A balkonkertészkedés nem csupán népszerű hobbi, hanem városi környezetben sokszor az egyetlen lehetőség, hogy pótoljuk a kerti elfoglaltságokat. A balkonokon kis túlzással bármilyen növény nevelhető, persze a terület nagysága korlátot szab elképzeléseinknek.
A dísz-, vagy haszonnövények kiválogatásakor a szín, vagy éppen a virágzat formája mellett egyéb érdekes szempontokat is figyelembe vehetünk, mint például az illatot. Jó ötlet lehet a balkont részben vagy egészben illatos, aromás növényekkel betelepíteni, így a kint töltött idő több érzékszervünknek lesz kellemes!
Az illatos balkonnövények köre széles, de van pár faj, melyek különösen megfelelőek a célra. Összességében annyit kell tudni róluk, hogy figyelni kell rájuk, a nyári nagy melegben ne engedjük, hogy konténerük átforrósodjon, mert könnyen megég a gyökerük, és betegek lesznek vagy elpusztulnak. Az alábbiakban ajánlok olyan növényeket, amelyek alkalmasak balkonra és igazi illatárral öntik el a lelkét.
A viaszvirág (Hoya carnosa) különleges dekorációs értékkel rendelkezik, és természetesen finom, édeskés-mézes illatot áraszt. Fényigénye magas, de a tűző napsugarakat nem szereti, és tudni kell, hogy ez a növény mézgaszerű anyagot csöpögtethet, ami textíliákon foltot hagyhat!
Nyáron mérsékelt, télen pedig nagyon kevés öntözést kíván, a túlöntözés tipikus jelei a levelek fonnyadása, lehullása. Jól futtatható dísznövény, így balkonokon huzalrendszerre, vagy pergolára is lehet terelni. Azt azért megemlítem, hogy trópusi dísznövényről van szó, tehát oldjuk meg, hogy a lakásban telelhessen.
Az estike (Matthiola bicornis) roppant hangulatos növénydísz, hiszen nappal viszonylag jelentéktelen, alacsony, bokros habitusú cseréplakó, este azonban összezárt szirmai kinyílnak, ezzel együtt pedig bódító illata elszabadul!
Az estike könnyen tartható egynyári virág, magvetéssel szaporítható március végétől kezdve. Javaslom a szakaszos, folyamatos vetést, így a nyár végéig biztosítható a folyamatos virágzás és illatfelhő!
Az oregánó (Origanum vulgare) inkább fűszernövényként ismert, de az illata is roppant kellemes, tartásával pedig idővel saját nevelésű fűszerhez is juthatunk. Az oregánó kiválóan nevelhető tavasztól az erkélyen, vagy a konyhaablakban, ráadásul illata mellett mutatós lila virágzata is színt hoz a helyiségbe. Szárazságtűrő, de fénykedvelő fajta, ezért közvetlen az ablakpárkányra, vagy az erkély naposabb részére telepítsük.
Az illatos ternye (Lobularia maritima), más nevén mézvirág szintén páratlan, édeskés illatával hódít, ráadásul érdekes módon ez egy ehető dísznövény, így felhasználható például saláták díszítéséhez.
Alacsony termetű, bokros habitusú dísznövény, melyet a kertekben talajtakarásra is használnak, a balkonon pedig nagyobb virágládák dús kitöltőjeként vethető be.
A leander (Nerium oleander) az egyik legkedveltebb dísznövény, legendás szépsége mellett illatával is kényezteti a háziakat. Könnyen tartható, tapasztalatlanabb kertbarátoknak is ideális növény, a látványos virágzáshoz azonban mindenképp tápanyagdús földre, és sok napsütésre van szüksége. A fiatalabb növényeket évente nagyobb edénybe kell ültetni, később pár évente elég a helycsere. Vigyázat, a leander minden része mérgező, ezért kisgyermekek közelébe nem való!
A jázmin Jasminum sp.) szintén híresen bódító illattal rendelkezik. Virágait kora tavasztól kora nyárig bontja, ráadásul könnyen tartható, a gondozásra kevésbé igényes növény. Balkonokon, cserépbe telepítve közel egy méteresre nő meg, de támrendszerre, hálóra terelve futtatható is. Fényigénye átlagos, az erős nyári napsugaraktól azonban óvni kell. A jázmin földje sose száradjon ki teljesen, és javallott lágy(ított) vízzel öntözni!
Ha szereti a petúnia (Petunia sp.) illatát, akkor bátran nevelje a balkonon. Gyönyörűen leomlik, és egészen őszig mutatja illatos virágait. A petúniák között hatalmas a szín-, és formaválaszték, mindenki megtalálja a számára kedveset. Arra figyelni kell, hogy rendszeres öntözésre van szüksége, és folyamatos tápanyag utánpótlásra azért, hogy ne sárguljon el a levele.
Végül, de nem utolsó sorban itt vannak a rózsák. A rózsák imádnak a balkonon élni és nevelkedni. Ha sokat öntözzük őket, és adunk nekik tápanyagot, akkor mesés illattal fogják meghálálni a gondoskodást.
Ha tetszett Önnek a cikk, kérem, nyomjon a 'tetszik' gombra, vagy ossza meg írásomat ismerőseivel, barátaival!
Ha egyéb kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!