Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Citromfa nevelési gyorstalpaló

Ajándék lónak ne nézd a fogát - tartja a mondás, ám néha ezt megfordíthatjuk, mondjuk úgy, hogy foghíjas lovat ne adj ajándékba. Ha citromot kapunk ajándékba, az pontosan ilyen. Örülünk neki, de már bennünk is van a félsz, hogy mennyire igyekezni fogunk, de a citromunk nem biztos, hogy élni szeretne velünk.

Igen, rengeteg Kertbarát került már a citrommal ilyen helyzetbe. Ezért beszéljünk meg most pár dolgot, amelyekre, ha odafigyelnek, könnyedén életben tarthatják a citromfájukat!

Ha nem nevel törzset…

Gyakori probléma, hogy citromunk nem nevel törzset, csak bokrosodik és bokrosodik vég nélkül. Ha a citromfa magról kelt citrom lehet, akkor 1-2 éves korában át kell oltani, ilyen módon érhető el a sok helyen elterjedt törzses forma.

Az oltás a szakemberek számára sem egyszerű feladat, így nem feltétlen ajánlható az otthoni kísérletezés. Az átoltott citromok hamarabb virágoznak, és ha termést is hoznak, az szép és élvezhető lesz, olyan, mint az anyanövényé volt. Az oltás nélkül nevelt citrom lassabban fordul termőre, és termése sem feltétlenül ízletes, azonban ettől függetlenül még egy igen dekoratív dísznövény marad.

Át kellene ültetni… De hogyan?

Az átültetés nagyon is fontos, ám ügyelni kell arra, hogy mérsékelten növeljük az ültetőkaspó méretét, ne helyezzük hirtelen túlméretes cserépbe. Az első időben évente kétszer, tavasszal, és ősszel költöztessük a növényt, később már csak egyszer, jellemzően tavasszal.

Az idősebb töveket csak 2-3 évenként ültessük át, akkor, amikor a hajtások fejlődése még nem indult meg. A levélbeli növény esetében nem javasolnám, hogy a citromfa áganként szétszedésre kerüljön, így ugyan nem lesz meg a törzses forma, de sokkal esztétikusabb lesz a látvány. Esetleg amint megerősödtek a fás részek, 1-2 év múlva, akkor el lehet elgondolkodni a szétültetésen.

Az ideális földkeverék citrusoknak

A kimondottan citrusfélékhez való föld ideális az ültetésre, de otthon, házilag is lehet keverni hasonlóan alkalmas földkeveréket. Amennyiben azonban csupán egyetlen növényről van szó, a készen kapható földkeverék a legegyszerűbb megoldás.

IDE KATTINTVA máris megrendelheti a citrusfélék számára legideálisabb földkeveréket!

A citrom igényei

A citromfa számára az őszi/téli időszakban is fontos a megfelelő páratartalom és hőmérséklet. A fagyok beállta előtt célszerű választani neki egy olyan szélvédett, huzatmentes helyet, ahol stabilan 10-20 °C körüli a hőmérséklet. Amennyiben lehetséges, kerülni kell a növény mozgatását, hogy meg tudja szokni téli körülményeket.

 

Ebben az időszakban a napos órák száma és a napsugárzás mennyisége is csökken, ezért a növényünk ha napos helyen van, akkor is kevesebb fényt kap, így csökkentsük az öntözést, és tápoldatozást, hogy be tudjon állni egy nyugalmi állapotba.

Tavasszal újra lehet kezdeni az intenzívebb öntözést, és a tápanyag utánpótlását, valamint metszéssel segíthetünk a mihamarabbi virágzás elindításában, hogy szebb, tömöttebb bokrot kapjunk.

Metszés

A 6-7 leveles hajtásokat a 3-4 levélnél kell visszametszeni tavasszal, és amint újra kihajt a visszametszés után, ezt meg kell ismételni a friss hajtásnál is. Figyelembe kell venni, hogy a citrom a harmadik-negyedik elágazáson hozza a virágot.

Helyváltoztatás

A citrusfélék igen érzékenyek a helyváltoztatásra, nagyon rosszul viselik a változó körülményeket. Ezért szinte természetesnek mondható ez a reakciója a behozatalra. Ilyenkor a növény nem tud hirtelen hozzászokni az új körülményekhez, sajnos ez ellen nem nagyon tudunk tenni, csak azzal, hogy megfelelő helyet választunk számukra az átteleléshez, és itt hagyjuk őket "magukhoz-térni".

A citromfa számára az őszi/téli időszakban is fontos a megfelelő páratartalom és hőmérséklet. A fagyok beállta előtt célszerű választani neki egy olyan szélvédett, huzatmentes helyet, ahol stabilan 5-10 °C körüli a hőmérséklet. A citrusfélék egész alacsony hőmérsékleten is áttelelhetnek, akár 1-5 Celsius között, ám arra ügyelni kell, hogy fagy ne érje őket.

 

Ebben az időszakban a napos órák száma és a napsugárzás mennyisége is csökken, ezért a növényünk ha napos helyen van, akkor is kevesebb fényt kap, így csökkentsük az öntözést, és tápoldatozást, hogy be tudjon állni egy nyugalmi állapotba.

 

És egy igazi sikertörténet

Ne adják fel, mert igenis, sikerülhet. Nézzék csak meg Endrét és a 40 éves, oltott citromfáját! Hát nem csodálatos?

 

Remélem olvasómnak, és minden citrusrajongó hobbikertésznek segíthettem.

IDE KATTINTVA megtekintheti a kertészetemben kapható vadcitromot!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!