Hasznos tudnivalók
Származás: Hollandiában jött létre, első írásos dokumentációja 1826-ban, a neves német pomológus, Adrian Diel nevéhez fűződik. Amióta a 16. században Dél-Amerikából megjelent Európában az ananász, valóságos mozgalom indult, olyan gyümölcsök előállítására, melyek versenyezhetnek az ananász népszerűségével és ízével. Előbb Angliában, majd másutt is olyan almafajtákat igyekeztek létrehozni, melyek aromája a vágyott déligyümölcsét idézi. Több almafajta nevében megjelent az ananász jelző, sokszor csupán az eladások növelése érdekében.
Az ’Ananász renet’ különleges, valóban az ananászra emlékeztető zamata miatt, az egyik legnépszerűbb házikerti fajta lett a 19. században Angliában, Franciaországban, Németországban és Közép-Európában is. Hazánkban az 1880-as években került forgalomba.
Hajtásrendszer: fája gyenge növekedési erélyű, sűrű, merev ágaival felfelé törő, kompakt, gúla alakú koronát nevel. A metszést jól tűri és meghálálja. Vesszői vastagok, olajzöldek, napos oldalukon pirosasbarnák, feltűnően paraszemölcsösek. Levele igen nagy, vastag szövetű, kemény.
Termőképesség: korán fordul termőre, rendszeresen és bőven terem, gyümölcsritkítás szükséges lehet. Önmeddő.
Porzói: ’Alkmene’, ’Cox narancs renet’, 'Fehér Klára', 'Geheimrat Dr. Oldenburg', 'Parker pepin', 'Téli arany parmen'.
Gyümölcs: szeptember végén, október elején érik, novembertől fogyasztható, közepes nagyságú, hengeres-kúpos alakú. Héja vékony, kissé száraz tapintású, sárgászöld, majd aranysárga, jellegzetes, nagy, rozsdabarna paraszemölcsökkel. Húsa sárgás, roppanó, lédús, édeskés, kissé savanykás, kellemesen fűszeres - citrusos, mézes árnyalatokkal, ananászra emlékeztető ízzel -, finoman illatos.
Friss fogyasztásra és konyhai feldolgozásra (ivólé, sütemények, lekvár, kompót) egyaránt felhasználható. Kb. 2-3 hónapig tárolható, ezen idő alatt íze intenzívebbé válik.
Talajigény: nem válogat a talajtípusok között, a kötött és a homoktalajon egyaránt megél, a savanyú és meszes talajokon is jól fejlődik, amennyiben a jó víz- és levegőgazdálkodás, valamint a tápanyag utánpótlás biztosított.
Fény- és hőigény: napfényigényes, kerüljük az árnyékba való telepítését. Hőigénye közepes, inkább a hűvös, párás viszonyokat kedveli, a szélsőséges hőmérsékletet nem tolerálja. Hosszantartó -15 °C alatti hőmérséklet a fiatal hajtásokban, a kései fagyok pedig a virágokban és a gyümölcskezdeményekben tehetnek kárt.
Vízigény: nagy, évi 700-800 mm egyenletes eloszlású csapadékmennyiséget igényel, hosszú, aszályos időszakokban szükséges a vízutánpótlás.
Gondozás: ültetés előtt a talajt mélyen munkáljuk meg, juttassunk ki szerves anyagot, ha szükséges fadarálékot is használjunk.
Metszése 1-3 éves korában koronaalakító, a 4. évtől fenntartó metszésből áll, melynek ideje február – március. A korona, az ágak megfelelő, kellően szellős kialakítása fontos eleme a betegségekkel és kártevőkkel szembeni védekezésnek.
Metszés után a nagyobb felületű metszési éleket sebkezelővel védjük a fertőzésektől.
Téli lemosó permetezését rügyfakadás előtt, száraz időben január-februárban, esetleg március elején végezzük. Az őszi lemosó permetezés ideje lombhullás után, fagymentes időben.
Amennyiben kártevő vagy kórokozó ütné fel a fejét, növényvédőszeres kezelés alkalmazható betegség specifikusan áprilistól-júliusig.
Ültetési idő: a szabadgyökerű gyümölcsfa március-áprilisban, valamint október-novemberben, a konténeres márciustól novemberig, ill. ha nem fagyott a talaj, akár télen is ültethető.
Alany: a Bittenfelder alany talajjal szemben igénytelen, jól alkalmazkodik a könnyű, a nehéz, a homokos vagy a humuszban gazdag talajhoz egyaránt, a száraz körülményeket is tűri, a fagyokat jól bírja, betegségekkel szemben is viszonylag ellenálló. Mélyre hatoló, erős gyökérzetével jól rögzíti a fát, a ráoltott nemes erős növekedésű, hosszú élettartamú lesz. Bár később fordul termőre, de stabil hozamok várhatóak.
Fontos tudni!
Kifejlett magasság: 4-6 m Termés felhasználhatósága: friss fogyasztás, konyhai feldolgozás, tárolás (kb. 2-3 hónap)
Védett tartalom
Sor- és tőtávolság: 5x6 m
Termésérés: szeptember vége – október eleje
Fény- és hőigény: nagy és közepes
Vízigény: nagy