Hasznos tudnivalók
A 'Szilvia' fekete szőlő főbb jellemző
Jellemzői: A ’Szilvia’ szőlőfajtát bár nevében fekete szőlőnek hívjuk mégis inkább igen sötétkék bogyójú fajta. Tőkéje középerős növekedésű. Közepesen termő fajta. A termésérés ideje augusztus közepe-végén van. A fürtök középnagyok, vállasak és hosszúak.
A bogyók sűrűn állnak, így a fürt igen tömött. A bogyó sötétkék színű, kicsi vagy középnagy. A gyümölcshéj közepesen vastag, roppanó. Kellemes ízvilágú, édes fajta mely asztali szőlőként és borszőlőként egyaránt felhasználható.
A bogyók hajlamosak rothadásra. Közepesen fagyérzékeny, így védett fekvésű területre telepítsük.
Érésidő: Augusztus közepe - vége
Talajigény: A szőlő talajjal szemben nem támaszt nagy igényeket, mivel viszonylag jól alkalmazkodik. Így a szerkezet nélküli homoktalajoktól a kötöttebb nyiroktalajokon is sikerrel termeszthetjük.
Fény- és hőigény: Fény- és melegigényes növény, ezért a telepítés helyét gondosan válasszuk meg. Erős fényben a bogyók jobban színeződnek, több cukrot termelnek és héjuk vastagabb lesz. Nagy hőigényű növény, a fagyok károsíthatják.
Vízigény: Kis vízigényű növény, öntözés nélkül nevelhető.
Ültetési idő: Szabadgyökerű szőlő március-április, valamint október-november. Konténeres szőlő márciustól novemberig vagy fagymentes időben akár télen is.
Gondozás: A szőlő fajták fontos gondozási feladata a metszés, melyet a tartós fagyok elmúltával, de még a növény nedvkeringésének beindulása előtt végezzük el, így február végén – márciusban a legaktuálisabb metszés.
A metszés célja a tőkeforma kialakítása- és fenntartása, a termőegyensúly megőrzése, valamint a termésmennyiség- és minőség biztosítása. A metszés lehet: rövidmetszés, csercsapos váltómetszés, cseralapos váltómetszés, valamint szálvesszős metszés.
A tél-végi tavasz eleji metszésen túl vannak általánosan végzendő zöldmunkák, melyek a hajtásválogatásból, hajtásigazításból, kötözésből, a fürtzóna lelevelezéséből állnak.
A növényvédelmi feladatok sorában első a tavaszi lemosó permetezés, mely nagyban hozzájárul az állományunk egészséges fejlődéséhez.
Kártevők, betegségek: peronoszpóra, lisztharmat, atkák, szőlőmoly
Fontos tudni:
Védett tartalom
Kifejlett magasság: kb. 1,5-2 m (művelési mód függvénye)
Sor- és tőtávolság: 1×1 m (fejművelés); 1,2×1,2 m (bakművelés); 1,8×2,4 (váltóvesszős)
Érésidő: Augusztus közepe - vége
Vízigény: Kis vízigényű
Hő- és fényigény: Nagy hő- és fényigényű
Típus: Csemege- és borszőlő
Paraméterek
Érési idő | Augusztus közepe - vége |
Metszés ideje | Február |
Ültetési távolság | 80 cm |