A kertes házban élők közül sokan teszik fel a kérdést maguknak, vajon mire van szükség ahhoz, hogy egy kert a család számára önellátó lehessen?
Ez nem véletlen, hiszen miközben jóízűen majszolják a két kezük munkája nyomán az udvaron termett néhány szem paradicsomot, befőzik az egy-két gyümölcsfa által adott termést és összeszedik a vén diófa alá hullott csonthéjasokat, az mindenkit jó érzéssel tölt el.
Mennyivel finomabbak azok a falatok, amelyek a saját kertünkben termettek, mint amelyeket a szupermarket polcairól vettünk le!
Ebben a bejegyzésben összegyűjtöttem mindent, amit feltétlenül tudnia kell, ha önellátó kert létrehozásán töri a fejét!
A saját termesztésű paradicsomnál nincs finomabb!
Mekkora kertre van szükség az önellátás megvalósításához?
Erre így kapásból nehéz válaszolni, hisz sok függ attól, milyen a birtok fekvése és elrendezése. Pontosan ezért azt javaslom, üljön össze a családdal, fogjanak papírt, ceruzát és kezdjenek tervezni!
Először kerüljön fel a lapra a ház és a melléképületek, majd próbálják meg elképzelni, hova férnének a gyümölcsfák, melyik lenne a legideálisabb hely a veteményes számára és hol kaphatnának helyet a napos helyet kedvelő növények.
Emellett fel kell mérni a jellemzően árnyékos helyek nagyságát is, ugyanis ezekre a területekre fokozottan oda kell figyelni az ültetés szempontjából. Jó tanács, hogy a ház ablakait is érdemes bejelölni a rajzon, nehogy pont a nappali hangulata bánja, hogy elültettek egy barackfát a kertbe!
A fentieket figyelembe véve általánosan elmondható, hogy egy két fős család számára legalább 700-800 négyzetméternyi területben kell gondolkozni, ha az önellátás a cél.
Hangsúlyozandó azonban, hogy nem mindegy, milyen viszonyok állnak rendelkezésre az adott birtokon, ezért is javasolt az előzetes tervezés.
Mi mindenre érdemes gondolni az önellátó kert megtervezése során?
Tanácsos először a veteményes rész megálmodásával kezdeni. E téren már igen korán tapasztalható lesz a munka eredménye és akár már a következő szezonban beleharaphat az első, saját termesztésű zöldségekbe.
Ehhez egy naptárat is lehet készíteni, ahol bejelöli, melyik fajtát mikor kell elültetni, így ügyesen összehangolhatja azt is, hogy az egyik „leérett” fajta helyére vethessen valami másfajta zöldséget is még ugyanabban a szezonban.
Sokféle méretben kapható ma már gyümölcsfa.
Szorosan ide kapcsolódik a fűszerkert megálmodása is, amelyhez akár helyspórolás céljából a terasz valamely részén is találhat helyet. Nagy előnyük, hogy megfelelő gondoskodás esetén ezek az illatos és ízletes finomságok mindig újra hajtanak.
A következő lépés a gyümölcsfák, valamint az egyéb gyümölcstermők helyének kialakítása. Míg a szamóca palántáknak remek helye lehet a veteményes közvetlen közelében, addig a bogyós gyümölcsök cserjéit lehetőség szerint akár a kerítés vonalában is elültetheti.
Viszont a fák helyének meghatározásával érdemes több időt tölteni, ugyanis a csemeték igen hamar terebélyessé válnak.
Fontos, hogy egymástól, valamint a szomszéd kerítésétől, a villanyvezetékektől, valamint a háztól is ideális távolságra ültesse el őket annak érdekében, hogy csak örömet okozzanak, bosszúságot véletlenül sem.
Javaslom még, hogy emellett mérje fel az adott gyümölcsfa esetében a várható terméshozamot is, hiszen míg egy cseresznyefa akár 80-100 kg gyümölcsöt is terem egy évben, addig ugyanez például egy őszibarack fáról nem mondható el.
Ha szeretne szétnézni a gyümölcstermők kínálata között, ide kattintva megteheti.
Kitartás és türelem!
Erre a kettőre mindenképpen szüksége lesz, ha önellátó kertet tervez, ennek pedig több oka is van.
Az egyik, hogy nem mindig Ön befolyásolja, milyen termést ad a kert, nagy szerepe van ebben az időjárási körülményeknek is. Így fel kell készülnie lelkiekben arra is, hogy az előző évben remekül termő meggyfán a következő esztendőben sokkal kevesebb gyümölcsöt talál majd.
Emellett a rengeteg kitartás és szorgalom is elengedhetetlen az önellátó kert fenntartásához. A növények folyamatos törődést kívánnak, így számíthat arra, hogy a szabadidejét jó eséllyel itt tölti majd.
Nem beszélve arról, amikor eljön a tartósítás időszaka, amikor indul a befőzés, aszalás és gyümölcslé készítés szezonja!
Viszont nem kell ennek feltétlenül rossznak lennie, hiszen jó hangulatú családi program lehet egy kertben eltöltött nap, de jó móka lehet a szüretelés és a tartósítás folyamata is.
Amennyiben Ön is hasznosnak találta a fenti bejegyzést, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!
Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!