Hasznos tudnivalók
Származás: az aranycserje Kínában őshonos, lombhullató cserje.
A ’Beatrix Farrand’ tetraploid fajtát 1944-ben Karl Sax és tanítványai hozták létre a bostoni (USA) Arnold Arborétumban, hogy pontosan, mely fajták, ill. fajok keresztezésével arra nézve többféle teória létezik. Nevét az arborétum tájépítésze után kapta.
Habitus: kb. 2,5-3 m magas, erőteljes növekedésű, fiatalon felfelé törő, idősebb korában bókoló, vastag hajtásrendszerű. Lombozatát nagy, ovális, durván fűrészes szélű, középzöld, enyhén fényes felületű, ősszel sárgára és liláspirosra színeződő levelek alkotják.
Virág: március-áprilisban, lombfakadás előtt vagy azzal egyidőben, gazdagon, a vesszőket szinte teljesen beborítva hozza igen nagy, 4-5 cm széles, 4 cimpával rendelkező, tölcsérszerű, magányosan vagy kisebb csoportokban nyíló, sötétsárga virágait.
Talajigény: nem válogatós, de a laza szerkezetű, jó vízelvezetésű, átlagos tápanyag-ellátottságú, könnyen melegedő, nem túl száraz talajon fejlődik legszebben.
Fényigény: nagy, napos helyre ültessük. Árnyékban virágzása gyér vagy el is maradhat.
Vízigény: közepes, a telepítést követően és hosszantartó, aszályos időszakban rendszeresen öntözzük.
Gondozás: könnyen nevelhető. Évenkénti metszést nem igényel, de 2-4 évente - tavasszal, a virágzást követően - érdemes ritkítani, a sűrűn nőtt és az elöregedett részek eltávolításával. Betegségekre nem érzékeny, a városi légszennyezést is jól tűri.
Társítás és elhelyezés a kertben: az aranycserjék régóta közkedvelt és szívesen ültetett, a tavasz előhírnökeinek számító, mitöbb szinte az évszakot jelképező cserjék, melyek a Nap fényét és melegét idéző virágaikkal élénkséget, színt visznek oda, ahol nyílnak - legyen az a kert vagy közterület -, akkor, amikor a fák, bokrok többsége jóformán még rügyeit sem bontja.
Nagyszerűen mutatnak szoliterként, csoportosan ültetve, nyírt- vagy nyíratlan sövényként, de társításban is.
Amennyiben egy virágos cserjékből álló, kora tavasztól késő őszig virágzó kertrészt szeretnénk kialakítani a ’Beatrix Farrand’-ot háttérnövényként telepítsük a világossárga ’Primrose’ orgonával.
Előttük kapjon helyet a sötétlila színű, a nyár közepétől egészen októberig pompázó ’Black Knight’ nyáriorgona, valamint a bordószöld leveleivel és sötét rózsaszínű, tölcsér alakú, bőséges virágaival díszítő ’Evita’ rózsalonc.
Az összeállításban a barackszínű ’Cameo’ bíbor díszbirset és végül, mintegy lezárásként a ’Nikko’ karcsú gyöngyvirágcserjét is helyezzük el.
Társításra javasolt növényfajták:
Syringa vulgaris 'Primrose' - Kerti orgona Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 2,5-3 m Felhasználási terület: vidéki kert, mediterrán kert, szoliter, cserjesorok, cserjefoltok, évelőágyak háttérnövénye, sövény
Védett tartalom
Buddleia davidii 'Black Knight' – Nyáriorgona
Weigela florida 'Evita' - Rózsalonc
Chaenomeles x superba 'Cameo' – Bíbor díszbirs
Deutzia gracilis 'Nikko' – Karcsú gyöngyvirágcserje
Kifejlett szélesség: 2-2,5 m
Ültetési tőtáv: 2-3 m
Virágzási idő: március - április
Méhlegelő: igen
Fényigény: nagy
Vízigény: közepes
Lombhullató: igen