Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Sövénytelepítés kezdeti lépései: Az ültetőárok készítése

A sövénytelepítés lépései között első a megfelelő talajelőkészítés, melyet még a telepítést megelőző időszakban célszerű elvégezni, ekkor juttatunk ki plusz tápanyagot, tesszük egyenletessé a területet és alkalmassá a talajt a növénytelepítésre.

Ezzel egy időben vagy ezt követően választjuk ki a telepítendő növényeket, melyekből a sövényt létre akarjuk hozni, ha ezekkel meg vagyunk, növényeinket beszereztük és már nincs más hátra, mint az ültetés, akkor két lehetőség áll előttünk: ültetőgödröt vagy ültetőárkot készítünk.

Az orgona jó választás, ha nagyméretű nyíratlan sövényt akarunk létrehozni!

Az őszi sövénytelepítésről és gondozásról ebben a cikkemben olvashat bővebben!

Az mindenki számára közismert, hogy sokszor már az egészen kisméretű dísznövények és palánták esetében is, tulajdonképpen az összes kerti dísznövény telepítésekor ültetőgödröt kell készíteni. Az ültetőgödör egy méretében megfelelő kiásott gödör, melynek méretét, akkor tekinthetjük ideálisnak, ha mérete legalább két vagy háromszorosa az ültetendő növény konténer vagy földlabda méretének.

Ez bár túlzónak tűnhet mégis szükség van rá, hiszen a gyökérzet kezdeti fejlődését és növekedését is segítjük a megfelelő méretű gödör kialakításával.

A tiszafa csodás hátteret nyújt egynyáriaknak és évelőknek egyaránt!

A tiszafa sövények mesebeli hangulata minden kertbe illik. Ismerje meg ezt a növényt és hozza létre álmai sövényét!

Hosszú sövénysorok kialakításánál, azonban nem szükséges minden növény számára külön ültetőgödröt készíteni, hanem létrehozhatunk úgynevezett ültetőárkot is. Ültetőárkot akkor kell kialakítani, ha csoportos, hosszanti elrendezésű növénytelepítést tervezünk.

A legjellemzőbb példa erre sövénytelepítés, de hasznos az árokszerű kialakítás tuja vagy egyéb cserjesor ültetésénél, utcafronti díszfasor ültetésénél, de akár egy előkerti virágágyás esetében is szóba jöhet megoldásként, ha egyszerre több növényt telepítünk.

Ha tömött habitusú zöld sövényt szeretnénk válasszunk apró levelű növényeket!

Mit érdemes még tudni a sövénytelepítésről? Olvassa el ezt a cikkemet!

Az árkos ültetés esetében könnyen biztosítható a növények szabályos, egyenes vonalban történő kihelyezése, a későbbi látvány szempontjából döntő faktor, hogy a cserjetövek, facsemeték szép, egyenes elrendezésűek legyenek, ez hatványozottan igaz a sövények esetében.

Az ároknak köszönhetően az ültetéskor elvégzett pozicionálás könnyebb, az esetleges korrigáláshoz jobbak lesznek a feltételek, vagyis a kihelyezés folyamán anélkül lehet igazítani a töveket, hogy újabb földmozgatásra lenne szükség, ami a már a földben lévő tövekben akár kárt is okozhatna.

A szabadgyökerű növényeket mindig gyorsan helyezzük a talajba és végezzünk iszapolást!

Kertészetem sövényként is telepíthető cserjéit itt tekintheti meg!

Az ültetőárkot a telepítést megelőzően is kialakíthatjuk, ez kifejezetten ajánlott akkor, ha nem vagyunk biztosan a telepíteni kívánt tőszámban, hiszen így szemünk előtt lesz a növényesítésre váró terület, így még a növények behelyezése nélkül is pontosan látható, már a folyamat elején, hogy mennyi hely áll rendelkezésre.

Ezzel kiküszöbölhető, hogy egy cserjesor ültetésénél csak a végén derül ki, hogy az utolsó pár darabnak már egyszerűen nem jut hely, mert elméreteztük a sor hosszát.

A tűztövis nem csak lombjával, hanem virágaival és termésével is díszít!

Ebben a cikkemben megismerheti a tűztövist, mely sövénynek is kiváló!

Az ültetőárok a talajelőkészítés egyik utolsó mozzanataként is felfogható, hiszen kialakítása során nagyobb térfogatú földet mozgatunk át, lazítunk fel, így ültetés után a cseperedő növények gyökerei könnyebben tudnak majd terjedni, ezáltal a cserje vagy csemete hamarabb begyökeresedik, gyorsabban stabilizálja magát az új helyén.

Telepítés előtt mindig ellenőrizzük, hogy elegendő hely áll rendelkezésünkre!

Az örökzöld sövény növényekről ebben a cikkemben tájékozódhat!

Az ültetőárok szélessége általánosságban 60-80 centiméter, de a gyakorlatban függ attól is, hogy mekkora az választott növények gyökérzete (szabadgyökerű) vagy földlabdája (konténeres, földladbdás), extra koros csemeték esetében szélesebb árokra is szükség lehet. Az árok hosszát értelemszerűen az határozza meg, hogy mekkora területet kívánunk beültetni.

A puszpángból sokan alakítottak ki sövényt, de a selyemfényű puszpángmoly ezek nagy részét tönkre tette.

Ismerje meg ezt a kártevőt ide kattintva!

A kiemelt földet halmozzuk az árok szélére, így egyrészt a visszatemetés is könnyebb lesz, másrészt hasznos a növények szempontjából, ha a talajrétegek ugyanabban a sorrendben kerülnek vissza az árokba, mint ahogyan kikerültek onnan.

Az ültetés során, attól függően szabadgyökerű vagy konténeres, esetleg földlabdás növényeket választunk fontos lépés az öntözés a visszatemetés során.

A leyland ciprust megjelenése és gyors növekedése miatt választják sokan!

A leyland ciprus egyre kedveltebb sövénynövény, nézze meg itt, mit érdemes tudni róla!

A szabadgyökerű növények esetében úgynevezett iszapolást kell végezni, földrétegenként be kell öntözni a töveket, a földet tömöríteni és ezt ismételni. Erre azért van szükség, hogy a gyökereket teljesen körbe fogja a talaj.

Nézze meg az alábbi videót a lexland sövényről!

A konténeres és földlabdás növények esetében is fontos beöntözés a tömörítés, de ezt kevesebbszer kell ismételni. A megfelelő talajnedvesség biztosításához a kialakított ültetőgödröt öntözzük be alaposan, így optimális talajnedvességet biztosíthatunk a talaj mélyebb rétegeiben is.

Egy gondosan kialakított ültetőárok megkönnyíti a telepítést!

A sok helyen látott télizöld fagyal felhasználásával így hozhat létre sövényt! Kattintson ide!

Az ültetőgödör esetében az öntözés hatékonyságát növelve úgynevezett tányérozást végzünk, mely egy a növény körül létrehozott „mélyedés”, ahonnan a víz nem illan el, hanem megáll és a növény tövéhez lassan leszivárog. Ezt az ültetőárok készítése során is létrehozhatjuk, úgy, hogy az árok mellett mindkét oldalon egy-egy 20-30 centiméteres sávban egy pár centi mélyedést alakítunk ki.

Ezt a tányért (vagy tükröt) mulcsanyaggal is feltölthetjük, mely egyrészt esztétikailag szép látványt nyújt, másrészt a gyomosodást megakadályozza és nem utolsósorban az öntözések között eltelt idő is növelhető a takarásnak köszönhetően!

Ezek ismeretében Ön is bátran telepíthet sövényt a kertjében vagy telkén!

Tekintse meg kertészetem sövénynövény kínálatát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!