A falusi, vidéki kertek manapság újra élik régi varázsukat – egyre több Kertbarátot elcsábítanak a régi kertek hangulati elemei, színpompája és vad, buja hangulata, amely számos faj alkalmazásával megteremthető.
A falusi díszkert jellemzői
A falusi díszkert magában hordozza a szín- és formagazdagságot, a tarka összevisszaságot, amely mégis hatásos egységet alkot. Jellemző rá az ezernyi szín, az illatok. Megtalálhatók benne a magas növények és az alacsony változatok is. Ebben a kerttípusban a metszőolló csak elvétve kap szerepet – minden növényt hagyunk a maga teljében kibontakozni. Csak akkor metszünk, csak akkor igazítunk formára, amikor feltétlenül muszáj.
Ön is varázsolhat vidéki kertet otthonában!
A falusi díszkert kialakítása
Ha valóban autentikus díszkertet szeretnénk létrehozni, akkor a kertben fontos szerepet kapnak a házfal menti oldalágyások, a ház előtti kertrész és az utcafronti kert is. A fehérre meszelt házfal, a nem burkolt utak még inkább kiemelik a kert jellegét. A hátsó kertrészeken, ahová nem gyakran járunk be – legalábbis nem napi rendszerességgel, ott helyet kaphatnak a cserjék, így a nyáriorgona, az orgona, a nagyobb termetű rózsák vagy a galagonya, a som, a mályvacserje, savanyúbb talajokon a hortenzia.
Számos faj közül válogathat
Ezekre jellemző a terebélyes növekedés, a díszítő virágok és persze sokuk igazi időszakos otthona lehet a méheknek és a lepkéknek, madaraknak is. Mellettük vagy előttük kaphatnak helyet a nagyobb termetű évelők és egynyári dísznövények, mint a napraforgó, a sisakvirág, a kasvirág, az őszirózsa, vagy az egynyári mályva. Ezek elé, illetve azokra a helyekre, ahol többet járunk (például utak mellé, a kapu mellé) ültethetünk balzsamos illatú növényeket, mint a zsálya, a levendula, a bazsalikom.
Ne felejtkezzünk el a kúszó növényekről sem, hiszen tökéletesek a takarásra és alkalmazásukkal még nagyobb felület lehet színes. Jó példa a hajnalka, vagy a kerti sarkantyúka, a futórózsa, és bár nem dísznövény, de igen hangulatos eleme lehet a kertnek egy jól kialakított szőlőlugas. Ha teraszunk, balkonunk is van, arról sem szabad elfelejtkeznünk. Itt szinte bármilyen alacsony termetű egynyári helyet foglalhat – ajánlom az álló-, félfutó és futómuskátlikat is.
Vad, mégis szabályos kert teremthető ezzel a kertstílussal
Az utcafront hasonlóképpen ültethető be, és igen szépen mutathat, ha magasabb termetű fajok virágfejei kandikálnak ki a kerítés lécei közül. Ide is érdemes illatos növényeket tervezni. Igen színgazdag hatást adhat a bársonyvirág, a rézvirág vagy a tollas kakastaréj.
A falusi díszkert növényei
Alapvetően a régi vidéki kertekben alkalmazott növényekre az volt jellemző, hogy alacsony igényekkel bírtak, hiszen a családoknak nem volt idejük arra, hogy sokat foglalkozzanak velük. Fontos volt az, hogy könnyen szaporíthatók legyenek, hiszen csakis így lehetett új helyük a kertben, és csak így kerülhettek át a szomszédtól vagy a rokonoktól új fajok a kertbe. Egy harmadik szempont volt az illat és a szín. Kedveltek voltak a színes, illatos növények, hiszen – ahogyan ma is, ez adja a díszkert fő jellegét. Ismerjünk meg egy pár jellemző fajt közelebbről is!
A növényekkel gazdagon beültetett kert sokak álma (forrás: ITT)
A napos kert növényei
Őszirózsa (Callistephus chinensis)
Az őszirózsa egy valódi klasszikus eleme lehet a díszkertnek, amelyet igen könnyű szaporítani. Magról is vethető, és számtalan változata ismert. Vannak alacsonyabb és magasabb változatai, egyszerű- és teltvirágzatú fajtái, léteznek tűszirmú, fehér, lila, sárgás, rózsaszín fajták. Kedvelik a napos-félárnyékos kertrészeket. Ültetésük előtt érdemes tájékozódni a végleges magasságukról. Felfelé törő növekedésűek és a nyár végi, vagy az őszi kert díszei.
Callistephus chinensis
Egynyári mályva (Alcea rosea annua)
Az egynyári mályvák nélkül szinte elképzelhetetlen a vidéki idilli hangulat. A felfelé törő növekedésű, folyamatosan és hosszan virágzó egynyári növények fehér, rózsaszín, bordó színekben pompáznak. A virágok a szár szinte teljes hosszán nyílnak, így igen látványosak. Kedvelik a napos körülményeket, magról helybe vethetők.
Erre a linkre kattintva tud válogatni kertészetem virághagyma kínálatából!
Alcea rosea annua
Kerti sarkantyúka (Tropeolum majus)
A futó jellegű, kerekded, gyakran foltok levelű egynyárit bátran ültethetjük kerítések mellé napos helyre, ahová felfut és egészen a fagyokig mutatja díszes citromsárga-, okker- vagy narancssárga virágait. Magról szaporítható, és igen alacsony igényekkel bíró dísznövény. Jól takar minden felületet, dús, gazdagon elágazó bokrot nevel.
Tropeolum majus (forrás: ITT)
Nyáriorgona (Buddleia davidii)
A középmagas, lombhullató cserje a nyár közepétől egészen a fagyokig díszít, nagyszerű választás lepke- és méhbarát kertekben is. Ezüstös levelei is díszítenek, hajtásai enyhén bókolók, ezeken hosszú fürtvirágzatot alkotnak a fehér, sárga, lila, piros, vagy kék virágok. A nagy színválasztékuk miatt alkalmazásuknak a társításokban csak a képzelet szab határt.
Buddleia davidii
Bársonyvirág (Tagetes sp.)
A nagyvirágú (Tagetes erecta) és a kisvirágú (Tagetes patula) bársonyvirágok büdöske néven is ismertek. Napimádó fajok, terebélyes bokrot képeznek, hajtásai aromás illatúak, amely igen megosztó illat lehet. Egy biztos – egész nyáron át folyamatosan díszítenek sárga-, narancssárga és barnás színekben. Érdemes őket előtérbe, jobban látható részekre ültetni. Sárga színük miatt jól társíthatók a legtöbb fajjal. Helyre is vethető.
Erre a linkre kattintva megtekintheti a kertészetemben kapható évelő dísznövényeket!
Tagetes patula
Rézvirág (Zinnia sp.)
A rézvirágok színgazdagsága minden napos vidéki kert fényét emelhetik. A színes fészekvirágzatok, a gazdagon elágazó termet, a hosszú virágzási idő miatt igen kedvelt egynyári dísznövények. Vannak alacsonyabb (30-40 cm) és magasabb (70-80 cm) fajták is, ezért a vásárlás előtt érdemes tájékozódni erről. Akár magról is vethető, de a biztonság kedvéért inkább kész palántát vásároljon.
Zinnia sp.
Árlevelű lángvirág (Phlox subulata)
Az igen alacsony, párnát képező évelő gyakori faja az utcafronti részeknek és az utak melletti területeknek. Napimádó faj, amely fellelhető a fehér, piros és számtalan rózsaszín árnyalatában. Tavasszal virágzik, ilyenkor a virágok szinte elárasztják a lombozatot. Igen mutatós évelő.
Phlox subulata
Tátika (Anthirrinum majus)
A tátika vagy oroszlánszáj szintén fontos eleme a falusi kerteknek. Egynyári növény, de védett, meleg fekvésben némi takarással áttelelhet. Magról általában ’újraveti’ magát, ezért nem kell attól tartanunk, hogy lesznek nyarak, amikor nem díszít, hiszen mindig lesznek virágok egyedek a tátikafoltban a kertben. Közepes termetű, felálló habitusú és számos színárnyalatban megtalálható faj.
Antirrhinum majus
Árnyékos és félárnyékos és árnyékos kert növényei
Az árnyékos kertrészekről sem szabad megfeledkezni, hiszen akkor igazán szép a díszkert, ha minden kertrészen pompázik valami. Cserjés hortenzia (Hydrangea arborescens) A hortenziák kedvelik a félárnyékos, párás kertrészeket, és itt igen díszes nyári virágpompát adnak.
Olvasson a falusi kertekről ebben a cikkemben is!
Vannak alacsonyabb és magasabb fajtái, de alapvetően jellemző rájuk az, hogy terebélyes bokrot nevelnek és savas pH-értékű talajban érzik jól magukat. Amennyiben viszont nem ilyen a talaj a kertjében, ne keseredjen el, hiszen speciális talajjal, tápoldattal szinte bármelyik kertben megnevelhető.
Gyöngyvirág (Convallaria majalis)
A szintén árnyékos vagy félárnyékos körülményeket igénylő aprócska gyöngyvirág fehér virágai és széles, fényes levelei tömegesen boríthatják a májusi kertet. Jó gyeppótló, de ügyelni kell rá, mert optimális helyen könnyen és gyorsan elterjedhet.
Convallaria majalis
Harangláb (Aquilegia sp.)
A fehér, rózsaszín vagy kék virágszínű haranglábak nevüket a harang alakú virágairól kapták. Vannak igazán alacsony, bokros, és magasabb, fefelé törő habitusú változatai is. Kedvelik a félárnyékos, kissé párás körülményeket a kertben. Ezekkel a növényekkel igazán mutatós falusi kertet teremthet, amely egészen őszig pompázik.
Aguilegia sp.
Remélem, tudtam segíteni és ha kedvet kapott a vidéki hangulat megteremtéséhez kertjében, akkor az alkalmazható fajok közül már válogathat is!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!