A gyapjas tisztesfű (Stachys byzantina) egy igen különleges növény, melyet a leggyakrabban talajtakaróként, sziklakerti növényként, vagy egyszerűen díszes megjelenése miatt a kert üde színfoltjaként ültetnek.
A gyapjas tisztesfű jellemzői
Tulajdonságai közül a legfeltűnőbb leveleinek bolyhossága, szőrössége, mely miatt a nevét is kapta. Levelei miatt a népnyelvben nyuszifül néven is ismert, ez a bájos elnevezés jól mutatja ennek az évelőnek a vidám természetét, kedves külalakját. Az angol nyelvterületen bárányfülnek nevezik, amely szintén a puhaságára utal. KisÁzsiából származik, de kiválóan megél a magyar klímán.
Ezüstös foltot alkot a kertben
Sűrű, összefüggő telepet, vagy párnát alkot. Végleges magassága körülbelül 30 cm, és 50-60 cm lesz a végleges kiterjedése egy-egy tőnek. Magassága természetesen virágzáskor nagyobb, ekkor a 70 cm-t is elérheti.
Levelei összefüggő levéltömeget alkotnak, majd tavasz végétől vagy nyár elején megjelennek a felfelé törő növekedésű virágzati szárak, amelyek ugyanolyan ezüstösen molyhosak és puhák, mint a levelek. A virágzás hosszú ideig tart. A virágok ciklámen színekben pompáznak, kiváló rovarcsalogatók.
A tisztesfüvek kiválóan társíthatók (fotó forrása: ITT)
A gyapjas tisztesfű igényei
Talajigénye nem összetett, a soványabb, szegényebb, de jó vízelvezetésű közeget kedveli, az átlagos kerti földben az esetek többségében szépen megél. Ezzel szemben fényigénye magas, kedveli a sok napsütést, ajánlott a kert napsütötte részeire, vagy meleg rézsűkre ültetni. Vízigénye közepes, a szárazságot tolerálja, ám hosszabban tartó aszályos, forró hetekben kiegészítő öntözése javasolt.
Ebben a cikkemben olyan növényekről írok, amelyek nagyszerűen tűrik a forróságot!
A gyapjas tisztesfű gondozása
Sokak szerint a gyapjas tisztesfű virága elrontja a növény által nyújtott egységes és harmonikus látványhatást, az egységes, dekoratív jellege megbomlik. Aki így gondolkodik, egyszerűen megoldhatja a dolgot, a szárat arasznyira való visszavágásával a virágok kiiktathatóak.
A szarkaláb a félárnyékos helyek évelő dísznövénye. Ismerje meg közelebbről ebben a cikkemben!
Levelei nyuszifülhöz hasonlók - innen is kapta az egyik nevét
Virága kifejezetten jelentéktelen, az apró lilás virágok a tavasz végétől nyílnak, az akár fél méter magasra is feltörő virágszárakon. A metszése nem csak ilyenkor lehet esedékes, elvirágzás után ajánlott a gyapjas tisztesfű virágszárait erősen visszavágni.
A gyapjas tisztesfű szaporítása
Szaporítani tőosztással is lehetséges, azonban az első betelepítéskor mindenképpen érdemes konténeres gyapjas tisztesfüvet vásárolni, és azt elültetni, így a legnagyobb az esély a növény megmaradására. Betegségei kisszámúak, elsősorban a lisztharmat okozhat problémát, ami ellen a már jól bevált módszerekkel veheti fel a harcot.
Kiváló rovarcsalogató
A gyapjas tisztesfű helye a kertben
A gyapjas tisztesfű ültetése akkor lehet jó ötlet, ha egy, az átlagnál díszesebb, alacsony termetű talajtakaró növényre van szükség, mellyel a parlagi kertrészeket, műveletlen területeket el lehet fedni. Ugyanilyen hatékony lehet a gyapjas tisztesfű sziklakerti növényként, alacsony gondozási igénye és jó szárazságtűrő képessége alkalmassá teszi sziklakerti telepítésre is.
A gyapjas tisztesfű mellé a kakukkfű is ajánlható. Olvasson róla bővebben ebben a cikkemben!
Tekintse meg az alábbi videómat a gyapjas tisztesfűről!
A legtöbb hasonló talajtakaró évelőt általában a praktikum miatt ültetik a hobbikertészek, ám a gyapjas tisztesfű esetében a magas esztétikai érték és az egzotikus megjelenés miatt egyszerűen a díszítés is lehet a cél, tehát ez az évelő bármilyen stílusú vagy kialakítású kertbe remekül illik!
Tekintse meg sziklakerti évelő dísznövény kínálatomat!
Kiváló rézsűnövény is, lejtős kertek rézsűs részein, ahol egyéb dísznövények nehezen nevelhetőek, a gyapjas tisztesfű kiválóan megmarad, jeleskedik a talaj megkötésében, és hatásosan díszít, tölti ki a teret.
Virágzásban is dekoratív
A gyapjas tisztesfű telepítésére egyszerűen dekoratív megjelenése is okot adhat, a különleges levelek, a figyelemfelkeltő külalak bármely kert fontos díszeleme lehet, így akár szegélynövényként, vagy központi részen évelőágyásban elhelyezve szépen fog mutatni.
A gyapjas tisztesfű a rózsákkal is könnyen társítható. Tekintse meg kertészetem rózsakínálatát itt!
A nagyvirágú tisztesfű
A nagyvirágú tisztesfű (Stachys monieri) egy szintén népszerű, gyakran alkalmazott évelő a kertben, amely hasonló igényekkel bír, és kinézetében is hasonló megjelenésű, mint a gyapjas tisztesfű, de levelei nem szőrözöttek, virágai kissé jelentősebbek.
A 'Hummelo' fajta (a fotó forrása: ITT)
A gyapjas tisztesfű telepítése megoldja a rendezetlen látványt nyújtó műveletlen területek problémáját, egységes, gyepszerű felületet képez, egzotikus, bolyhos leveleivel pedig vidám, vadvirágos hangulatot csempész a kertbe.
Tekintse meg kertészetem évelő dísznövény kínálatát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!