Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Bab az ég felé

A karósbab könnyen nevelhető zöldségféle, ám kivételesen nem széltében-hosszában lesz szükség helyre a kiskertben hozzá, hanem függőlegesen kell építkeznünk. Nem az égig érő paszulyról van szó, de majdnem, hanem a jó öreg karósbabról, ami a mesében olvasottaknak megfelelően felfelé törekszik.

A karósbabról általában…

A karósbab tulajdonképpen egy növekedési típusa a babféléknek (Phaseolus vulgaris). Egyik fő jellemzője, hogy kúszó növekedésű, innen is kapta a nevét, hiszen karó kell a neveléséhez, erre kell felfuttatni. Ennek hiányában a talajon terjed, ami egyrészt nekünk sem kényelmes, sok helyet foglal, és könnyebben elkap betegségeket is.

Nagytermetű zöldségféle

Aki nem szeretne a támaszrendszerrel időt tölteni, azoknak egyszerűbb a bokorbabokkal próbát tenniük, számukra is megfelelő egyfajta támrendszer, de ez egy egyszerű karó is lehet a tő mellett, nem igényel bonyolultabb műveletet ennél.

A karósbabot sokan szeretjük, hisz sokoldalúan elkészíthető, egészséges zöldség (fehérjetartalma például tízszerese a burgonyáénak), és a népmesei motívum mellett a klasszikus Bud Spencer-Terence Hill filmek is népszerűsítették a legendás hagymás babbal, ami a babnak sokkal jobban bejött, mint például Popeye a spenótnak. A konyhakertben nevelt karósbab legfontosabb tudnivalója, hogy - ahogy az a bevezetőben is elhangzott - az átlagos haszonnövényekkel ellentétben függőlegesen terjeszkedik, így ha babot szeretnénk, egy kevés barkácsmunkával is számolnunk kell.

Termése sokoldalúan felhasználható (forrás)

A karósbab igényei

A karósbab a csírázási időszakban melegigényes növény, ezért vetésére a talajmenti fagyok elmúltával kerülhet sor. Később kimondottan kedveli a hűvösebb, párás körülményeket is. Az ültetőközeget tekintve az enyhén lúgos talaj a kedvence, de mielőtt lakmuszpapírért szaladnánk, jó tudni, hogy az átlagos kerti földben, ahol más is megtermett eddig, valószínűleg teljesen jól fogja érezni magát. Rendszeres öntözést kíván. A jellemző vetési idő mindenesetre április vége és május eleje-közepe, tehát még van egy-két hetünk, hogy rászánjuk magunkat.

A karósbab nevelése a kertben

Mielőtt a tényleges munkálatokat megkezdenénk, szokás szerint jelöljük ki a megfelelő területet, ami a bab esetében egy nagyjából másfélszer másfél méternyi parcella.

Gyorsan fejlődő zöldségnövény

Fontos szempont, hogy növényünk gyakori öntözést kíván majd, (nem rossz például, ha a kerti slag odahúzható, ezzel sok kannás mászkálást spórolhatunk) valamint a hűvösebb, párásabb területeket kedveli.

Közismert, hogy a bab maga is hozzájárul a talaj nitrogénellátásához, ezt azonban csak a növekedési fázis későbbi szakában teszi majd, így javallott nitrogéntúlsúlyos trágyával előkészíteni a földjét, viszont istállótrágyát frissen ne tegyünk alá (az ellenben jó, ha az adott területen ez utóbbi múlt évben került oda). Ha érett komposztot is keverünk a földjéhez, bő termésre számíthatunk majd.

A támaszték kiépítése

És akkor jöhet az említett barkácsmunka. A karósbabnak elengedhetetlen a támaszték, aminek elkészítéséhez elsőként szerezzünk négy darab, egyenként 2 - 2,5 méter hosszú rugalmas karót, amiket egy saccra 80x80 centiméteres négyzet sarkaiba szúrjunk le. A rudak csúcsait kössük össze, hogy egy gúlát kapjunk (jó ötlet mélyen leásni a rudakat, hogy az összekötésnél ne ugorjanak ki a földből).

A támasztéknak erősnek kell lennie (forrás)

Tulajdonképpen ennyi volt az extra rész, mikor a gúla már stabilan áll, jöhetnek a magok, amiket a rudak külső részére ültessünk( 5-8 darabot), félujjnyi (4-5 cm) mélyre. A gúla a hagyományos támaszték, de persze helyette kordonozhatunk is, ekkor két, masszívan leásott rúd közé kifeszített huzalokra futtassunk, vagy akár egyszerűen egy drótkerítést is használhatunk a célra, ha a szomszéd nem haragszik meg miatta.

A répafélék is kedvelt zöldségnövények. Olvasson róluk ebben a cikkemben!

Hosszanti, nem gúlás vetésnél a magokat 5-8 centinként helyezzük ki. Egy alapos beöntözés után véget is értek a vetés teendői, innentől csak várni kell a kibújó hajtásokat. A karósbab ápolása A bab sekélyen gyökerezik, ami azt jelenti, hogy kiszáradásra hajlamos, ezért hasznos óvintézkedésként mulcsolhatjuk a veteményt (a fűnyírás maradékát szórjuk a bab alá például). A kötelező, többszöri talajlazítást, kapálást óvatosan végezzük a sekély gyökérzet miatt.

A talajjavításról ebben a bejegyzésemben olvashat bővebben!

A futóbaboknak rendszeres öntözésre van szüksége (forrás)

Mikor a bab földje szárazzá válik, feltétlen öntözzük, a vízhiányt kókadozó leveleivel jelzi a növény, ha pedig már a virágai is hullanak, akkor nagyon elkéstünk. A futóbabot akár metszéssel is irányíthatjuk, ha nem akarjuk szabadjára engedni a növekedést, ilyenkor a kacsokat le lehet vágni, és a hónaljban növő hajtások is ritkíthatóak.

A futóbab és a támaszrendszer építése a gyermekbarát kert eleme is lehet. Olvasson a gyermekbarát kertekről ebben a cikkemben!

A növényvédelem

A karósbabnak több ellensége is akad betegségek és kártevők képében, de a legtöbb gond jellemzően a babzsizsikkel akad. A zsizsik csak a száraz terményben fejlődik ki, így sajnos rendszerint csak akkor szembesülünk vele, mikor már betakarítottunk. A megelőzés leghatékonyabb eszköze, ha csávázott, és általában minőségi vetőmagot használunk, valamint a zsizsikről árulkodó viaszosodásnak indult hüvelyek vegyszeresen is kezelhetőek.

Léteznek díszkerti babfélék is

A zsizsik mellett levéltetvek is megjelenhetnek, de esélyes a gyapottok-bagolylepke és takácsatka feltűnése is, valamint baktériumos és kolletotrihumos betegséggel is számolni lehet. A megelőzés sarokpontja, hogy egymást követő években ne ültessünk babott ugyanarra a helyre.

Kertészetemben számos kapaszkodó növény is található, a dísznövények között is!

A rovarféléket megelőző permetezéssel űzhetjük el, ezt virágzás után, a termésérés kezdetén fontos megejteni, szükség szerint megismételve.

A karósbab betakarítása

A vetéstől számítva 10-12 hét múlva esedékes a betakarítás, egy fent körülírt gúla 3-4 kg körüli babot terem. A futóbab akár balkontermény is lehet, kis mélységbe hatoló gyökérzete miatt nem igényel nagy ültetőládát, de óvatosan bánjunk vele, mert biztosan nem áll meg az erkély szélénél.

Több zöldségnövény a balkonin is nevelhető. Olvasson róluk ebben a bejegyzésemben!

Támasztékra, (pergolára, hálóra) balkonon is feltétlen szükség lesz, és a gyakori öntözésről se feledkezzünk meg. 

Díszkertben?

Határozottan igen! A karósbab és más futóbabok gyorsan nőnek, kifejezetten mutatósok és nagy felületeket fednek le, takarnak el, mellesleg ha ráuntunk, következő évben más fajt ültethetünk a helyére, nincs vele sok gond. A tűzbab például levelei mellett a gyakran dekoratív virágai és termése is díszítőértékkel bír. 

Erre a linkre kattintva tekintse meg a kertészetem zöldségnövény kínálatát!

Számos futóbab dísznövényként is alkalmazható (forrás)

A karósbab összességében nagyszerű növény, amelynek a konyhában is számos felhasználási módja van. Levesek, főzelékek készíthetők belőle, és hozzájárul az egészséges étkezéshez is. Amennyiben még nem tette, neveljen Ön is kertjében babféléket!

Tekintse meg kertészetem házikerti és veteményes kínálatát erre a linkre kattintva!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!