„Ásni vagy nem ásni?”- teszik fel sokan ilyenkor ősszel a kérdést, mintegy hamleti módon. Az évszakváltások alkalmával fel kell lazítani a talajt? Ültetésnél szükséges az egész ágyást megmunkálni? Ősszel a fagyok előtt nem veszélyes a talajszerkezet fellazítása?
Valljuk meg, ha a kényelmi szempontokat nézzük, inkább hajlunk a nem felé, hiszen az ásás, egy kiadós edzéssel ér fel, de ha a növények, kertünk jólétére gondolunk, és saját kondíciónkat is szem előtt tartjuk, akkor bizony ásni kell. Vegyük sorba először a miért és mikor kérdéskörét?
Az első kérdést tulajdonképpen már meg is válaszoltuk, növényeink és önmagunk szempontjából, de mit jelent az ásás a talaj számára?
Mi is történik az ásás folyamán a talajjal?
Azt szokták mondani, hogy a kézi ásás a kerti munkák, mitöbb az eredményes kertészkedés alfája és omegája, hiszen a talaj minősége, szerkezete, összetétele ezen tevékenység által nagymértékben befolyásolható.
Levegő és nedvesség
Elsődlegesen a levegő- és vízgazdálkodását javítjuk, állítjuk helyre, ami kihat a hő- és tápanyag-gazdálkodásra is. A föld fellazításával, átforgatásával a levegő, a víz számára átjárhatóvá válik a talaj, a növények gyökerei könnyebben találnak utat, mélyebbre hatolván stabilabban tudnak megkapaszkodni, és jobban, gyorsabban fejlődhetnek, nagyobbra nőhetnek, mivel könnyebben veszik fel a tápanyagokat.
Ebben a cikkemben megismerkedhet a mulcsolásos talajműveléssel!
Természetes komposzt
Az ásással gyomtalanítunk is, ill. a talajba visszaforgatva természetes komposzttal látjuk el azt.
Kártevők „kilakoltatása”
Sokat tehetünk a kártevőkkel szemben is. Ezeket az ásóval kiforgatva a madarak és más állatok könnyebben megtalálják, vagy a fagy pusztítja el őket.
Mikor és miért fontos felásni a kertet ősszel?
A legideálisabb időszak az október-november. Az őszi ásással a talaj felső rétegében található szerves anyagokat beforgatjuk az alsóbb rétegekbe, közelebb kerülnek a gyökerekhez, a csapadék, a fagy, a szél mállasztó hatásának köszönhetően pedig tavaszra lazává, morzsalékossá válik a talaj, javul összetétele, szerkezete. Az összetömődött, keményre taposott talajt pedig az ásás által felcseréljük a jó szerkezetű alsó szinttel.
A megfelelő ültetőgödör kialakításáról ebben a bejegyzésemben írtam, olvassa el Ön is!
Válasszon megfelelő ásót!
Bár első ránézésre csupán egy fanyélből és egy vasdarabból áll az egész szerszám, azonban ennél jóval többről van szó. Ezt mindenki csak akkor tapasztalja meg, amikor használja. Mikor ásót vásárol érdemes odafigyelnie a nyél hosszúságára, mely esetében a 150 – 160 cm az ideális. Vastagsága akkor megfelelő, ha átfogva összeér a hüvelyk és a mutatóujja, valamint a felület simasága is fontos.
A pontos, stabil illesztésre is oda kell figyelni. Ha a fentebb említett négy kitétel teljesül, akkor megtalálta a tökéletes ásót, amelytől nem fog fájni a háta és nem lesznek vízhólyagok a tenyerén sem.
Mire figyeljen oda az őszi ásás során?
Van néhány fontos dolog, amire kiemelten érdemes odafigyelni az őszi ásás során annak érdekében, hogy hosszú távon is hasznos legyen a munkája. Lássuk, melyek ezek!
Olvassa el cikkemet az ásással és a takarásos talajműveléssel kapcsolatban!
- Ne várjuk meg, míg fagyos lesz a föld, és azt se, ha annyira átázott, hogy a lábbelinkre és ásónkra ragad teljesen a talaj.
- Igyekezzünk minél mélyebbre ásni (kb. 15-25 cm), de ügyeljünk, hogy ne túl nagy darabokat forgassunk meg egyszerre.
- A rögöket ne egyengessük el, ez az időjárás „feladata” lesz, s tavasszal, veteményezés előtt, csak gereblyézzük át a talajt.
- Legyünk óvatosak, ha fák, cserjék közelében dolgozunk, ne sértsük meg gyökereiket az ásóval.
- Ne siessünk, inkább kevesebbet, de azt jól és kedvvel végezzük, mint sokat rosszul és túlhajtva magunkat!
Ásás és trágyázás
Az őszi ásás során végezhetjük el a trágyázást is - amihez a legjobb az érett istállótrágya vagy a megfelelő összetételű és minőségű komposzt -, belekeverve a talajba, a tél folyamán a szerves anyagoknak lesz idejük a lebomlásra. A trágyázással a kötöttebb talajokat morzsalékossá tehetjük, a homoktalajok összébb állnak, fokozódik a talaj vízfelvevő és megtartó képessége. A komposztnak még mindig nem tulajdonítunk kellő jelentőséget, pedig általa szintén nemcsak tápanyagot juttatunk ki, hanem talajmikrobáknak teremtünk életteret, javítjuk a föld szerkezetét, vízháztartását.
Ide kattintva megtekintheti online kertészeti webáruházam teljes virágföld és trágya választékát!
Összekötheti az ásást ültetéssel is!
Az ősz, nemcsak a talaj következő esztendőre való felkészítésének ideje, de az ültetéseké is: gyümölcstermőket és dísznövényeket egyaránt telepíthetünk ilyenkor.
Esetükben is fontos, hogy jól előkészített talajba kerüljenek, és megfelelően alakítsuk ki számukra az ültetőgödröt. Ne feledjük, ezen munkálatokkal évekre befolyásolni tudjuk, hogy az elültetett növény optimálisan fejlődjön, növekedjen! A gödör méretét illetően fontos, hogy az ültetendő növény földlabdájának másfél-kétszerese legyen, hogy a gyökerek akadálytalanul tudjanak terjeszkedni és tápanyaghoz jutni. Talán mondanom sem kell, hogy az ásás során talált nagyobb köveket, gyökereket távolítsuk el. Ha módunkban áll, akár már az ültetés előtt 1-2 héttel kiáshatjuk a gödröt, így biztosíthatjuk, hogy jól átlevegőzzön. A trágya vagy komposzt a mélyedés aljára kerüljön, vékonyan fedjük be földdel, hogy a gyökerek ne érintkezzenek vele közvetlenül, mert megéghetnek. A növény új helyén ugyanolyan magasra kerüljön, mint előző helyén volt, és vigyázzunk, hogy ne sértsük meg a kérget, szárat a gödör betemetése során. A földet ajánlatos kicsit felkupacolni köré, ezzel a szélnyomástól és a fagyokkal szemben is védjük, a kitányérozást tavasszal végezzük el.
Gyümölcsfa csemetét rendelne? Nézzen szét kínálatomban!
A szabadgyökerű gyümölcsfákat október 20. és március 20. között - fagymentes időszakban - lehetséges ültetni, földlabdás, konténeres fák vagy cserjék a fagyos, hideg téli hetek kivételével bármikor ültethetőek. Az őszi hónapok azért is ideálisak, mert még a tél beállta előtt begyökerezhetnek új helyükön, így tavasszal már energiáikat a növekedésre, virágzásra, gyümölcstermésre fordíthatják.
Ügyeljünk arra, amennyiben nem tudjuk azonnal elültetni a megvásárolt növényt – legyen az szabadgyökerű, földlabdás vagy konténeres – ne hagyjuk a gyökerét kiszáradni. Ugyanígy a telepítést követően, szintén ne feledkezzünk meg a megfelelő vízutánpótlásról.
A díszfáim teljes választékát ide kattintva tekintheti meg.
„A virágágyást mindenki látja és gyönyörködik benne, de senki nem látja az ásót.”- tartja a mondás. Valóban, a tavaszi hagymások, de évelő virágok is ültethetőek az ősz folyamán, s tavasszal, jól végzett munkánk jutalmaként színpompás növények tehetik szebbé kertünket és örvendeztethetik meg lelkünket.
Ide kattintva megtekintheti kertészetem teljes virághagyma kínálatát.
Amennyiben érdekesnek találta cikkemet, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!
Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!