Hasznos tudnivalók
A Brassica oleracea – Karalábé főbb jellemző
Jellemzés: A karalábé egy káposztafélék családjába (Brassicaceae) tartozó zöldségféle. Mivel kissé kézimunkaigényes a termesztése, ezért inkább házikertekben jellemző a nevelése. Kezdő kertészek is nyugodt szívvel megpróbálhatják a nevelését, hiszen rendkívül egyszerű.
A karalábé sokoldalúan hasznosítható a konyhában is. Felhasználható levesekhez, főzelékekhez. Tulajdonképpen a megvastagodott szárgumóját hasznosítjuk.
Talajigény: Kedveli az apró, morzsalékos talajt. A talaj minőségére kevésbé igényes, de nem árt, ha jól szellőző és mentes a nagyobb rögöktől. Ha kissé savanyúbb a talaj (pH 6-6,5), kevésbé támadják meg betegségek.
Fényigény: Közepes. A mély árnyékot nem bírja, ilyenkor megnyúlt szárgumót fejleszt.
Vízigény: Vízigénye viszonylag nagy, gyakran, kisebb vízadagokkal öntözzük. Mivel rendkívül sekélyen gyökerezik, ezért fontos, hogy ne száradjon ki a palánta. Ha egyenetlen a vízellátás, a gumó könnyen felreped.
Hőigény: Ideális hőmérséklet a számára: 10-20 °C. A melegebb tájakon, melegebb kertrészeken termeszthető biztonságosabban. Rövid ideig bírják a 0 °C alatti hőmérsékletet.
Tápanyagigény: Tápanyagigényes növény. Kedveli a tenyészidő előtti évben a tápanyagutánpótlást, de ha a tenyészidőszak folyamán tápanyaghiány mutatkozik, akkor érdemes sürgősen pótolni.
Betegségek, kártevők: Általánosságban elmondható, hogy ami a káposztát megtámadja, megtámadja a karalábét is. A levéltetvek viszont kevésbé kedvelik. A gyökérbetegségek gyakoriak, de jó termesztési gyakorlattal a fertőzés megelőzhető.
Fontos tudni:
Védett tartalom
Kifejlett magasság: 40 cm
Ajánlott sortáv: 30 cm
Ajánlott tőtáv: 25 cm
Kiültetés ideje: április második felétől
Betakarítás: nyár közepétől