Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Fontos tudnivalók a tavaszi fagyokról

Még sokszor májusban is bármikor előforduló alattomos tavaszi fagyok száma egyre több napot érint, mely a klímaváltozás rovására írható. Erre felkészülve frissen vásárolt növényeinket minden esetben kellő körültekintéssel helyezzük el. Összegyűjtöttem Önnek, mire kell figyelni, ha ebben az időszakban érkezik Önhöz növény.

 

Szabadgyökerű növények

Ezeket a növényeket nyugalmi állapotukban termelik ki. Mivel nincsen erőteljes gyökérzetük, ezeket célszerű rögtön elültetni vagy 2-3 nap után, de addig vízbe állítva tároljuk sötét, hűvös helyen! Ezeket a növényeket kevésbé veszélyezteti a fagy, ugyanis a kiültetés után nem indulnak gyors fejlődésnek és nedvkeringésük is lassú. Ültetés előtt vágjuk le róla az esetlegesen elszáradt gyökérrészeket, amennyiben találunk ilyet.

 

Konténeres növények (évelők, cserjék, fák)

A konténeres növényeket a korábban megszokott vermelés helyett sok kertészet fólia alatt telelteti ki, így lerövidül a kényszernyugalmi állapot és ahogy nő a napsütéses órák száma, valamint felmelegszik napközben a fólia, úgy a szabadban lévő társaikhoz képest ezek a növények fejlettebb állapotban vannak, nem egyszer már leveleik, virágaik is megjelennek, akár egy hónappal korábban is!

Ha konténeres növényt vásárol, mely jól láthatóan fejlett, levelei már megjelentek, viszont még nem múlt el a tavaszi fagyveszély, akkor ne ültesse rögtön szabadföldbe, hanem nevelje tovább konténerben. Ehhez nem kell bevinnie a lakásba, erre a célra megfelel egy fagymentes pince, garázs vagy tároló. Fontos, hogy ügyeljen arra, hogy rendszeresen öntözze, mivel a konténerben lévő közeg sokkal hamarabb kiszárad, mintha a növény szabadföldben lenne.

Ha fagyra lehet számítani, akkor ideiglenesen helyezze fagymentes, de nem meleg helyre a fagyos időszak alatt, majd ezt követően újra kiviheti a szabadba. A friss hajtásokat, leveleket a fagytól így megóvhatjuk, a növényünk pedig a kiültetés után gyors fejlődéssel hálálja meg ezt a plusz törődést.

 

Zöldségpalánták, egynyáriak és fagyérzékeny növények

Fontos, hogy ezeket csak a fagyveszély biztos elmúlta után ültessük ki, ennek ideje leghamarabb május közepén van. Ha vannak ilyen növényeink és az idő jónak ígérkezik, cserépben kivihetjük őket a szabadba, de ne ültessük ki őket, mivel egy kései fagy elég, hogy tönkremenjenek és nem fognak regenerálódni! Fontos, hogy amíg konténerben vannak a palánták, és még nem kerültek ki a végleges helyükre, kapjanak sok napfényt, rendszeres öntözést.

 

Fagyot jósolnak, de kiültettem a növényt, mit csináljak? 

Érdemes ládával, dobozzal letakarni a növényt, ha mérete engedni, azonban nagyobbaknál akár fátyolfóliával ideiglenes takarást hozhatunk létre, így egy-egy éjszakára megvédhetjük a növényt. A friss hajtások védelme tehát kiemelten fontos, így ha ezeket megvédjük takarással, akkor nagy valószínűséggel mindennemű károsodás nélkül átvészeli a növény ezeket az időszakokat, mivel sajnos többre is fel kell készülni. A lágyszárú palántáknál lehetőség szerint az egész növény legyen gondosan betakarva.

 

Elfagyott a növény, amit kiültettem, mit csináljak?

Egy váratlan fagy nagy károkat tud okozni, de ha fagyérzékeny növényt károsít, akkor nem szabad pánikba esni, ugyanis ezek a növények kiheverik a kisebb fagyok okozta kárt, de mint minden esetben, az ültetési idő gondos megválasztásával megelőzhető problémáról van szó. Ilyen esetben a lágyszárú növények (például a zöldségpalánták) vannak nagyobb veszélyben – ők sokkal nehezebben regenerálódnak. A fás szárúak esetében várjon, és figyelje növényeit. Ha néhány nap elteltével nem talál barnuló, elszáradó hajtást és a már meglévők is tovább fejlődnek, akkor a növény sikeresen átvészelte a fagyot. Ha a friss hajtások megbarnulnak - tehát fagykárt szenvedtek -, ezeket morzsoljuk le és utána várjuk türelemmel a kihajtást, mert az nem fog elmaradni!