Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Üdítő árnyék: Pergola a kertben

A szabadban töltött idő, mindig pozitívan hat az emberre és ha ebből az élményből még többet szeretne átélni, érdemes elgondolkodni néhány új kerti elemen, így akár a pergola készítését, elhelyezését is számításba venni.

Bár nem feltétlenül kerti elem, hiszen teraszok és kocsibeállók feletti árnyékolóként is gyakran láthatjuk, de nagy hagyománya van a növényekkel való befuttatásának.

Jó növényválasztással és elhelyezéssel egy forró nyári napokon is árnyékos, zöld szigetet hozhatunk létre, ahol néhány percre megpihenhetünk és gyönyörködhetünk a minket körülvevő kilátásban.

A pergolák kapukként elválaszthatják egymástól az egyes kertrészeket!

A pergola, akár magaságyak közötti alagútsorként is létrehozható! A magaságyásokról olvasson többet itt!

Mielőtt tovább mennénk érdemes szót ejteni, magáról a pergoláról és annak szerkezetéről is. A pergola nem más, mint egy olyan fából készült szerkezet, mely nyitott tetővel rendelkezik, így ha feltekintünk rá a felső részt alkotó gerendázat jól látható.

Ez a fajta szerkezet, már önmagában látványossá teszi, de a kertész szívének mindig kell egy kis zöld, így sokszor lugasok támrendszereként szolgál, így árnyékot adva és némi szűrt fényt átengedve, hiszen igazi tetővel nem rendelkezik.

A pergolák a díszkertek mellé helyezve a legmelegebb órákban is lehetőséget adnak növényeink csodálatára!

A növénytársításokról olvasson többet ebben a cikkemben!

A pergola méretét a rendelkezésre álló hely méretéhez kell igazítanunk, így ha kisebb helyünk van, akkor elegendő, ha egy pihenő padot árnyékoló méretet választunk, míg ha nagy területtel rendelkező egy kiülőt vagy akár egy egész teraszt is befedhetünk vele.

Az őszi kertben is érdekes látványt nyújtanak, de a pergolára futtatott növényeket mindig tartsuk kordában!

Ha a falat festenénk növényekkel, ezek közül bátran választhatunk!

A pergola elhelyezése során néhány szempontot érdemes figyelembe venni, hiszen egy rekreációs, nyugalmat árasztó helyet alakítunk ki vele a kertben. Elhelyezése során a delelő és délutáni napot kapó területeket részesítsük előnyben, hiszen ezekben az időszakokban értékeljük igazán az árnyékot, melyet ad.

Tekintse meg kertészetem futó- és kúszó rózsa kínálatát!

Ha kertünk fásítására kevés lehetőségünk van, például keskeny a telek vagy túl közel vannak az épületek és termetesebb, árnyékot adó fáknak nincs hely szintén jó alternatívát jelent egy ilyen építmény.

A pergolán túlnőtt növényeket általában tavasszal metszhetjük vissza!

Ismerje meg a vadszőlőt, mellyel nem csak pergolát, de falakat is takarhat!

A pergolák részben „azonnali” árnyékot adnak, de igazi pompájukat, akkor mutatják meg, amikor már növényekkel borított állapotukban tudjuk őket megcsodálni. Nem csupán az árnyék miatt fontosak, hanem a szelet is blokkolják részben, így komfortosabbá téve a pihenést, a kertünkben és növényeinkben való gyönyörködést.

A pergola szerkezete az őszi-téli időszakban válik láthatóvá, ha lombhullató növényekkel borítjuk!

Az örökzöld növények közül választhatjuk rá a borostyánt is, olvassa el cikkem, hogy erről mit kell tudni!

Az elhelyezés másik fontos kritériuma a kilátás, és a pergolából látott kertrész vagy udvar látványa legyen, így a szinte keretbe foglalja a látványt. Azonban nem csupán az onnan való kilátás lehetősége a fontos, hanem a kert, udvar, ház többi pontjával összhangba kell elhelyezni, hogy azokról a pontokról egyrészt megkapó látványt nyújtson, másrészt ne takarja el az onnan is szemlélhető teret.

Kertészetem futó- és kúszónövények széles választékát kínálja. Tekintse emg őket erre a linkre kattintva!

Egy hangulatos kiülő is helyet kaphat a pergola alatt!

Ebben a cikkben elsősorban a pergolák kerti elhelyezésének lehetőségeiről van szó, de ha a házhoz közel elhelyezett pergolák alkalmasak lehetnek akár kültéri étkezéshez vagy nyársaló és grillező helyek kialakításához, természetesen ez utóbbi esetekben biztosítani kell a hő és a füst felfelé való áramlását is!

Egy hintaszék igazán különleges elem a kertben és akár pergolával is kombinálhatjuk!

Bármilyen növényt választunk, gondoskodjunk a számára legmegfelelőbb talajról! Olvassa el, hogyan!

Pergola a gyakorlatban: Szőlővel borítva a legismertebb

Számtalan növény alkalmas pergolák befuttatására, melyekről ebben a cikkemben is olvashat, azonban most a hangsúlyt a mediterrán kertek hangulatát idéző, szőlővel borított pergolát és annak gondozását mutatom meg.

A kertészetemben számos vadszőlő is kapható. Nézze meg őket itt!

A kerti kapu szinte a legfontosabb része a kertnek, ez az az átjáró, az a csatorna, ami összeköti a kinti és a benti világot, vagyis határterületként roppant fontos szerepe van ennek a résznek minden kertben! Egy kertben akkor érezzük magunkat jól, akkor kap el minket a szédítő "egy teljesen más világba csöppentem" élmény, ha a kerítésen nem lehet átlátni, és odabent ténylegesen is egy más világ vár ránk.

Már néhány év alatt látványosan szőlő „tengert” hozhatunk létre!

A fenti képen látható rendkívül hangulatos, romantikus kaput a kertbarát tulajdonos 3 - 4 éve kezdte el fejleszteni, akkor kezdett el tapadókorongos vadszőlőt futtatni a kapura és a kerítésre, valamint csemegeszőlőt a kapuhoz vezető pergolára.

A kapu mögötti kert ugyan most nem látható további képeken, de abban egyetérthetünk, hogy ha a bejárata ilyen, akkor az érzet, hogy milyen is lehet mögötte a birtok, azt hiszem, a legtöbbünkben körvonalazódik!

A választott növényeket mindig gondozzuk rendszeresen!

Tudni kell, hogy az ilyen befuttatott pergolákon sem viselkedik másképp a futónövény, jelen esetben a szőlő, mint máshol, vagyis kordában tartásra, metszésre itt is szükség van. A fontos karbantartási munkálatok nélkül ugyanis a legszebb növényegyüttes, a legvonzóbb növényi összeállítás is hamar elvesztheti az esztétikai értékét, akkor pedig oda a varázslatos hatás!

Az alábbi videómban a szőlő pergola metszéséről beszélek:

A szőlővel futtatott pergola esetében a frissen ültetett szőlőtöveknél távolítsuk el az összes erősen függőlegesen növő vesszőt, 1-2 kivételével, ezeket fogjuk majd a pergola tetejére futtatni. Célszerű a szerkezetbe csavarokat rögzíteni, melyhez a vesszőket ki tudjuk kötni, így terelgetve őket a megfelelő irányba. A metszés ideje itt is január végétől egészen márciusig tarthat és minden évben meg kell ismételni, itt a fő hangsúlyt arra, helyezzük, hogy a pergolától távolodó vesszőket eltávolítjuk. Majd amit szükséges a szerkezethez rögzítünk.

Egy árnyat adó, szőlő fedte pergola nem csupán szét, de gazdagon terem is!

Kertészetem csemege- és borszőlő kínálatát itt tekintheti meg!

Az ültetéskor is fontos a megfelelő tápanyagutánpótlást, de a rákövetkező években sem szabad megfeledkezni róla, minden évben biztosítsunk tápanyagot a növényeinknek, úgy, hogy minden tőke köré bedolgozunk a talajba érett komposztot, marhatrágyát vagy, ha erre nincs lehetőségünk, akkor műtárágyát.

A kertészetemben sokféle futó- és kúszónövény is található. Tekintse meg őket erre a linkre kattintva!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!