolásban néhány díszcserjét és fát szeretnék bemutatni, melyek amellett hogy esztétikai értékkel bírnak, még kellemes illattal is rendelkeznek.

Minden részében illatos, igazi különlegesség az amerikai származású fűszercserje (Calycanthus floridus). Gyökere, fája, kérge, hajtása és levele is megdörzsölve szegfűszegre emlékeztető aromával rendelkezik. Eper illatú virágai június-júliusban nyílnak.

Tápanyaggal jól ellátott, üde talajt kedvelő cserje, mely a napos, félárnyékos helyet kedveli. Ahhoz, hogy illatát könnyen megtapasztalhassuk célszerű megközelíthető helyre ültetni egyesével, vagy kisebb csoportokban.

A fűszercserjének minden része illatos, nemcsak a virága

Ezt az igazán különleges növényt kertészetemben is megtalálja!

Az akácféléknek, valamint a borsónak a családjába tartozik az amerikai sárgafa (Cladrastis kentukea). Magyar nevét sárga fatestjéről kapta. Törzsének kérge teljesen sima felületű, a bükkre hasonlít. Levelei páratlanul szárnyaltak. Fehér szirmú, illatos virágai májusban hosszú lecsüngő fürtben fejlődnek.

Közepes nedvesség-tartalmú, tápanyagdús talajban érzi jól magát. Lassú növekedésű faj, mely laza szerkezetű koronával rendelkezik, emiatt széltörésre érzékeny.

Az amerikai sárgafa páratlanul szárnyalt levelei – alulnézetből

Közepes magasságú, 1,5-2 m nagyra megnövő cserje a füzéres díszmogyoró (Corylopsis spicata). Levelei tojásdad alakúak, ferdén szíves vállúak, szélük szálkás hegyben végződik. A valódi mogyoróhoz hasonlóan, kora tavasszal fejleszti harang alakú virágait.

Talaj tekintetében válogatós: sem a száraz, sem a túlzottan nyirkos földet nem szereti, a magas kémhatásra pedig kifejezetten érzékeny. Ne ültessük tűző napra és lehetőleg fagyzugos területre se kerüljön. Egyedül telepítve is megállja a helyét, de más kora tavaszi virágzású cserjékkel is jól társítható: például aranyfa (Forsythia), korai loncok (Lonicera).

A díszmogyoró virágai az európai mogyorónál sokkal látványosabbak

Ebből a nemzetségből egy másik fajt kertészetemben is megtalál!

Magyarországi tölgyesekben, füves lejtőkön vadon is előfordul a henye boroszlán (Daphne cneorum). Ez az alacsony termetű törpecserje gyakran még az arasznyi magasságot sem éri el. Levelei bőrszerűek, lándzsás alakúak, örökzöldek.

Kisméretű, illatos virágai ciklámen színűek, a hajtások csúcsán, csomókban fejlődnek április-május táján. Lazább szerkezetű, meszes, akár köves talajokon is sikeresen nevelhető. Kis termete miatt sziklakertbe is telepíthető. Tápdús talajban, valamint öntözés mellett nyár végén újból képes virágozni.

Igazi kis ékszer: a henye boroszlán

Az ezüstfák közül a legillatosabb faj az amerikai ezüstfa (Elaeagnus commutata). A gyomnövényként megjelenő keskenylevelű ezüstfától (Elaeagnus angustifolia) lombtalan állapotban is elkülöníthető, mert ez a faj töviseket nem tartalmaz.

Levelei tojásdad-lándzsás alakúak, ezüstösek. Illatos virágai tavasz végén nyílnak, szirmai hosszan összeforrnak, tölcsért alkotnak. Tűző napra való, közepes vízigényű cserje, esetleg kis fa. Gyökértarackokat fejlesztő növény, ezt felhasználása során célszerű figyelembe venni: a lejtős területek megkötésére nagyon jól alkalmazható.

A varázsmogyorófélék közül kerül ki a nagylevelű bóbitacserje (Fothergilla major) is. Levelének alakja tojásdad, széle csipkésen fogazott. Kellemes mézes illatú virágai fehérek, tömött füzérekben fejlődnek, április-május tájékán. Helyének kiválasztásánál fontos, hogy mészmentes, üde talajba kerüljön.

Különleges, édes illatú virágok – ez a bóbitacserje

Ha szeretne ebből a cserjéből a kertjébe, akkor kattintson ide!

Jól ismert és közkedvelt sövénynövény a széleslevelű fagyal (Ligustrum ovalifolium). Ez a faj apró tojásdad, sötétzöld levelei miatt ideális választás nyírott sövénysáv kialakítására. Ugyanakkor, ha a vágóeszközöket tavasszal félretesszük, akkor júniusban a hajtások végein kialakulhatnak az illatos fehér bugavirágzatok is.

Bár a virágzás befejeztével a metszőollókat újra célszerű elővenni, így megakadályozva a fekete bogyótermések kialakulását, melyek mérgező hatásúak. Normál kerti talajban, napon vagy félárnyékban is alkalmazható.

Ha nem nyírott sövényként alkalmazzuk, akkor a fagyalnak a virágillatát is élvezhetjük

A növény ültetéséről és gondozásáról ebben a blogbejegyzésben olvashat!

Az illatos lonc (Lonicera fragrantissima) illatos tejfehér virágainak nyílása egyértelmű jele a tél végének. Ez a közepes nagyságú cserje elliptikus, bőrszerű, pillás szélű levelekkel rendelkezik, piros színű bogyótermései pedig kettesével nyílnak, már májusban megérnek.

Lombja védett helyen (a fagyal leveléhez hasonlóan) akár át is telelhet. Átlagos igényű faj, kellemes illata miatt javasolt a forgalmasabb kerti utak közelébe telepíteni.

A növényről további hasznos információkat és társítási lehetőségeket itt talál!

A fagyalhoz hasonlóan gyakori a kerti mahónia (Mahonia aquifolium). Ez a lomblevelű örökzöld cserje páratlanul szárnyalt leveleket fejleszt, levélkéi bőrneműek, tojásdad alakúak, szálkásan fogazottak. Mézillatú sárga virágfürtjei áprilisban nyílnak a vesszők csúcsán.

Termése kékszínű, festőlevű, gömbölyded bogyó. Bármilyen kedvezőtlen környezeti feltételek között sikerrel nevelhető, félárnyékos helyen is virágzik. Felhasználása ennek megfelelően széleskörű lehet: szoliterként vagy csoportba telepítve, gyeppótlónak, talajtakarónak is alkalmazható.

A kerti mahónia illatos virágzatainak jó hátteret teremt az örökzöld lombozat

Közterületi kiültetésben ezt a növényt az alábbi videóban mutatom be:

A fatermetű növények közül javasolt az illatos díszalmát (Malus coronaria) telepíteni. Ez a kistermetű (6-8 m magas) faj ugyanis egy kisebb kertet sem nő ki teljesen kifejlődve. Fűrészes, tojásdad levelei között május végén nyílnak fehéres rózsaszín szirmú virágai.

Virágai mellett alma termései is illatosak, sárgászöld színűek. A többi díszalmánál igényesebb faj, mely a mélyrétegű, tápdús, semleges pH-ú talajon lesz igazán hosszú életű. Különlegessége miatt szoliterként ajánlott ültetni.

Az illatos díszalma virágszirmai halvány fehéres-rózsaszínűek

A díszalmák előnyei, telepítésének módjairól itt olvashat bővebben!

A kaukázusi illatcserje (Osmanthus decorus) az olajfafélék családjába tartozik. Levelei keskeny-elliptikus alakúak, bőrszerű lemezzel rendelkeznek, örökzöldek. Virágai kellemes illatúak, de aprók és nehezen észrevehetők, ahogyan a kékes színű csonthéjas termései is. Igénytelen faj: jól tűri a téli fagyokat és a nyári aszályt is, de igazán gyorsan félárnyékos, párás területen fejlődik.

Tekintse meg kertészetem illatos cserje kínálatát!

Kissé megbújva, de annál nagyobb számban nyílnak az illatcserje virágai

Az illatos cserjék esetében megkerülhetetlen a rózsák nemzetsége. Ebből a növénycsoportból én most egy világhírű magyar fajtát ajánlok a figyelmébe, ez az: ’Árpádházi Szent Erzsébet emléke’. Ez a Márk Gergely által nemesített, igazán sikeres parkrózsa 2-3 m magasra nő meg.

Sikerének egyik titka, hogy tövisekkel nem rendelkezik, másik pedig, hogy nagyméretű, telt rózsaszín szirmú virágai mámorosan illatosak, évente több hullámban nyílnak.

A harmadik tulajdonsága, amivel a szakmai zsűrit is levette a lábáról az, hogy betegségekkel szemben igen jó toleranciát mutat. Egy igazi aranyérmes fajta, melyre a jól ismert mondás némileg másképpen vonatkozik: van rózsa tüske nélkül!

Aranyérmes magyar rózsafajta (fotó forrása: ITT)

Ha érdeklik más illatos rózsafajták, akkor ajánlom figyelmébe az alábbi blogbejegyzésemet, kattintson ide!

Végezetül, de egyáltalán nem utolsó sorban az orgonát (Syringa vulgaris) említeném meg az illatos díszcserjék között. Ez a nagyméretű, Balkán-félszigetről származó faj tojásdad alakú, szíves vállú, ép szélű levelekkel és illatos világoslila bugavirágzattal rendelkezik.

Magyarországon széles körben alkalmazható, mert mészkedvelő és szárazságtűrő növény, amely gyakran ki is vadul. Sarjainak köszönhetően a rézsűk megfogására, de autentikusan falusi udvarokba is ültethetjük.

A kertészetemben kapható orgonák között erre a linkre kattintva válogathat!

Az orgona az anyák napja szimbolikus cserjéje

A növény történetéről, ültetéséről és gondozásáról itt találhat bővebb információkat! 

Ezzel a néhány virtuális szippantással igyekeztem kedvet csinálni az illatos növények használatához. Remélem sikerült…

Tekintse meg kertészetem illatos cserje kínálatát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!