Ahogyan a neve is kiválóan mutatja, a kikeleti bangita virágzási ideje akkor van, amikor még a természet nagy része pihen, még nem ébredt fel a téli álmából. Februárban már megkezdheti tavaszváró pompáját és örömbe öltözteti az ember lelkét. A legtöbb kertbarát vagyis azért ülteti kertjébe a Kikeleti bangitát, mert télen, a szürkés napokon is szeretne vidámságot a kertjébe. Milyen igazuk van, ugye?
Ha az Ön szívét is megdobogtatja a kikeleti bangita varázsa, akkor ültessen Ön is a kertjébe. De mit érdemes tudnia erről a növényről? Mire érdemes figyelni az ültetésénél? Ez egy fontos kérdés. Csak úgy, mint a metszésének és a szaporításának a menete. Ezekkel a kérdésekkel foglalkozom az alábbiakban. Tartsanak velem és ismerjük meg a kikeleti bangiták rejtélyes világát!
A kikeleti bangita ültetése
Mivel a hűvös napokon nem mindenkinek van kedve kimenni a kertbe, ezért célszerű olyan kertrészbe ültetni a cserjét, amit még a lakásból kinézve is látunk. Napos, félárnyékos helyen érzi jól magát, az üde, tápdús talajban fejlődik a legjobban. Az ültetés tulajdonlképpen három nagyon egyszerű lépésből áll:
1. Talaj előkészítés
Mikor megtalálta a megfelelő helyet a dísznövénynek, ahol a későbbiekben sem lesz útban, akkor annak a területnek a földjét ajánlott átforgatni ásóval, hogy minél porhanyósabb talajba lehessen beültetni a cserjét.
2. Az ültetés
Az ültető gödör elkészítésénél vegyük figyelembe azt az alapszabályt, hogy általában minden növénynek kétszer olyan széles és mély gödörre van szüksége, mint amekkora konténerben megkapta. Mivel tápanyagban dús talajban fejlődik a leginkább, ezért érdemes az ültető gödröt Mabako szerves istállótrágyával feltölteni, így biztos lehet abban, hogy az egész vegetációs idő alatt elegendő mennyiségű tápelemet kap a cserje. Miután elhelyezte a cserjét a gödörben, már csak egy alapos öntözés szükséges. Ezzel a gyökerek terjedését lehet elősegíteni.
3. Téli felkészítés
Ha a téli hónapokhoz közeli időt választja az ültetéshez, akkor ajánlott felkészíteni az újonnan ültetett cserjét a hidegebb napokra. Ekkor felaprított lombbal, szalmával vagy talajtakaró hánccsal érdemes betakarni a cserje körüli részt 30-40 cm-es magasságig. Ezzel az egyszerű lépéssel meg lehet előzni a téli talajátfagyás okozta gyengülést. Ha az első, és mondhatni a legfontosabb feladatot egy növény életében helyesen végezzük el, akkor biztosak lehetünk abban, hogy mindig jó érzéssel nézünk a kerti barátunkra.
A kikeleti bangita metszése
Ahogyan az összes olyan cserjét, amit a virághozama miatt ültetetünk kertünkbe, a kikeleti bangitát is minél hamarabb az elvirágzás után kell megmetszeni. Az elvirágzás után egy hónap múlva ideális elkezdeni ezt a kertészeti teendőt. Azért fontos megmetszeni a kikeleti bangitát, mert, ahogy a legtöbb olyan cserje, mely 2-3 méter magasra nő meg az évek alatt, elhanyagolt, rendezetlen képet fog mutatni. Ha kihagyjuk az éves kertészeti feladatok közül a metszést, akkor a cserje vesszői évről-évre megvastagodnak, elfásodnak és törékennyé válnak.
IDE KATTINTVA bővebben is olvashat a bangitákról!
Nézzék meg az alábbi videót, amelyben a 'Dawn' fajtát mutatom be:
A legjobb, ha a virágzás után erősen visszavágjuk az ágak egy harmadát közel a talajfelszínhez. A következő két évben folytatni kell ezt a metszési technikát, így a harmadik év végére, az egész cserje megújul és erőteljes lesz. Fontos, hogy mindig az előző évben érintetlenül hagyott ág legyen levágva, tehát az előző metszés óta megnőtt hajtásokat hagyjuk fent a cserjén. Ezzel a művelettel elérhetjük, hogy széles, tömör cserjénk lesz, amin megannyi fehéres-rózsaszínes, illatos virág fog fejlődni.
Szeretne Ön is a kertjébe kikeleti bangitát? Nézze meg itt kertészetem aktuális választékát!
Azért, hogy megelőzzük a kórokozók elterjedését a kertben fontos, hogy mindig tiszta és jól karbantartott metszőollóval dolgozzunk. Ha beteg ágakat kell eltávolítani valamelyik kerti növényünkről, akkor soha ne menjünk úgy tovább a másik növényre, hogy nem fertőtlenítettük le a szerszámot.
A kikeleti bangita szaporítása
Mivel a Kikeleti bangita egy hibridfajta, tehát keresztezett, ezért magról nem szaporítható, csak dugványozással. A legjobban fás dugványok készítésével lehet továbbszaporítani ezt a cserjét. A fás dugványozást ősszel kell elkezdeni, amikor az adott évi hajtás kicsit már megvastagodott. A dugványok gyűjtését egészen az első fagyok beálltáig lehet végezni. Fontos, hogy mindig az eredési pont felett legyen elvágva a hajtás, mert onnan a követező évre erőteljes új hajtás tud fejlődni.
Általában 10-15 cm-es dugványokat javasolt készíteni, így rengeteg szaporító anyagot lehet begyűjteni már egy ágról is. Ezen szaporítási módhoz szükség van porállagú növényi hormonra, amivel elő lehet segíteni a gyökerek kialakulását. A dugványokat tápanyagban dús ültető közegbe érdemes állítani, és amikor már kellő nagyságú gyökeret fejlesztettek szét lehet őket ültetni egyesével, saját cserébe.
Ha már kellőképpen megerősödtek ajánlott először egy hűvösebb helyre kirakni őket, mint amilyen helységben növekedtek, majd utána lehet kiültetni a végleges helyükre. A legegyszerűbb, hogy ha már előnevelt palántát vásárol, hiszen így biztosan sikereket fog elérni a növénnyel.
A kikeleti bangita egy kiváló cserje, és ahogyan ön is látja, egyáltalan nem nehéz vele bánni. Ezekkel a fentebb leírt módszerekkel igazán gyönyörűvé varázsolhatja a saját cserjéjét a kertben.
Szeretne Ön is a kertjébe kikeleti bangitát? Nézze meg itt kertészetem aktuális választékát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!