Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Cickafark ültetése és ápolása

A cickafark (Achillea millefolium) egy őshonos észak-amerikai növény, amely népszerű és híres a lepkék, méhek körében is, csak úgy, mint a Kertbarároknál. Gyakorlatilag gondozásmentes évelő növény, így a kezdő Kertbarátok is egészen nyugodtan próbálkozzanak meg a nevelésével. Nézzük meg, mit is tud ez a nemzetség!

Alapvető jellemzők

Ellenálló és sokoldalú évelőként ismerik szerte a világon. A príma belső tulajdonságaihoz remekül illik a külcsín. A cickafark mutatós, élénk színű virágfeje sok apró, szorosan álló virágból áll, amelyek a lomblevelek felé emelkednek és a nyári hónapokban borulnak virágba. A virágok lehetnek fehérek, sárgák, rózsaszínűek, pirosak és még megannyi szín létezik a kereskedelemben.

Emiatt a színkavalkád miatt, amit képvisel, nagyon jól társíthatók a fajták egymással és egyéb dísznövényekkel is.

Megjegyzés: A cickafark számos előnyös tulajdonsága ellenére invazív is lehet, amely könnyen kiszorítja a szomszédait. Ültessen felelősen!

Kiválóan ellenáll az aszálynak, vonzza a lepkéket, a méheket és természetesen a szemeket! Meg kell említenem azt is, hogy a cickafarkat (az alapfajt) fontos gyógynövényként tartjuk számon.

A cickafark gyógyhatása

A közönséges cickafarkat nem csak dísznövényként ültethetjük, gyógyhatása is ismert. Latin neve (Achillea) a görög mitológiából ismert Achilles-re utalt, aki sebei gyógyítására használta ezt a növényt. A cickafark drogja (virága és hajtása) ugyanis sebösszehúzó, gyulladásgátló anyagokat tartalmaz.

Női problémákra is szokás teáját fogyasztani, egy teáskanálnyi cickafarkat kell felhasználni egy bögre teához. Forró vízzel való leforrázás és 5-10 perc áztatás után kevés mézzel ízesítve fogyasztható. A cickafarkat gyűjthetjük a természetből is, megtalálható réteken, utak mentén, de a szennyeződésektől mentes gyógynövény előállításához inkább ültessen kertjébe pár tövet ebből a hasznos és szép növényből.

Cickafark a kertben

Mikor ültessük a cickafarkot?

Konténeres kiszerelése miatt a cickafark egész évben ültethető. Napos helyre telepítsük, itt fejlődik a legszebben. A száraz talajokat is elviselik, de a nyári melegben tovább virágzik növényünk, ha rendszeresen öntözzük.

• Ha Ön szaporította dugványról, vagy gyökeres dugványt kapott ajándékba, akkor a helyes ültetési időpont a tavasz vagy az ősz. Ha tavasszal ülteti, érdemes megvárni azt az időszakot, amikor már elmúltak a tavaszi fagyok. Persze ellenáll a fagyoknak, de csak később, amikor már beálltak a gyökerei, beállt a növekedése.

Ültetési hely előkészítésének kiválasztása

A cickafarkat ültessük tápanyagban gazdag virágföldbe, vagy tehetünk ültetőgödrébe szarvasmarhatrágyát. Az alapfaj virága fehér színű, de kaphatóak piros, narancsvörös és rózsaszínű változatok is. Vidékies stílusú kertekbe ajánlom ültetését, szép színes ágyások alakíthatóak ha a különböző színű cickafarkakat más növényekkel vegyesen ültetjük.

Társíthatjuk más, szintén nyáron virágzó évelővel, mint a macskahere (Phlomis tuberosa), ligeti zsálya (Salvia nemorosa) vagy a kasvirág (Echinacea purpurea 'Prairie Splendour')

• Olyan helyet válasszon számára, ahol teljes napsütést kap vagy csak kúszó árnyékot. Ez azért kell, hogy kompakt növekedésre és magas virághozamra ösztönözzük. Részleges napsütésben, félárnyékos helyen a cickafark megnyúlik.

• A cickafark jól vízelvezetésű talajban teljesít legjobban. A folyamatosan nedves, üde talajt és a pangó vizet nem tűri, sajnos bele is pusztulhat.

Ültetése

Lazítsa meg a kert talaját kb. 25-30 cm mélységig, majd a talajt keverje össze egy 10 cm vastag tápanyagban gazdag réteggel. Ajánlom erre a célra a MABAKO szerves trágyát.

• Figyelem! Ha a cickafarkot tápanyagban túl gazdag talajban neveljük, akkor a növények túlzottan belelkesülnek és képesek óriásira megnőni. Annak érdekében, hogy a fajta ne nőjön túl magasra, hanem akkora legyen, amekkorát Ön vár és szeretne, válasszon neki inkább egy átlagos, vagy kissé rosszabb minőségű talajt, és ehhez keverjen hozzá tápanyagdús közeget.

• Helyezze a növényeket 20-30 cm távolságra egymástól és ültesse el őket.

• Gyorsan növekedésnek indulnak, nagyon kevés problémával nevelhetők. Egyes fajok, mint az Achillea millefolium , extra agresszívek tudnak lenni. De ez inkább az alapfajok jellegzetessége. A fajtáknál a nemesítők ügyelnek arra, hogy a cickafark ne lepje el a kertet.

Tekintse meg kertészetem nyári hónapokban virágzó évelő választékát, amely évelők kiváló társai lehetnek a cickafarknak is!

Ápolási feladatai

A cickafark ernyős virágzatát körülbelül 60 cm magas száron hozza (szinte egész nyáron át virágzik), így vázába is tehetjük, de a szárazvirágok kedvelői kiszárítva télen is élvezhetik élénk nyári színeit. Az elnyílt virágok eltávolításával újabb és újabb szárak növesztésére serkenthetjük a cickafarkat. Ősszel vágjuk vissza a növényünket a föld felett pár centiméterrel. Az idősebb cickafarktöveket 2-3 évente tőosztással szaporíthatjuk.

Szaporítása

A cickafarkot legjobb tavasszal tőosztással szaporítani. A dugványozás szintén bevált módszer, ezt tavasszal a legérdemesebb elvégezni. A dugványozásnál a dugványok rövid időn belül (2 hét) gyökereket képeznek. Ha ez megtörtént, ültesse őket cserépbe, ha a növény elég erős ehhez. Aztán pár hét múlva már ki is ültetheti őket a végleges helyükre. Az alapfajt érdemes magról szaporítani, de a fajták vagy nem hoznak magot, vagy pedig az utódnövények nem lesznek azonosak az anyanövényekkel.

Növényvédelem

Igazán problémamentes növény. Ha odafigyel arra, hogy elg napfényt, vizet és tápanyagot kapjon kertjében a cickafark, akkor tulajdonképpen semmi gondja nem lesz. Ha a növény helye nem megfelelő (például árnyékos helyre ültette), akkor előfordulnak betegségek és kártevők. Ilyen legyengült állapotában gyakori vendég lehet a levéltetű, a lisztharmat, a rozsdagomba és a szárrothadás is előfordulhat.

Néhány cickafarka fajta

Számos, szebbnél szebb cickafark van kereskedelmi forgalomban, és nagyon nehéz választani közülük. Azért én megteszem, és a teljessség igénye nélkül bemutatok Önöknek három cickafark fajtát, amelyeket nagyon kedvelek:

Achillea 'Moonshine' - szürke-zöld lombú és szép világossárga virágokkal tarkított fajta. Lassú növekedésű fajta.

Achillea millefolium 'Hannelore Pahl' - a bézs rózsaszín virágjai rendkívül feltűnőek. Igazi romantikus virágpompát varázsol a kertbe egészen ősz elejéig. Vágott virágként is nagyszerű fajta.

Achillea 'Terracotta' - a gyönyörű virágjai narancssárga színnel nyílnak, és az ősz közeledtével gyönyörűek sárgulnak.

Nézze meg videómat a 'Terracotta' fajtáról!

Érdekességek a cickafarkról

Na, de hogy a mondanivalóm végére érjek (bár bevallom, nagyon nehéz abbahagyni a cickafark bemutatását, ugyanis rengeteg az érdekesebbnél érdekesebb dolog vele kapcsolatban), hoztam Önnek két érdekes tényt róla:

• Egyes őslakos indiántörzsek vízben áztatott őrölt cickafarkot használtak a bőr égésének kezelésére. Mind a mai napig több országban használják szorongás és stressz kezelésére is.

• A cickafark az örök szerelmet szimbolizálja.

Ugye, milyen megnyerő kis évelő? Ha kedvet kapott hozzá, neveljen a kertjében Ön is!

Tekintse meg kertészetem napos helyre ajánlott évelő választékát, amely évelők kiváló társai lehetnek a cickafarknak is!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!