Hasznos tudnivalók
Származás: Stuttgartban (Németország), a Hohenheimi Egyetemen nemesítette Dr. Walter Hartmann a ’Hanita’ és a ’Katinka’ fajták keresztezésével 1997-ben.
Hajtásrendszer: fája közepesen erős növekedési erélyű, felfelé törő koronát nevel. Levele ovális, kanalas, fényes, széle tompán fogazott.
Termőképesség: igen korán fordul termőre, rendszeresen és bőven terem. Öntermékeny, de jó pollenadói a ’Cacanska lepotica’, ’Katinka’ és a ’Presenta’ fajták, velük együtt telepítve a hozam tovább növelhető. Friss fogyasztásra és konyhai feldolgozásra (befőtt, lekvár, aszalás, mélyhűtés) is kiválóan alkalmas.
Talajigény: jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, nyirkos, mély rétegű, középkötött talaj ideális a számára, de nem támaszt nagy igényeket a talajjal szemben, ugyanakkor a szikes talajt nem szereti. Gazdag, jó minőségű termést megfelelően előkészített talajban fog nevelni.
Fény- és hőigény: közepes, enyhe árnyékolást elvisel, de ez a termésmennyiséget kedvezőtlenül befolyásolja. A téli hideget jól tűri és a korai fagyok is ritkán károsítják.
Vízigény: közepes, kb. évi 600 mm egyenletes eloszlású csapadék esetén fejlődik jól, ezért hosszú, aszályos időszakokban öntözzük. Tartós csapadékhiány esetén gyümölcseit ledobja.
Gondozás: fontos az ültetési hely jó megválasztása, ami lehetőleg hideg szelektől védett, meleg fekvésű legyen. Telepítés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
A rendszeres trágyázást meghálálja.
A metszési munkálatok 4-5 éves koráig a korona alakítására irányuljanak, termőrefordulás után pedig - mivel a szilvafa hajlamos az elsűrűsödésre - a ritkításra, melynek során a felesleges ágrészeket távolítsuk el, hogy szellős, jól áttekinthető legyen a korona.
A metszés után a nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
A terméssel gazdagon rakott ágakat támasszuk fel.
Téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
A sharka vírussal szemben toleráns, betegségekre kevésbé fogékony.
Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany: a mirabolán (Prunus cerasifera) alanyra oltott fa erős vagy igen erős növekedésű, jó fejlődésű. Mély rétegű, közömbös vagy enyhén savanyú kémhatású talajokra való, de jól tűri a kötöttebb, hűvös, meszes, rosszul szellőző talajokat is. A nagyon köves és a nagyon szárazakat viszont nem szereti. A magas talajvizet és az átmeneti vízborítottságot is elviseli.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 5-8 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás (befőtt, lekvár, aszalás, mélyhűtés)
Védett tartalom
Gyümölcs: július végén érik, középnagy (30-45 g), tojásdad alakú, varrata sekély, alig észrevehető. Héja vékony, sötétkék, hamvas. Húsa kezdetben sárgászöld, teljesen éretten borostyánsárga, kemény, lédús, harmonikusan édes-savas, fűszeres, aromás ízű, illatos. Magvaváló.
Sor- és tőtávolság: 6x6 m
Termésérés: július vége
Fény- és hőigény: közepes
Vízigény: közepes
Paraméterek
Érési idő: | VII. hó – (Július) |
Önbeporzó? | igen |
Magyarországon érés | július vége |