Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Amit a trombitafolyondárról tudni érdemes

A trombitafolyondár (Campsis radicans) a szivarfafélék családjába tartozó kúszócserje, Hazája az USA délkeleti része. Európába a 17. században hozták. Léggyökereivel kapaszkodik, támasztékra van szüksége, amin aztán 10-12 m magasra is felkúszik. Levelei összetettek, páratlanul szárnyasak, a levélszél fűrészes.

Virágai trombita alakúak 6-10 cm hosszúak, 3-5 cm átmérőjűek, nektárban gazdagok, a szirmaik forrtak, július-augusztusban nyílnak. Végálló fürtökben állnak. A citromsárgától a narancssárgán át a vöröses, rózsaszínes árnyalatig megtalálhatóak a kertészetekben. Termésük tok, ez egy plusz díszítő értéket ad a növénynek, a magvak szárnyasak.

A trombitafolyondár ültetése

Az ültetés esetén csupán 4 egyszerű alaplépést kell megismerni, így biztosan virágozni fog a kapaszkodócserjénk.

1. Előretervezés: Erős növekedésű növényről van szó, nagy helyre van szüksége a megfelelő virágzáshoz. Ültethetjük pergola, fa, vagy kerítés mellé, így kényelmesen fel tud kapaszkodni a támaszra, arra azonban ügyeljünk, hogy mindig napos helyet válasszunk számára. Talajigény: Speciális összetevőjű talajra nem igényes, de fontos, hogy jó vízáteresztő képességű legyen és az alapvető tápanyagokban dús.

2. Talaj-és ültető gödör előkészítés: A talaj-előkészítésnek azért van fontos szerepe, mert így a gyökerek terjedését lehet megkönnyíteni. A megfelelő hely talaját forgassuk át párszor, hogy minél porhanyósabb földbe lehessen elhelyezni a növényt. Mikor ezzel végeztünk készítsük el az ültető gödröt. Célszerű kétszer olyan mély és széles ültető gödröt ásni a trombitafolyondárnak, mint amekkora konténerben kertészetemtől megkapta. Így kellő helyet biztosítunk a növény gyökerei számára.

3. Az ültetés folyamata: A trombitafolyondár igényli a tápanyagban dús, és jó vízáteresztő képességű talajt. Ennek érdekében javasolt az ültető gödörbe Dolce Vital általános virágföldkeveréket tölteni. A közegben lévő hosszan lebomló tápelemeknek köszönhetően elegendő tápanyagot kap a kapaszkodócserje az egész vegetációs idő alatt. Emellett a keverék tökéletes vízfelvevő- és vízmegtartó képességgel rendelkezik, így a rendszer öntözés hatékonysága garantált.

Miután a Dolce Vital keverékkel feltöltött gödörbe behelyeztük a növényt és betemettük, kicsit érdemes megtömöríteni a talajt. Végül egy alapos öntözés szükséges, ami szintén a gyökerekre lesz jó hatással. Az öntözést hetente legalább egyszer el kell végezni, azonban forró napokon, érdemes beiktatni még egy napot. Fontos, hogy ültetéskor se mélyebbre, se magasabbra ne kerüljön a növény töve, mint ahogy eredetileg a konténerben volt.

4. Téli felkészítés: Mivel kertészetemtől konténeres kiszerelésben kapja meg a növényt, ezért a téli fagyos hónapokat leszámítva, az év bármely szakában ültethető. Ha viszont a kora téli, de még fagymentes időszakot választja az ültetés idejének, akkor célszerű felkészíteni a trombitafolyondárt a zordabb időszak átvészelésére.

Ekkor egyszerűen csak fedje be a kapaszkodó cserje alsó részét 30-40 cm-es magasságig felaprított levelekkel, szalmával vagy talajtakaró hánccsal. Ezzel az egyszerű lépéssel megelőzhető a téli talajátfagyás okozta gyengülés.

Ha a fenti 4 lépést szem előtt tartjuk, akkor pazar virágözönnel fog minket meglepni a trombitafolyondár júliusban.

A trombitafolyondár gondozása

A telepítést követően vízigényes, majd, mikor a gyökerei mélyebb rétegekbe lehúzódtak, közepesen szárazságtűrőnek mondható. Tavasszal, a kihajtás előtt vágjuk vissza az előző évi vesszőket, egyúttal távolítsuk el a megszáradt, felnyílt terméseket is. Bátrak legyünk a metszőollóval, mert a trombitafolyondár nagyon jól meg tud újulni, és az egészen vastag fás részekből is ki tud hajtani. Metszéssel akár lecsüngő ágú fává, vagy bokorrá is nevelhető.

Évközben hagyjuk növekedni, az esetlegesen rossz irányba növő hajtásokat nyugodtan levághatjuk. Telepítést követően gyakran öntözzük, később elegendő csak a nagy nyári melegekben, ezt dús virágzással meghálálja.

A trombitafolyondár szaporítása

Mondhatjuk, hogy a trombitafolyondár szaporítása nem bonyolult, és számos különböző, jól bevált eljárás létezik rá. Szaporíthatjuk magról, dugványról, bujtással, tőosztással, illetve az anyanövényből kihajtott sarjakról. Bár a fenti módszerek mindegyike meglehetősen egyszerű, nagyon fontos, hogy mindenki előtt ismert legyen a tény, hogy a növény mérgező, és nem csupán a szervezetbe jutva. A növény leveleinek és egyéb részeinek az érintése – például szaporítás vagy metszés során – bőrirritációt és -gyulladását (bőrpírt, égő érzést, viszketést) okozhat az arra túlzottan érzékeny egyéneknél.

A legjobb ezért, ha eleve kerti kesztyűben dolgozunk a növénnyel.

Szeretne Ön is gyönyörű, egészséges trombitafolyondárt? Nézzen szét kertészetem kínálatában ide kattintva

Hogyan szaporítsuk a trombitafolyondárt magról?

A trombitafolyondár magról könnyen szaporodik kertész közreműködése nélkül is. De természetesen mi magunk is összegyűjthetjük a toktermésben érő magjait és elültethetjük a kertben. A magokat éretten gyűjtsük be. Hogy mikor érett a mag? Ez abból látható, hogy a hosszú toktermések kezdenek megbarnulni és szétnyílni. A magokat elültethetjük cserépbe, de közvetlenül a kertbe is (körülbelül 0,5-1 cm mélyen) még ősszel, hogy a magok a földben áttelelve tavasszal hajtsanak ki. A másik megoldás, hogy a magokat félretesszük és tavasszal ültetjük el.

Dugvány és bujtás

Nyáron vághatunk 20-25 cm hosszú hajtásdarabokat, ezeknek az alsó részéről el kell távolítani a leveleket, majd a gyökereztető hormonba mártás után dugjuk jó vízáteresztő földkeverékbe őket. Alaposan öntözzük meg, majd tegyük árnyékos helyre a növényeket. Körülbelül egy hónap alatt meg fognak gyökeresedni, fontos, hogy ezen idő alatt ne száradjon ki a cserép, amibe dugtuk őket.

Bujtást a föld közelében lévő vesszőkből készíthetünk. Ejtsünk hosszanti sebet a vesszőn egy éles késsel, majd ezt a sebzett részt hajtsuk le a földre, ássunk egy kis árkot és temessük bele. Ezután öntözzük be alaposan a friss bujtást. 1-2 hónap alatt szépen meg fog gyökeresedni, ezután elvághatjuk a vesszőt a föld felett, leválasztva a gyökeres bujtványunkat az anyanövényről.

Tőosztás, sarjleválasztás

A trombitafolyondár rengeteg sarjat hoz gyökérről. Ezeket kiásva úgy, hogy gyökér is tartozzon bőven a sarjhoz, nagyon könnyű szaporítani. Ezt a módszert ajánlott ősszel, vagy tavasszal elvégezni, amikor a növényen nincs levél és nyugalomban van.

 

A trombitafolyondár metszése

A trombitafolyondár könnyen átveheti az irányítást kertünkben, hogyha nem metsszük meg idejében. Metszéssel irányíthatjuk is a növényt, valamint fiatalíthatjuk is, ha időről időre eltávolítjuk az idősödő részeket. Célszerű kora tavasszal megmetszeni ezt a kapaszkodó cserjét, így megannyi virágot fog hozni nyár közepétől, egészen az ősz elejéig. Fontos, ha már egyszer elkezdtük a metszést, akkor ne hagyjuk abba, mert az új hajtásoknak köszönhetően gyorsan újra növekedésnek indul a növény. Minden növény metszése estén mindig tiszta metszőollót használjunk, így elkerülhetjük kertünk befertőzését.

A trombitafolyondár növényvédelme

A trombitafolyondár nem fogékony a kártevőkre, kórokozókra. Azonban, ha a metszés során nem jártunk el kellő figyelemmel, akkor véletlenül is befertőzhető a kapaszkodó cserje. Ha az ültetés során nem vettük figyelembe, hogy fényigényes és nagyra nő, akkor a rossz elhelyezés és a kevés hely miatt, legyengülhet a növény, így a levéltetveknek jó élőhelyként szolgálhat. Ha esetleg olyan kártevővel, kórokozóval áll szemben, amit nem ismer és nem tudja mit tegyen ellene, akkor bátran kérje ki szakember tanácsát.

Miért nem virágzik a trombitafolyondár?

Sokan fordulnak hozzám olyan problémával, hogy nem virágzik a kertben lévő trombitafolyondár. Összeszedtem pár gondolatot, hogy miért történhet ez meg.

Fényhiány: A fény hiánya a legsűrűbben előforduló probléma, ami miatt nem virágzik a trombitafolyondár. Ha árnyékos területre lett ültetve a kapaszkodó növény, akkor könnyen megnyúlhatnak a hajtásai, azért, hogy elérjék a napsugarakat. Azért szükséges, hogy a kert napos helyére legyen ültetve a növény, hogy napi 8-10 óra megvilágítást megkapjon.

Túladagolt tápanyag: Semelyik növény esetében sem jó, hogyha túlzott mennyiségű tápanyagot juttatunk ki. Mindig követni kell a csomagoláson feltüntetett arányokat, amik pontosan úgy vannak összeállítva, hogy elegendő legyen a növénynek. A magas nitrogén tartalmú műtrágyák hatására, sok, nagy, üde zöld színű levél fejlődik. A foszforban gazdag műtrágyák a rengeteg, pazar küllemű trombitavirágért felelősek.

Rossz metszés: Ha nem jó időben végezzük el a metszést, akkor levághatjuk azokat a hajtásokat, amiken a virágbimbók ülnek. Emiatt kora tavasszal érdemes elkezdeni a metszését.

A fenti hiányosságokból látható, hogy virágzás elmaradását legtöbbször emberi mulasztás okozza. Amennyiben ültetésnél kellő figyelmet fordítottunk a növényre, és a metszést sem hanyagoltuk el, akkor biztosak lehetünk abban, hogy júliustól, szeptemberig megannyi feltűnő színű virág fog nyílni.

Könnyen tartható növény a trombitafolyondár, igénytelennek mondható, ezért kezdő kertbarátok is bátran ültethetik. Ha van kertjében masszív kerítés, vagy pergola, ahova felfuthat, érdemes tövébe trombitafolyondárt telepíteni.

Szeretne Ön is gyönyörű, egészséges trombitafolyondárt? Nézzen szét kertészetem kínálatában ide kattintva

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!