Hasznos tudnivalók
Származás: 1961-ben a ’Stanley’ és a ’Besztercei szilva’ keresztezésével hozták létre Čačakon (Szerbia) a Gyümölcstermesztési Intézetben Dr. Staniša A. Paunović, Dr. Milisav Gavrilović és Dr. Petar Mišić. 1975-ben került forgalomba.
Hajtásrendszer: fája kezdetben erős növekedési erélyű, felfelé törő, később a hosszú ágak, vesszők berakódva íveltek, közepesen sűrű, gúla alakú, alacsony, szétterülő koronát nevel. Levele világoszöld, fényes, középnagy, ovális, kihegyezett végű. Virága közepesen nagy.
Termőképesség: korán fordul termőre, bőven és rendszeresen terem, bár az alternanciára kissé hajlamos, de ez metszéssel és gyümölcsritkítással megelőzhető. Öntermékeny. Friss fogyasztásra és konyhai feldolgozásra (befőtt, lekvár, aszalás, mélyhűtés) is kiválóan alkalmas. Jól szállítható.
Talajigény: jó víz- és levegőgazdálkodású, humuszban- és tápanyagban gazdag, nyirkos, mély rétegű, középkötött talaj ideális a számára, de nem támaszt nagy igényeket a talajjal szemben, ugyanakkor a szikes talajt nem szereti. Gazdag, jó minőségű termést megfelelően előkészített talajban fog nevelni.
Fény- és hőigény: közepes, enyhe árnyékolást elvisel, de ez a termésmennyiséget kedvezőtlenül befolyásolja. A téli hideget jól tűri és a korai fagyok is ritkán károsítják.
Vízigény: közepes, kb. évi 600 mm egyenletes eloszlású csapadék esetén fejlődik jól, ezért hosszú, aszályos időszakokban öntözzük. Tartós csapadékhiány esetén gyümölcseit ledobja.
Gondozás: fontos az ültetési hely jó megválasztása, ami lehetőleg hideg szelektől védett, meleg fekvésű legyen. Telepítés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
A rendszeres trágyázást meghálálja.
A metszési munkálatok 4-5 éves koráig a korona alakítására irányuljanak, termőrefordulás után pedig - mivel a szilvafa hajlamos az elsűrűsödésre - a ritkításra, melynek során a felesleges ágrészeket távolítsuk el, hogy szellős, jól áttekinthető legyen a korona.
A metszés után a nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
A terméssel gazdagon rakott ágakat támasszuk fel.
Téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany: a mirabolán (Prunus cerasifera) alanyra oltott fa erős vagy igen erős növekedésű, jó fejlődésű. Mély rétegű, közömbös vagy enyhén savanyú kémhatású talajokra való, de jól tűri a kötöttebb, hűvös, meszes, rosszul szellőző talajokat is. A nagyon köves és a nagyon szárazakat viszont nem szereti. A magas talajvizet és az átmeneti vízborítottságot is elviseli.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 6-10 m, alsó vázkaros nevelés esetén kb. 3-4 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás (befőtt, lekvár, aszalás, mélyhűtés)
Védett tartalom
Öntermékeny fajta, pollenadó nem szükséges.
------------------------------------------ o ------------------------------------------
Az extra méretű koros, már termőre fordult gyümölcsfáim jellemzően 1,2 – 4,2 méteres magassággal és kifejlett szép koronával rendelkeznek fajtól, fajtától, törzskörmérettől függően. Az ilyen méretű gyümölcsfák esetében a kertészeti szakmában már nem a magasság a mérvadó, hanem a kor vagy a fejlettség, amit az ilyen extra méretű kifejlett fák törzskörméretével határozunk meg. Így ha ezeknek a gyümölcsfáknak valódi értékére kíváncsi, akkor a törzskörméretet vegye figyelembe, és ne a magasságot. Ez az oka annak, hogy kertészetemben mi sem a fa magassági adatát adjuk meg.
------------------------------------------ o ------------------------------------------
Jó, de mégis mekkorák ezek a földlabdás vagy konténeres extra méretű már termőre fordult cseresznye gyümölcsfák? Kattintson ide.
Mit jelent a törzskörméret? Kattintson ide.
Gyümölcs: augusztus második felében, szeptember elején érik, mérete a termésmennyiségtől függően változó (26,4-42 g), jellemzően közepesen nagy (32 g), tojásdad, tetszetős, varrata jól látható, a termést részarányosan osztja. Héja vékony, sötétkék, hamvas. Húsa kemény, sárga, lédús, igen édes, enyhén savas, kellemes ízű, jellegzetes aromájú, magvaváló.
Sor- és tőtávolság: 6x6 m, alsó vázkaros nevelésnél 4x5 m
Termésérés: augusztus második fele – szeptember eleje
Fény- és hőigény: közepes
Vízigény: közepes
Paraméterek
Érési idő: | VIII. hó – (Augusztus) |
Önbeporzó? | igen |
Magyarországon érés | augusztus közepétől |