Az aszalt termékek táplálók, ízletesek, ráadásul könnyen tárolhatók és felhasználhatók, energiatartalmuk is nagy, ráadásul könnyen szállíthatók, így akár munkában, akár egy kirándulás során finom nassolnivalót jelenthetnek. Az aszalást ma már sokan választják, mint alternatív tartósítási módot, mivel kevesebb energiát igényel, mintha fagyasztva végeznénk a terményeink tárolását.
A barack kedvelt aszalt gyümölcs!
A szárításra alkalmasak a fűszernövények, melyekkel ha kezdők vagyunk a témában, bátran próbálkozhatunk, a siker garantált. A húsosabb termések közül aszalható az alma, körte, őszibarack, sárgadinnye, eper, áfonya, míg a zöldségek közül a zeller, petrezselyem gyökér, sárgarépa, burgonya és paradicsom is.
Az eper vékonyra szelve könnyen szárítható!
Az eper termesztéséről és gondozásáról ebben a cikkemben olvashat!
Az aszalás eredetileg a sivatagban, a forró napon való szárítást jelentette, manapság a folyamat ipari körülmények között pontosan beállított hőmérséklet mellett zajlik, aminek előnye, hogy az aszalvány megőrzi az eredeti alapanyag vitaminjainak, enzimjeinek többségét.
A sikeres aszaláshoz optimális hőmérséklet és a páratartalom egyensúlyára van szükség, ez bár bonyolultnak tűnik mégis egyszerű folyamat. A hőmérséklet hatására megindul a párolgás, a légáramlás pedig azért kell, hogy a nedves levegőt „elszállítsa”.
A fűszerek szárítása a legegyszerűbb!
Az aromás ízű bazsalikomról és gondozásáról, tudjon meg többet itt!
Az aszalás otthon is kivitelezhető, léteznek még most is aszalókemencék, melyekbe több aszalótálca is befért, egyszerre, ennek előnye, hogy hőmérséklete állandó és nem zavarja meg egy-egy borús nap sem a folyamatot.
A kertészetemben sokféle fűszernövény közül válogathat!
Ezzel szemben a szabadtéri aszalás, mely hasonlóan az előbbihez aszalókereteken történik, már sokkal jobban az időjáráson múlik, hiszen több nap szükséges hozzá, amikor meleg van és napsütés, elég egy futó zápor vagy egy borús délután és az aszalás sikere már nem biztos, ráadásul itt folyamatosan szellőztetni kell a keretre helyezett gyümölcsöt, zöldséget és a megjelenő „csemegét” kereső rovarokkal is meg kell küzdenünk.
A gyógynövényekből készült szárítmányok egy részét mi magunk is elkészíthetjük!
Ha nincs kemencénk és a szabadban sem kísérleteznénk, akkor házon belül is elvégezhetjük a folyamatot. Erre két lehetőségünk van: választhatunk tálcás aszalógépet, melyek mérete változatos, így kicsitől a nagyobb, több tálcás változatokig széles a választék.
Ezek előnye, hogy saját tálca sorral rendelkeznek és hőmérsékletük pontosan szabályozható. Ha pedig bizonytalanok vagyunk, abban, hogy az aszalás a mi tartósítási módunk, akkor először teszteljük le és használjuk a sütőt erre a célra.
Erre a linkre kattintva megtekintheti kertészetem zöldségpalánta kínálatát!
A paradicsom jól aszalható, de hosszú időn át nehéz tárolni!
Olvassa el cikkem a sárgarépáról, melyet aszalva ételízesítő készítéséhez is felhasználhat!
A sütőben történő aszaláshoz a hőmérsékletet 45-65 °C között válasszuk meg, a vaskosabb zöldségek, gyümölcsök esetében a magasabb hőmérséklet jobb, míg a fűszerek esetében mindenképp alacsonyabbat válasszunk. A pára kijutását úgy biztosítsuk, hogy kb. 5-6 centiméterre kitámasztjuk a sütő ajtaját.
Tekintse meg kertészetem körte kínálatát!
Az aszalás folyamata a terménytől függ, de 1 órától 5-6 óráig terjedhet. Ha nem vagyunk biztosak a hőmérsékletben, akkor válasszunk alacsonyabbat, a túl magas hőmérséklet a külső részek megkeményedését eredményezi, így belülről nem tud elillanni a nedvesség.
A körte nem barnul be a szárítás alatt, ha megfelelőlen kezeljük előtte!
Az aszalásra szánt gyümölcsöt, zöldséget érdemes előkészíteni, ennek pedig része lehet a hámozás és a felszeletelés is, ez segíti a párolgást és így gyorsítja az aszalás folyamatát is. Vágjuk vékony, egyforma szeletekre az aszalni kívánt gyümölcsöt, zöldséget, így egyszerre fejeződik be mindegyik szeletnél a száradási folyamat. Ha nagyon vékonyra szeleteljük, akkor rágcsálnivalót is készíthetünk, például almából vagy cukkíniből, melyek roppanósra száradnak, ha kellően vékonyra szeljük őket.
Az aszalványokat légmentesen záródó edényekben tároljuk!
Ha különleges aszalványra vágyik válassza az áfonyát! Olvasson többet a témában ide kattintva!
A körte, őszibarack és kajszibarack esetében a szín megtartását elősegíthetjük, ha aszalás előtt néhány percre citromos vagy citromsavas vízbe tesszük a szeleteket, ezután a folyadékot leitatjuk róluk és az aszalótálcára helyezve megkezdődhet a szárítás. Ehhez hasonlóan a cukor szirupos áztatás is végezhető, de úgy vélem, hogy ez a természetes ízanyagok rovására megy.
Az alma chips egy kedvelt csemege, melyet magunk is könnyen elkészíthetünk!
Az aszalás akkor van kész, amikor az aszalványt az ujjunk közé csippentve semmilyen nedvességet nem tudunk kipréselni belőle. Ha kész az aszalvány, akkor lazán jól záródó befőttesüvegbe vagy műanyagdobozba tárolhatjuk.
Abban az esetben, ha a dobozon páralecsapódást látunk, akkor még szükség van további aszalásra. Fontos, hogy a tárolás úgy történjen, hogy az aszalványaink ne tudjanak nedvességet felvenni!
Ha Ön is kedvet kapott az aszaláshoz, akkor vágjon bele Ön is!
Tekintse meg gyümölcsfa kínálatomat és válogasson az aszaláshoz!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!