Az éger (Alnus) nemzetségből a Kárpát-medencében két faj honos, a mézgás-, vagy enyves éger (Alnus glutinosa), és a hamvas éger (Alnus incana). A nyírfafélék családjába tartoznak (Betulaceae). Mindkét fajt égerfa néven szokták emlegetni, bár a hamvas éger nem igazán elterjedt faj, az enyves éger sokkal elterjedtebb faj, ezért a cikkemben is leginkább őt szeretném Önnek bemutatni.
Számos kertészeti változata elérhető
Az éger habitusa
Az égerek az északi féltekén gyakori, lombhullató lombú fái. Jellemző rájuk, hogy fiatalon felfelé törő növekedésűek, idősebb korukra viszont terebélyessé válnak. Nagytermetűek, akár a 15-20 métert is elérhetik kifejlett korukra. A szélessége körülbelül 5 méter. Végleges méretét 20 év alatt éri el.
Habitusa erőteljes ('Luszyn')
Különlegességük, hogy gyökereik szimbiózisban élnek a talajban lakó, ártalmatlan baktériumokkal és gombákkal, amelyekkel kölcsönösen segítik egymást. A fa például ennek a kapcsolatrendszernek a segítségével képes alkalmazkodni a nedves, vizenyős talaj egyik jellemzőjéhez, a nitrogénhiányhoz.
A levelei egyszerűek, középzöldek, váltakozó állásúak és fogazottak. Ahogy feljebb is említettem, a rügyei ragacsosak, innen is kapta a nevét. A kéreg fiatalon sima, majd téglalapszerű, nagyobb kéregpikkelyeket képez, amely durva megjelenést kölcsönöznek a fajnak. A virágzás kora tavasszal történik, zöld, csüngő barkavirágzatokban, amelyek később sárgává válnak. A nőivarú virágok rövidek, felállók és vörös színűek. Termése apró, szárnyas makkocska, amelyet a virágkötészet is felhasznál.
Az éger igényei
Az égerfa (enyves éger) a vízpartok, patakpartok gyorsan növő fája. Folyó- és patakpartokon, tavak közelében található meg. Víz- és fényigényes, melegkedvelő faj. A növekedése gyors, napos helyen és félárnyékban is megfelelően növekszik. Az árnyékos körülményeket nehezen viseli el, ilyenkor növekedése lelassul, virágzása elmarad.
Leveleik jellegzetes alakúak ('Rubrinervia')
Az éger ültetése
Ásson egy kétszer nagyobb ültetőgödröt, mint amilyen maga a földlabda. Ezt követően helyezzen Mabako szerves trágyát az ültetőgödör aljára, melyre helyezzen földet. Ebbe a gödörbe tegye a fácskát.
Ezen a linken rendelhet kertészetemből égerfákat! Kattintson IDE!
Ha szükséges, végezzen gyökérmetszést. Távolítson el minden elszáradt vagy elkorhadt, beteg vagy elpusztult gyökérdarabot a növényről. Figyeljen oda, hogy a kis fa függőlegesen álljon, a talajjal 90 fokos szöget zárjon be. Ez megalapozza a későbbi megfelelő növekedést. Képezzen a fa köré tányért, amellyel megfelelően irányíthatja a bejutó öntözővíz irányát a gyökerekhez.
Az éger metszése
Az égerek nem igényelnek rendszeres metszést. Ha úgy látja, hogy bizonyos hajtásai, ágai nem megfelelően nőnek, rendellenes irányúak, vagy betegek, akkor érdemes őket rögtön a tél végén eltávolítani a növényről. Sövényt is nevelhet belőle, értelemszerűen ilyenkor gyakoribb visszavágás szükséges. Minden esetben érdemes rendszeresen, nagyobb vízadagokkal öntözni, ugyanis e nélkül vontatott lesz a fa növekedése, nem fogja magát jól érezni nálunk.
Az éger díszítő értéke
Elsősorban elegáns megjelenésével, habitusával díszít. Egyenes sudár törzse van, oldalágai vízszintesek. Piramis alakú, kúpos koronát nevel, így elsőrendű szoliter faj. Kiváló sövény nevelhető belőle, amely sűrű növekedésű és nagyon jól takar. Mindkét esetben nagyszerű méhcsalogató, téli terméseit pedig kedvelik a madarak és a kisebb rágcsálók. Alkalmas faj a nedves, vízi és vízparti területek fásításához.
Más, nedves körülményeket igénylő fafajokat is keres? Nézzen szét ITT a kertészetemben!
Az éger szaporítása
Az alapfaj szaporítása nagyon egyszerű. Télen a meleg lakásban is könnyen kicsíráznak magjai, ha talaját vékony talajréteggel borítják. Ha a növények kicsíráztak és már 3-4 lomblevelet hoztak, akkor kis cserepekbe tűzdelhetjük őket, majd nyáron vagy ősszel a végleges helyükre ültethetjük őket. Ha van lehetőségük, akkor viszont érdemes akár a következő őszt megvárni a kiültetéssel, amikorra a kis magoncok tényleg jól megerősödnek.
Az alapfaj szaporítása egyszerű
Ha rövidebb idő alatt kíván égercsemetéhez jutni, akkor ajánlom a fásdugványozást. Ez a művelet ősszel és télen végezhető egészen addig, amíg meg nem indult a tavaszi rügyezés.
A fajtákat érdemesebb megvásárolni, mivel az utódállomány nem minden esetben lesz olyan, mint az anyanövény - belső vagy külső tulajdonságait tekintve.
Az éger növényvédelme
Azt kell mondjam, az éger szerencsére a könnyen megtartható fajokhoz tartozik, és ez a növényvédelmi kezelésekre is igaz. A levélbolha okozhat károkat ugyan, de nem számottevően.
Amennyiben megtetszett Önnek ez a csodaszép fafaj, akkor vágjon bele bátran a nevelésébe!
Ezen a linken rendelhet kertészetemből égerfákat! Kattintson IDE!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!