Egyre gyakrabban találkozhatunk ezzel a fogalommal manapság, ámde nem mindenki számára ismert, mi is az az esőkert. Ismerjük meg!
Mi az az esőkert?
Az esőkert tulajdonképpen, ha nagyon le akarjuk egyszerűsíteni a dolgot, egy sekély mélyedés az kertben, amelyet mélyen gyökerező őshonos virágok, cserjék és fűfélék díszítenek. A kerttípus célja, hogy összegyűjtse és rövid ideig megtartsa a csapadékvizet a lefolyókból, a felhajtókról és a járdákról, lehetővé téve a víz lassú visszaszivárgását a földbe.
A megfelelő típusú növényekkel beültetve az esőkertek a madarakat is vonzzák, valamint a lepkéket, méheket, és más vadon élő állatokat is. Egyik nagyon különleges és fontos tulajdonságuk, hogy hatékonyan eltávolítják a tápanyagok és vegyi anyagok akár 90% -át és az üledékek akár 80% -át is az esővíz lefolyásából. A hagyományos gyephez képest az esőkertek 30% -kal több vizet juttatnak a talajba.
Akkor ez egy tó?
Nem, az esőkert nem tó és nem is vizes élőhely. Sőt, általában száraz és csak a csapadék után mutatja meg nagyfokú vízmegtartó képességét. Mivel az esőkertek 12-48 órán belül leeresztik magukból az összegyűlt vizet, megakadályozzák a szúnyogok szaporodását, ami – valljuk be – rendkívül jó hír.
Egy kis történelem, avagy hogyan alakult ki ez a kerttípus?
Élt az 1990-as évek elején egy Dick Brincker nevű úriember Somersetben, akinek az jutott eszébe, hogy épít egy tavat egy építkezési területen. Beültette növényekkel és találkozott a jótékony hatásaival. Ezt követően olyannyira elterjedt, hogy azóta Somersetben szinte minden házhoz tartozik egy-egy esőkert, hiszen az ott lakók is rájöttek arra, hogy ez a megoldás lényegesen költséghatékonyabb, mint a hagyományos vízelvezetés.
Mérések történtek arra vonatkozóan, hogy az esőkertek 75–80% -kal csökkentették a csapadékvíz lefolyását egy-egy nagyobb eső után. És persze nem csak házikertek építhetnek esőkertet, hanem a városi vízelvezetés szerves része is lehet, hiszen hatalmas probléma nálunk is, hogy a nagy nyári viharok után árvízhelyzet alakul ki sok városban, mivel a csatornák nem bírják a terhelést.
Melyek a legjobb helyek az esőkert számára?
Az esőkertek leginkább természetes mélyedésekben vagy alacsony fekvésű helyeken találhatók, vagyis megfelelőek azok a területek, ahol a víz természetes módon folyik le az ereszről, a felhajtóról, vagy a tetőről, járdáról és valahol összegyűlik.
De miért jelent problémát az esővíz lefolyása?
Valahányszor esik az eső, a víz elfolyik az át nem eresztő felületekről, például a tetőkről vagy a felhajtókról, és eközben szennyező anyagokat gyűjt össze, például műtrágyát, vegyszereket, olajat, szemetet és baktériumokat.
A szennyező anyagokkal terhelt víz kezeletlenül jut be a csatornákba, a tavakba és patakokba. Az amerikai EPA becslései szerint az esővíz elvezetése által szállított szennyező anyagok az összes vízszennyezés 70% -át teszik ki. Az esőkertek azonban összegyűjtik az esővizet, ezáltal lehetővé téve a víz vegetáció általi szűrését és a talajba való bejutását. Ezek a folyamatok pedig kiszűrik a szennyező anyagokat.
Milyen előnyöket nyújta az esőkert a családom, a lakóközösségem, vagy az én számomra?
• Javítja a víz minőségét a szennyező anyagok kiszűrésével
• Esztétikus
• Megőrzi az őshonos növényzetet
• Helyi csapadékvíz- és árvízszabályozást biztosít
• Madarakat, lepkéket és rovarokat vonz
• Könnyen karbantartható a létesítés után
Milyen típusú növények fejlődnek a legjobban az esőkertben?
Általános szabályként őshonos növényeket, vadvirágokat, vagy kisigényű fajokat, fajtákat érdemes az esőkertbe ültetni. Az őshonos növények nem igényelnek sok tápanyagutánpótlást, erős gyökérrendszerrel rendelkeznek, és jobban használják a talajban rendelkezésre álló vizet és tápanyagokat, mint az igényesebb fajok. Évelőket, cserjéket, vadvirágokat vagy ezek megfelelő társítása kiváló választás. Forduljon a a webáruházakhoz, vagy a lakóhelyéhez közeli kertészethez és keresgéljen megfelelő fajokat!
Alapszabály viszont, hogy kerülje a fák ültetését az esőkertjébe, mivel a fák általában több vizet szívnak el, mint a környező növények. Ezenkívül soha ne ültessen invazív vagy ártalmas fajokat az esőkertbe, például bálványfát.
Mennyi az esőkert átlagos mérete és elhelyezése?
Az esőkertnek a tető, a terasz vagy a járda összterületének körülbelül 20% -ának érdemes lennie. Egy átlagos kertes ház esőkertjének mérete 100 és 400 m2 között van. Az esőkertek általában hosszabbak, mint szélesek, és merőlegesek a talaj lejtési irányára annak érdekében, hogy elkapják a maximális csapadékmennyiséget.
Mi az esőkert kialakításának és telepítésének átlagos költsége?
IDE KATTINTVA megtekintheti évelő kínálatomat, amelyek közül sok nagyszerű lehet esőkertjéhez!
Az esőkert költségei a kert talajtípusától, az esőkertbe vezető tető / bejárat / terasz méretétől és a választott növények típusától függ. Ha a talajban magas az agyagtartalom, akkor célszerű egy lefolyót építeni a tó alá, hogy megakadályozzuk az esőkertben a 48 óránál hosszabb ideig maradó állóvizet.
Milyen fenntertási feladatokat igényel egy esőkert?
Mivel az esőkert nem kap mindig, rendszeresen vizet, csak akkor, ha esik az eső, így öntözési költséggel kell számolni az aszályos, vagy csapadékmentes időszakokban. Hasonlóképpen feladatunk a gyomok eltávolítása és szükség esetén az elpusztult növények pótlása. Amint az esőkert növényei megerősödnek és növekedésük megindul, akkor már képesek versenybe szállni a gyomokkal.
Én is készíthetek esőkertet?
Természetesen! Ha Ön készíti el, akkor pénzt fog megtakarítani, és nagyobb lesz a sikerérzete is. Ha minden adott, akár egy nap alatt is végezhetünk a kertépítéssel. talán a legfárasztóbb és legtöbb időt igénylő feladat az ásás. De ez is jobb, ha nem egyedül végzi az ember: vonja be családját, barátait, higgye el, jó móka lesz!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!
Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!