Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Hamvas törpemargitvirág (Anacyclus pyrethrum depressus)

A hamvas törpemargitvirág (Anacyclus pyrethrum depressus), amellett, hogy igazán különleges nevet birtokol, megjelenésében is egyedülálló dísznövény. És hogy mitől igazán különleges ez a kis kedves faj?

Elsősorban attól, hogy tavasszal nyíló virágainak igen egyedi produkciója van, a szirmok ugyanis estefelé becsukódnak, majd hajnaltájban újra kinyílnak, így igazán élő, lélegző dísze lehet ez a csodás évelő a kertnek. Virágai színükben is extravagánsak, napközben a szirmok belső, fehér oldala dominál, alkonyatkor, mikor a virág bezáródik, akkor pedig a külső, pirosas-lilás árnyalatok a feltűnőek.

A hamvas törpemargitvirág ültetése különlegessége miatt javallott, hiszen követi a napszakok váltakozását, változatos látványt nyújt, kedvező tulajdonságai miatt pedig egy könnyen nevelhető, hálás, és a megszokottól jócskán eltérő évelőt szerezhetünk vásárlásával, melyet pázsit helyett, sziklakertbe, vagy csak a dekorációs értéke miatt is telepíthetünk. Ára mérsékelt, így a különlegességek kedvelőinek mindenképpen indokolt pár tő megrendelése!

A hamvas törpemargitvirág igényei és jellemzői

Nevéhez hűen egy alacsony termetű évelő növény, mely sokrétűen felhasználható a kertben, akár talajtakaróként, sziklakerti növényként, vagy egyszerűen szépsége miatt ültetve. Ültetési ideje gyakorlatilag az egész évre kiterjed, csupán a fagyos téli hetekben kell várni vele egy kicsit. Élettartama az átlagosnál rövidebb, a növény mindössze pár évig életképes, azonban kiemelkedő esztétikai értéke miatt mindenképp érdemes pár tövet telepíteni belőle.

A hamvas törpemargitvirág talajigénye egyszerű, a jó vízgazdálkodású, közepesen tápanyagdús közeget kedveli, a gyengébb talajokat például komposzt kihelyezésével javíthatjuk fel. Vízigénye közepes, nem kedveli a nedves helyeket, és ugyan fagyállósága kiváló, de a nagymennyiségű téli csapadék kárt tehet benne. Fényigénye közepes, inkább napos, meleg helyre ültessük, ahol földje hamar kiszáradhat az erősebb esőzések után.

IDE KATTINTVA megtekintheti évelőim széles választékát!

Hová ültessünk hamvas törpemargitvirágot?

A hamvas törpemargitvirág talajtakaró növényként jó szolgálatot tehet parlagi, műveletlen kertrészeken, vagy ott, ahol pázsit helyett valamilyen díszes, szőnyeget alkotó virágzó növényt szeretnénk bevetni. Szárai elfekvőek, így gyep helyett is ültethető ez a növény, mert egységes takaró felületet képez a talajon. Ültetése akár sírokra is javasolható, alacsony mérete (5-10 centiméteres magasság), és zöldellő levelei, szép virágai okán méltó dekoráció lehet síremlékeken.

A hamvas törpemargitvirág szegélynövényként is beválik, kerti utak mentén jól mutat majd, de például a gyep és a virágágyások közötti elválasztóvonalként is ültethető. Telepítése kőfalak mellé, sziklás, köves kertrészekre is jó ötlet, az ilyen területek adottságait jól tűri, és elfedi az egyenetlen, alacsony esztétikájú kerti szegleteket. A lejtős kertek rézsűnövénye is lehet, a pázsitszerű szőnyeget alkotó díszes évelő csodát tehet a nehezen kihasználható lankákon.

Természetesen egyszerűen azért is ültethetjük, mert egy csodás külalakkal, és változatos megjelenéssel bíró dísznövény, így a birtok bármely részén ízléses és elegáns növénydekoráció válik belőle. A hamvas törpemargitvirág ára mérsékelt, így annak ellenére, hogy az átlagosnál rövidebb élettartamú évelőről van szó, mindenképp megéri egy próbát tenni vele.

IDE KATTINTVA megtekintheti évelőim széles választékát!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!