Hasznos tudnivalók
Származás: a füge eredeti őshazája Kis-Ázsia, Szíria, Izrael, de régóta meghonosodott Dél-Európában és Észak-Afrikában is.
A ’Dalmatie’ a horvátországi Dalmácia partjainál található Lesina (Hvar) szigetéről származik, ahol vélhetően több évszázada termesztik. Első írásos említése 1826, 1904-ben pedig a francia botanikus és orvos, Louis Trabut írt róla.
Az egyik legtetszetősebbnek és legfinomabbnak tartott fajta, világszerte elterjedt.
Hajtásrendszer: kb. 2,5-3 m magas, közepes növekedési erélyű, kompakt, gyenge elágazódású, felfelé törő hajtásrendszerű, laza koronájú, jellegzetes megjelenésű, sima, hamuszürke, zömök törzsű bokor, ami fává is alakítható. Lombozatát nagy (akár 30 cm hosszú), sötétzöld, fényes, jellemzően 5 karéjú, mélyen bemetszett, jól kivehető erű, fogazott szélű, dekoratív, filigrán levelek alkotják.
Termőképesség: korán termőre fordul, rendszeresen és bőven terem. Adriai típusú, két terméshullámban, megtermékenyítés (beporzás) nélkül (partenokarpia) érleli be gyümölcseit.
Gyümölcs: ha a tavaszi hőmérséklet ingadozások miatt első termései nem hullanak le nagyszámban, akkor júliusban sok, közepes és nagy (80-100 g), körte alakú fügét érlel. Szeptember-októberben a másodtermés igen nagy méretű (120-150 g), lekerekítettebb, a gyorsabb fejlődése és érése végett esetleg ajánlott az első termések eltávolítása. Héja vékony, éretten zöldessárga. Húsa liláspiros, lédús, sűrű pépű, mézédes, igen finom, illatos. Ízét, magas cukortartalma és gyümölcsös aromája miatt, gyakorta az eperlekvárhoz hasonlítják.
Felhasználható friss fogyasztásra és konyhai feldolgozásra (befőtt, lekvár, aszalás) egyaránt.
Talajigény: nem válogat, gyakorlatilag bármilyen talajtípust elvisel, de a jó vízelvezetésű, tápanyagban gazdag, inkább meszes talaj ideális a számára.
Fény- és hőigény: nagy, ezért napos, meleg, szélvédett, déli fekvésű helyre telepítsük védősövény vagy fal elé.
Vízigény: közepes, a fajta jól bírja a szárazságot, de hosszan tartó, csapadék mentes időszakokban öntözzük, különben termései aprók, ízetlenek lesznek, sőt le is dobja őket.
Gondozás: a telepítési hely körültekintő megválasztása kiemelten fontos az egészséges, jól fejlődéshez. Fagytűrőképessége jó, de érdemes a tövét takarni. Ha ágai megfagynak, tavasszal a sérült részig vágjuk vissza. Ha netán talajszintig fagyna vissza sincs okunk aggódni, újra ki fog hajtani, de a termésérés későbbre tolódik.
Ami a metszését illeti az elültetett növényt az első évben hagyjuk szabadon nőni, csak a következő év tavaszán vágjuk vissza, és a fejlődő 5-6 hajtásból alakítsuk ki a bokrot. A későbbiekben az esetleges ritkításra, száraz ágak eltávolítására korlátozódnak a metszési munkálatok, ellenkező esetben a terméshozást akadályozzuk meg.
Megfelelő telepítési hely és körülmények biztosításával a betegségek ritkán károsítják, alapvetően nem szorul rendszeres növényvédelemre.
Ültetési idő: a szabadgyökerű növényeket március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténereseket márciustól novemberig vagy fagymentes időben akár télen is ültethetjük.
Fontos tudni!
Levele, szára tejnedvet tartalmaz, így metszési, ápolási munkáit kesztyűben és hosszú ujjú felsőruházatban végezzük!
Kifejlett magasság: 2,5 - 3 m
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 2x3 m (jellemzően magánosan telepített növény)
Termésérés: július - október
Fény- és hőigény: nagy
Vízigény: közepes
Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás (befőtt, lekvár, aszalás)