A csodatölcsér (Mirabilis jalapa) egy trópusi származású dísznövény, amely számos kis csodát rejtegethet a tulajdonosának. Ezek a csodák szó szerint is érthetők, hiszen a növény képes arra, hogy ugyanazon a hajtáson más és más színű virágokat hozzon, de igen érdekes tényt mutat az angol elnevezése is. Na, de erről majd később! Ismerje meg velem ma a csodatölcsért!
Délután bontja szirmait
A csodatölcsér jellemzése
A csodatölcsér egy trópusi eredetű, rizómás évelő dísznövény, amelynek magassága legtöbb esetben hatánban 60 cm, de vannak jóval magasabb, termetesebb példányok is, amelyeknek végleges magassága az 1 métert is meghaladhatja. A habitusa terebélyes, bokros, rengeteg elágazással. Ennek következtében a bokor sűrű, amelyen a lombozat és – ideális esetben – a virágzás is gazdag.
Igen impozáns megjelenésű
A levelei közép- vagy mélyzöld színűek, ép szélűek és széles lándzsa alakúak. A hajtások és a levelek egyik különlegessége és ismertetőjegye, hogy ragacsosak, ragadósak. Ahogy hozzáér az ember, érzi ezt. A mirigyszőrök miatt nem érdemes sokáig tapogatni a növény zöld részeit. A növény egyik érdekessége a virága. A virágok nyáron nyílnak, több héten keresztül, a hajtások végén.
Egyedi színvilágú
A virágok tölcsér alakúak, és forrt szirmúak, igen bájosak. Ahogyan fent is volt róla szó, egyazon növényen több virágszín is megtalálható, de még az is előfordul, hogy egy virágon belül is van egy kirívó színű sziromfolt. Ez nem bántó tulajdonság, sőt! A növényt ez teszi még inkább érdekessé, nem mindennapivá. A virágszín egyébként rengeteg színben fellelhető.
Ebben a cikkemben öt illatos növényt ajánlok a balkonra!
Vannak fehér, sárga, rózsaszín, piros, lilás színűek, ezen belül pedig egyszínű, foltos, pettyes, cirmos virágok is előfordulnak. Összefoglalóan azt mondható még el, hogy a virágok rendkívül színes összjátékot teremtenek, igazán bájos, vidám hangulatot tudnak teremteni a nyári kertben.
Kertészetem honlapján még olvashat a csodatölcsérről bővebben is!
A csodatölcsérnek van egy másik nevezetes érdekessége is. Angol nyelvterületen úgy nevezik: Four O’Clock, ami annyit tesz: ’négyórai’. S miért kapta ezt a furcsa nevet? Nagyon egyszerű! A növény általában délután négykor bontja ki szirmait minden nap – napközben virágait összecsukva tartja. Ekkor viszont kibontja őket, és egészen másnap reggelig be sem zárja.
Vannak nagytermetű változatai is
Ezért használják rá nálunk sokan az estike nevet is. Ha nagyon meleg van, akkor lehet, hogy csak később, este felé fog kinyílni – ilyenkor nem beteg a növény, csak várakozik.
A csodatölcsér igényei
A csodatölcsér egyszerre igényes és alacsony igényű növény. Hogy mit értek ez alatt? Azt, hogy ha a kertben van már, akkor a világon semmi gond nincs vele. Még a legalacsonyabb értékekkel rendelkező talajban is vígan eléldegél – de azért tegyük hozzá, hogy ha van rá lehetőség, akkor válasszunk inkább számára jobbadottságokkal rendelkező talajt.
Sokan estike néven ismerik, ám ez más faj. Tekintse meg őt a kertészetem weblapján!
Kedveli a morzsalékos, tápanyaggal feltöltött talajokat, ahol a rizómája is optimálisan tud fejlődni. Ha erre nincs lehetőség, akkor szegényebb talajokat is elvisel – főként ha rendszeresen öntözzük. A rendszeres, kis adagokban történő öntözés igen fontos, főleg a nyári időszakban, aszályos hetek és időszakok alatt. Mivel rengeteg a hajtása, a levele, a virága, ezért igényli a vizet a csapadékmentes időszakban. Mivel azonban rizómás növény, ezért ügyelni kell arra, hogy ne kapjon túl sok vizet, mivel ekkor a megbetegedhet, ez pedig a növény pusztulásához vezethet.
Kedveli a napos helyeket
Kedveli a napos, és gyenge árnyékos, félárnyékos helyeket. Alapvetően minimum 6 óra megvilágítottságra van szüksége minden nap. Gyenge fényviszonyok között fejlődése, növekedése vontatottá válik.
A csodatölcsér ápolása, gondozása
A csodatölcsérrel kapcsolatban van egy pár tanácsom amit szeretnék Önnel megosztani.
A legfontosabb az, hogy ne felejtsük el, hogy a növény fagyérzékeny. Ez azt jelenti, hogy tavasszal érdemes elültetni a tavaszi fagyok után, majd pedig ősszel, az első várható fagy előtt kiásni a gumóját, a rizómát és fagymentes, sötét helyen teleltetni. Ez azért fontos, mert ha kint marad a kertben, szabadföldön, megfagy az áttelelő szerve, így a növény elpusztul.
Az őszi fagyok előtt fagymentes helyre kell vinni
Mielőtt kiszedjük a talajból a rizómát, vágjuk le róla a még zöld növényi részeket, de vigyázzunk, ne fertőződjenek el – tartsuk viszonylag száraz helyen, de ne hagyjuk kiszáradni őket! A tavaszi ültetésnél érdemes perlitet tenni a rizóma alá, mert a perlit nagyon jól elvezeti a vizet és ezzel nagyban hozzájárul a rizóma befülledésének és berothadásának megakadályozásához. A növényeket vissza lehet metszeni, amikor még fiatalok. Ilyenkor a fő hajtást érdemes visszacsípni, hogy ezzel gazdagabb elágazásra serkentsük a növényt.
Bimbósan is mutatós
Ezt még párszor a virágzásig meg lehet ismételni, azonban csak finoman, és valóban csak akkor, ha a növény nem ágazik el túlságosan. A virágzáskor lehetnek olyan időszakok, amikor látványosan kevesebb a virág a növényen. Ha ekkor a növényt egyharmadával visszavágjuk, akkor erősebb virágzásra ösztönözhetjük. Ezt még nyár elején, vagy közepén kell megtenni, hogy legyen ideje az új virágokat kifejlesztenie.
Kertészetem virágos növény kínálatát itt tekintheti meg!
Mivel az egész növény mirigyszőrös, ezért csak kevés kártevője akad, azonban nem tudom azt mondani, hogy semmivel sem kell neki megküzdenie. Alapszabályként leszögezhetjük, hogy ha a növényt optimális körülmények között tartjuk, akkor kevesebb eséllyel fog bármilyen betegséget elkapni. Előfordulhatnak a levéltetvek és a rozsdabetegségek.
Ebben a cikkemben 10 hatásos trükköt olvashat levéltetvek ellen!
Játékos hangulatot teremt
A csodatölcsér szaporítása
Legegyszerűbb rizómáról szaporítani tőosztással, amelyet a nyugalmi időszakban érdemes előkészíteni. Magról is lehet vetni, mert ha színkavalkádot szeretnénk elérni a csodatölcsérrel, akkor előnyös is lehet, hogy az utódnövények nem teljesen lesznek olyanok, mint az anyanövények.
A csodatölcsér rózsákkal is jól társítható. Olvasson a futórózsákról ebben a bejegyzésemben!
Ekkor szedjük meg a magokat ősszel és teleltessük száraz, hűvös helyen, szárazon. Tavasszal vessük el őket a tavaszi fagyok elmúltával. Érdemes előző nap beáztatni a magvakat vízben, hogy elősegítsük a gyorsabb, hatékonyabb csírázást.
Rengeteg színváltozata van
Csodatölcsér a kertben
Nevelhetjük szabadföldön, vagy dézsában, balkonládában is. Amennyiben a kertben kap helyet, akkor önmagában is mutatós szoliter lehet, vagy a kisebb termetű változatai szegélynövények is lehetnek. Társítani nagyszerűen lehet a nyári virágzású dísznövényekkel, amelyek hasonló igényekkel rendelkeznek – mint a dália, a rózsa, a levendula, a méhbalzsam, a pereszlény vagy a cickafark. Társítható borbolyákkal és nyáriorgonával, vagy kínai selyemmirtuszokkal is.
A nyár díszei
Remélem, kedvet kapott ehhez a kis csodanövényhez. Ha igen, neveljen a kertjében Ön is!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!