A bodza hagyományosan elterjedt kerti növény, mely egyszerre szolgálja a háziakat üdítőital készítésére alkalmas virágaival, és szép, dekoratív megjelenésével is. A bodzát azért szeretik sokan a kertekben, mert terebélyessége, díszessége miatt hatásosan dobja fel a kert látványát, ugyanakkor nevelése roppant egyszerű, igényei alacsonyak. Ismerje meg Ön is ezt a sokoldalú növényt!
Sokoldalúan felhasználható
A bodza általános jellemzői
A bodza (Sambucus nigra) alapfaja egy 3-5 méter magasra megnövő bokor vagy kisebb fa, melynek ágai gyakran ívesen lefelé hajlók, megjelenése dús, természetközeli hangulatú. Lombhullató. Apró, csillag alakú virágai csoportosan nyílnak a nyár elején, nagyméretű, lapított, tányérszerű virágzatba tömörülve. Illatuk roppant kellemes. A bodza levele élénkzöld, ősszel pedig sárgás árnyalatot vesz fel.
Virágai ízletesek
A naspolya is egy könnyen nevelhető gyümölcstermő. Cikkemből részletesebben is megismerheti!
A virágzatból készül a híres bodzaszörp, de gyógyhatású tea is készülhet belőlük. Vigyázat azonban, a bodza egyéb részei mérgezőek, így házilag, szakképesítés nélkül ne próbáljunk belőle egyéb gyógyterméket készíteni vagy fogyasztani! Termése ősszel érik, feketéslila színű bogyó, amely laza terméságazatba tömörül.
A bodza igényei
A bodza egy igen alacsony igényű faj. Alapvetően nagy fényigénnyel rendelkezik, ezért napos helyet keressünk számára a kertben. A kisebb árnyékot elviseli és félárnyékos helyen is megél, de ekkor a növekedése vontatottá válik, a levelek száma csökken, és nem lesz olyan mutatós. Virágot, termést is kevesebbet fog hozni. Közepes vízigénnyel rendelkezik, amely azt jelenti, hogy kedveli a rendszeres öntözést.
Sárga lombú fajtái is keresettek
Aszályos időszakban feltétlenül fontos az öntözés. Szépen fejlődik általános talajokban, amelyek laza szerkezetűek, jó a vízáteresztő képességük és tápanyaggal ellátottak.
A bodza gondozása
A bodza általános gondozási feladatai nem számottevők, ezért nevelését a kezdő kertészek számára is bátran ajánlom. Fontos dolog a rendszeres öntözés, és 5-6 évente pótoljuk a talaja tápanyagtartalmát, hogy fejlődése optimális lehessen. Ezt meg lehet állapítani sokszor abból, hogy ránézünk a növényre. Ha a növény szép zöld, tele van levelekkel, virágokkal, terméssel az év megfelelő szakaszában, akkor még várhatunk a tápanyag utánpótlással.
Hazánkban a gránátalma is egyre inkább helyet talál. Cikkemben róla olvashat!
Ha úgy látjuk, gyenge, valami nem stimmel, sárgul a lombozata, vagy kevés a virága, akkor valószínűleg szüksége van tápanyagokra. Metszeni akkor érdemes, ha besűrűsödött, vagy vannak olyan ágai, hajtásai, amelyek zavarók, nem megfelelő irányban növekednek.
Madárbarát kertek fontos faja is lehet
Érdemes évente eltávolítani az elhalt és gyenge, beteg hajtásokat a bokorról. Ha kedveli a kompaktabb formákat, akkor 1-2 évente eltávolíthatja a hajtások egyharmadát. Ennek optimális időpontja tél vége vagy kora tavasz, ugyanis a bodza az azévi hajtásain nevel virágot, majd termést.
A bodza a kertben
A bodza egy kettős hasznosítású növény. Ez azt jelenti, hogy alapvetően gyümölcstermőként alkalmazzuk, de dísznövényként is igen mutatós, sőt, mára már több díszváltozata létezik. Alkalmazható nagyobb bokornak nevelve szoliterként, mert formája, virágai, termései is díszítenek. Emellett társításban is elhelyezhető.
Virágzatával is díszít
A bodza tövében igen mutatós lehet a szamóca. Olvasson a szamócáról bővebben itt!
Kialakítható vele egy természetközeli társítás, amelyben társai lehetnek a somok, a borbolyák és a fügék, de egy színgazdag társítást is alkothatnunk színes lombú változataival, amelyben a borbolyák, a cserszömörce is helyet kaphat. Társítható évelőkkel is, mint a kasvirág, a kúpvirág, vagy a sásliliom – velük egy színekben gazdag összeültetés alakítható ki.
Erre a linkre kattintva megtekintheti a kertészetem cserjekínálatát!
A bodza a konyhában
Nagyon fontos megjegyezni, hogy a bodza mérgező. A levelek, a szárak, a gyökerek és az éretlen bogyók cián-glükozidokat tartalmaznak, amelyek fogyasztásuk esetén az embereket és az állatokat nagyon megbetegíthetik. Még az érett gyümölcs is enyhén mérgező, és nagy mennyiségben nyersen fogyasztva betegségeket okozhat. Ha azonban a gyümölcsöt éretten megfőzzük, ehetővé tehetjük. A főzés az ízvilágát is sokban javítja.
Főzve fogyaszthatóvá válik
A bodza gyümölcséből sokféle finomság készíthető, többek között, de nem kizárólagosan: zselé, pite-töltelék, gyümölcslé, bor, szörp is. A bodza gyümölcsének betakarítására addig kell várni, amíg a termés el nem éri a lilás, majdnem fekete színt. A gyümölcs betakarításának legegyszerűbb módja, ha levágjuk a teljes fürtöt a cserjéről, majd óvatosan eltávolítjuk a bogyókat a fürtről.
A bodzavirág szörp igazán finom
A bogyók gyorsan megromlanak, ezért gyorsan hűtőbe kell tenni, vagy le kell fagyasztani. A bodza virága is fogyasztható, ahogy erről fent is volt már szó. A szörp mellett gyakran találkozhatunk kiránott virágokkal is. A legjobb minőség érdekében a virágokat közvetlenül a teljes virágzás előtt 1-2 nappal kell betakarítani.
A sokszínű bodza
Az alapfajon túl mára számos fajtával is találkozhatunk. A nemesítési cél többféle is lehet. Vannak fajták, amelyeket termésükért, virágukért nemesítettek. Ilyen a ’Haschberg’ vagy a ’Sampo’ fajta. De számos díszkertészeti változata is elérhető. Ilyen például a bordó lombú ’ThunderCloud’ vagy a sárga lombszínű ’Golden Tower’ fajta.
A 'Golden Tower' fajta feltűnő látványt kelt
Függetlenül attól, hogy a bodza dísznövényként vagy gyümölcstermő növényként van jelen a kertben (esetleg mindkettő), számos kert nagyszerű kiegészítője lehet.
Tekintse meg a kertészetemben kapható vadgyümölcsféléket!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Hasznosnak találta a cikket? Ha igen, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!