Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

7 növény, mellyel érdemes befuttatni a pergolát!

Ki ne szeretne egy meleg nyári napon növények adta, hűvös árnyékban megpihenni? Erre ad lehetőséget a pergola, hiszen ha kertünkben nincs elég hely fának vagy a telepített fáinknak kell még néhány év, hogy árnyékot adjanak.

Így akkor sem kell lemondanunk erről a felettébb megnyugtató és pihentető érzésről, mely során kertünket, portánkat egy jól megválasztott árnyas helyről szemléljük.

Egy növényekkel körbevett zug a legjobb a pihenésre!

A pergolákat, a méretükből és kialakításukból adódóan futó- és kúszó habitusú növényekkel tudjuk befuttatni, így ennek a kritériumnak megfelelő növénycsoportokból és fajokból kerülnek ki, az ilyen típusú zöld borításra alkalmas növények. A gondozás, bár minden növény esetében eltérő, mégis közös pont, a megfelelő metszés és a rendszeres tápanyagutánpótlás is. Ez különösen igaz, ha nem szabadföldbe, hanem dézsába ültetett növénnyel végezzük a futtatást.

 

A lecsüngő, csodás virágzatok, teljesen más hangulatot adnak a kertbe!

1.Loncfélék (Lonicera)

Ha a pergola befuttatása a célunk, akkor mindenképp érdemes elgondolkodni vagy a japán futólonc (Lonicera japonica) vagy a jerikói lonc (Lonicera caprifolium) telepítésén. Nagy előnyük, hogy kifejezetten gyorsan nőnek és különleges formájú, kellemes illatú virágaikkal hosszú időn át díszítenek. Hátrányuk a növekedési erélyükből fakad, hiszen ápolási munkáik jelentős részét a metszés és a növényeink „helyre igazítása” adja.

Kertészetemben többféle futólonc fajta is elérhető!

A loncok lenyűgöző virágtömeggel díszítenek!

Ismerje meg jobban a kúszóloncot és olvasson róla többet ebben a cikkben!

2.Trombitafolyondár (Campsis radicans)

Ezt a növényt jól ismerhetjük idősebb rokonaik kertjéből is, hiszen előszeretettel ültették, de akár még most is láthatjuk kiszáradt fákra vagy éppen villanyoszlopokra is felfuttatva. Gyorsan növekedő növény, melyet akár törzses formára is nevelhetünk. Pergolára futtatva érdemes többször metszeni, mivel hajtásai felfelé törővé válnak, ha befutották a tetőszerkezetet.

Erre a linkre kattintva megteikntheti a kertészetemben kapható trombitafolyondár változatokat!

Forrtszirmú virágai valóban trombitára emlékeztetők és nyár közepétől nyár végéit mutatják meg magukat. Ha hátrányát kell említeni, akkor a gyökérsarjak nevelését kiemelném, viszont dézsás növényként vagy gyökércsapdába ültetve könnyen tartható növény.

A trombitafolyondárt metszéssel kordában tarthatjuk!

Olvassa el ezt a cikkemet is a trombitafolyondárról és ismerje meg gondozásának fő lépéseit!

3. Lilaakác (Wisteria sinensis)

Egy számos, interneten keringő fotóról is jól ismert növényről van szó, mely Kínában és Japánban őshonos, ahol is hosszú lilaakác alagutakat hoznak létre ezekből a növényekből. A nagyméretű, csüngő fürtök megkapó látványt nyújtanak, míg akár 10 méteres végleges magasságával nagy távolságokra eljuthat.

A kertészetemben számos fajta közül válogathat, kattintson ide!

Azonban nem kell aggódnunk, akkor sem, ha nem ez a magasság a cél, ugyanis metszéssel magassága könnyen kordában tartható. Az ültetéskor megfelelő mennyiségű tápanyagot juttassunk ki, de a virágzás előtt ne trágyázzuk, mivel akkor nem virágot, hanem inkább gazdag lombozatot fog nevelni.

A lilaakác egy csodás, de mérgező növény!

A lilaakácról és neveléséről ebben a cikkemben számos hasznos információt talál!

Kertészetem futó- és kúszónövényei közül itt válogathat!

4. Kúszó- és futórózsák

A rózsákat talán nem kell bemutatnom, hiszen gondozásukról számtalan irodalom fellelhető. Ami azonban a pergolára futtatást érinti, a két típust érdemes külön kezelni. A rambler elnevezés mindig futó rózsát, míg a climber a kúszó rózsát takar.

Kertészetem futó- és kúszórózsa kínálatát itt találja meg!

A climber rózsák az adott évben nevelt vesszőkön fejlesztenek virágot, míg a rambler rózsák az előző évieken, így metszésük eltér egymástól, ami a pergolára futtatás esetében fontos feladat. Ha bátortalanok vagyunk a metszésben, nincs még jártasságunk, akkor válasszunk climber rózsát, melynek metszése egyszerűbb.

A rózsák számtalan fajtával büszkélkedő csoport, mely között biztosan akad a kertünkbe illő!

Olvassa el cikkemet és tudja meg, miért érdemes futórózsát ültetni!

5.Clematis

Egy igen nagy népszerűségnek örvendő kúszónövény, mely ideális esetben 4 méter magasra kúszik fel, így metszési feladatai is kevesebb terhet rónak ránk, mégis egy színekben és virágméretben gazdag csoportból választhatunk.

Tekintse meg a kertészetemben kapható Clematis fajtákat!

Egyes kertekben találkozhatunk clematis és climber rózsa összeültetésekkel, melyek nagyobb odafigyelést igényelnek, azonban szemet gyönyörködtető látványuk megéri a plusz fáradtságot. A klemátisz közepes vízigényű növény, azonban hosszan tartó száraz időszakokban mindenképp öntözzük!

A kontrasztos klemátisz és rózsa kombináció egyre divatosabb!

A clematis ültetéséről ebben a cikkemben tudhat meg többet!

6. Szőlő

A szőlő a dísznövényekhez képest több odafigyelést igényel, egyrészt mivel nem csak zöld felületet, hanem mert termést is ad, melyet rossz metszéssel nem akarunk elveszíteni, másrészt pedig kártevők és kórokozók is felüthetik fejüket a növényünkön, így a növényvédelemre is nagy hangsúlyt kell fektetnünk.

Ez azonban ne szegje kedvünket, hiszen ha szőlőt telepítünk, akkor a gondozást is meg fogjuk tanulni. Ajánlom azoknak, akik mediterrán hangulatú kertet szeretnének létrehozni, hiszen a szőlőlugas árnyékában pihenve máshogy nézünk a kertre és ne feledjük azt a lehetőséget, hogy bizony előterében szebbnél szebb társításokat hozhatunk létre!

A szőlővel befuttatott lugasok és pergolák egyedi hangulattal rendelkeznek!

Olvassa el az A-tól Z-ig szőlő kisokost ide kattintva!

7. Kúszó hortenzia (Hydrangea petiolaris)

Egyre ismertebb kúszónövény, mely igényei miatt könnyen nevelhető, látványos levéltömege és virágzatai pedig minden kertbe illenek. Erőteljes növekedésű díszcserje, mely megfelelő tám mellett, akár 10 méteres magasság fölé is felkúszhat.

Kertészetem kúszó hortenzia kínálatát ide kattintva tekintheti meg!

Fontos tudni róla, hogy a frissen ültetett növények általában csak néhány (2-3) év után hoznak először virágot, viszont azt követően viszont már megcsodálhatjuk a tányérszerű fehér virágzatokat minden évben. A virágok mindig az előző évi hajtásokon fejlődnek, így a virágzást követően érdemes a metszését elvégezni.

A kúszó hortenzia egyedi bájjal rendelkezik!

A pergola elhelyezéséről és felhasználásáról ebben a cikkemben tájékozódhat!

Az alábbi videómban a kúszó hortenziát mutatom meg Önnek:

A kúszónövények, melyek kellő magasságot érnek alkalmasak lehetnek a pergola befuttatására, azonban saját igényeinket és a rendelkezésre álló terület adottságait egyaránt vegyük figyelembe a növénytelepítés előtt, így kertünk egyik hangsúlyos fókuszpontja nem csak vonzani fogja a tekintetet, hanem büszkeséggel is fog eltölteni bennünket.

Erre a linkre kattintva megtekintheti kertészetem kapaszkodó növény kínálatát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!