A goji bogyó nem más, mint az ehető termésű közönséges ördögcérna (Lycium barbarum) és a kínai ördögcérna (Lycium chinense) narancssárga bogyó termése. A közönséges ördögcérna hazánkban is megtalálható, de a kertészeti változatok terméshozama, valamint termésmérete sokszor jelentősebb az alapfajokhoz viszonyítva.
Ebben a cikkemben összegyűjtöttem Önnek, a legfontosabb információkat arról, hogy milyen ültetési- és telepítési módok léteznek, melyekkel sikerrel szüretelhet majd goji bogyót a kertjéből.
Legyen szó közönséges vagy kínai ördögcérnáról, a környezeti igények igen hasonlóak, melyeket már a telepítés előtt érdemes felmérni. Ezek a növények kifejezetten nagy fényigényűek és kedvelik a meleg fekvést. Talajban a jó vízáteresztőképességűek, lazább szerkezetűek ideálisak, minél kötöttebb egy talaj, annál nagyobb az esélye, hogy a gyökerek kirothadnak.A vízigénye kicsi, a túlöntözést mindig kerülni kell, a fiatal növényeket is csak mértékkel szabad öntözni, a talaj típusához igazodva.
Goji bogyó növény rendelés - nézze meg kertészetem kínálatát!
Itt olvashat többet, a goji termesztés ideális körülményeiről és magáról a gondozásról!
Annak, hogy goji bogyót szüretelhessünk a kertben, többféle módon lehetséges. Vethetünk magot, ültethetünk fiatal gyökérsarjat vagy választhatunk konténeres, kifejlett gyökérzettel rendelkező növényt. Mindegyik módszerrel lesz termésünk, de leggyorsabban, akár már első évben a konténeres növény választásával takaríthatunk be gyümölcsöt.
A következőkben a konténeres, illetve a gyökérsarjas/szabadgyökerű csemete ültetésének legfontosabb szempontjait és lépéseit mutatom be.
Leggyorsabban az előnevelt, konténeres növények hoznak termést!
A konténeres növény kiültetése előtt készítsük el az ültetőgödröt. Ehhez a konténer szélességének és magasságának kétszeresét ássuk ki, majd az oldalfalakat béleljük gyökérgátlóval, mely megakadályozza, hogy a növénytől távol is megjelenjenek gyökérsarjak, ezzel időt és bosszúságot is spórolhatunk, ugyanis nagyon sok sarjat nevel 3-5 éves kortól egy ilyen növény.
A szabadgyökerű növény esetében is célszerű nagyobb gödröt készíteni, így a fejlődő gyökereknek könnyebb lesz átszőni a talajt, valamint lesz elég hely a gyökérgátló elhelyezéséhez is.
A megfelelő méretű ültetőgödör kialakítása segíti a növény kezdeti fejlődését!
A gödör kialakítása után a következő lépés egy minimális mennyiségű érett komposzt, trágya kijuttatása, nagy mennyiséget nem kell kijuttatni, ugyanis az ördögcérna közepes tápanyagellátottságot igényel, ha túl sok a tápanyag, akkor lombot fejleszt, termést viszont nem, vagy csak alig hoz.
A komposztos, trágyás rétegre mindig szórjunk földet, hogy ne érintkezzen közvetlenül a gyökérzettel! Ez a konténeres és szabadgyökerű növény esetében is ugyanúgy történik!
Az ültetés során mindig jól válasszuk meg az ültetési mélységet!
A következő és nagy figyelmet igénylő lépés a csemete elhelyezése. Bizonyosodjunk meg róla, hogy a csemete függőlegesen áll, a mélység tekintetében a konténeres növény esetében a földlabda, szabadgyökerű növény esetében a gyökérnyak magassága földfelszín alatt maximum 2-3 centiméterrel van, ezt nevezzük ideális ültetési mélységnek.
Nézze meg Ön is videómat, amelyben a goji bogyóról beszélek!
Ezt követően töltsük fel az ültetőgödröt földdel úgy, hogy növényünk a helyes pozícióban maradjon. A szabadgyökerű növény esetében menet közben végezzünk iszapolást, így a gyökerek között is teljesen fel tudjuk tölteni földdel. Konténeres növény esetében elég a teljes feltöltés után a végén beöntözni. Ha a kiültetést követően a föld szinte alacsonynak tűnik a növény körül, akkor még töltsünk rá földet, ugyanis a beültetést követő 5-7 napig még tömörödni fog, így az eredeti talajszint alá kerülhet a szintje.
Szívesen nevelne kertjében Ön is ördögcérnát? Nézze meg itt kertészetem választékát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!