Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

A majoránna ültetése

A majoránnát igényes növényként tartják számon, nem csak nevelése, így ültetése során is fontos betartani a szabályokat.

A majoránna tulajdonságai

Mivel a majoránna a mediterrán térségből származik, ezért melegigényes és fényigényes növény. Legjobban a tűző napon fejlődik, de félárnyékban is kiegyenlített a növekedése. Kifejezetten igényes fűszernövény, érzékeny a hidegre.

Alacsony hőmérsékleten alacsony termés- és virághozam és kevés illóolaj-tartalom várható, ezért mindig biztosítsuk számára az optimális, 20-25 °C körüli hőmérsékletet. Vízigénye viszonylag nagy, ez azonban nem csak a fejlődés kezdeti szakaszában, hanem a növény egész élete során jellemző. A majoránna gyökerei sekélyen helyezkednek el, ezért ha nem kap elegendő mennyiségű vizet, hamar tönkremehet.

A kerti majoránna a talajhoz közel sűrűn elágazik. Ha megfelelő körülmények között gondozzuk, és minden igényét teljesítettük az ültetés során, akkor lilás virágait a nyár közepétől élvezhetjük. Ahhoz, hogy sokáig legyen a fűszerkertünkben a majoránna érdemes az ültetés során tápanyagban dús földkeverékbe elültetni. Minden kertbarátnak jó szívvel ajánlom a kerti majoránna ültetését, hiszen rengeteg módon fel lehet használni.

Legyen szó akár egy baráti vadhús főzéséről, vagy egy kellemes, gyógyhatású tea készítéséről, mindkét esetben remekül hasznosítható.

A majoránna ültetése

A majoránnát igényes növényként tartják számon, nem csak nevelése, így ültetése során is fontos betartani a szabályokat.

Előkészületek

A majoránna nagyon igényes fűszernövény. Gondosan előkészített terület hiányában a növény nem fog megfelelően fejlődni, ezért mindenképp vegyük figyelembe a majoránna igényeit. Termőhelyét tekintve nem szereti a szélsőséges talajtípusokat.

Kielégítetten a laza szerkezetű, tápanyagban dús, humuszban gazdag talajokon növekszik. A majoránna gyökere sekélyen, a talajt dúsan behálózva helyezkedik el. A gyökerek fejlődésének érdekében fontos, hogy az ültető gödröt kétszer olyan mélyre és szélesre tervezzük, mint amekkora a vásárolt konténer.

Megfelelő hely kiválasztása

Az előkészületek után már csak az ültetés megfelelő helyét kell kiválasztanunk. A majoránna meleg- és fényigényes növény, ezért kertünkben olyan helyet válasszunk neki, ahol folyamatos fényellátásban részesül. Kerüljük a fagyzugos helyeket, különben a növény tönkremehet.

IDE KATTINTVA megismerheti a levendulát is!

Vízigénye kifejezetten nagy, a gyökerei sekélyen helyezkednek el, ezért nem szabad hagyni, hogy kiszáradjon a föld. Ültethetjük csoportokban a fűszerkertbe vagy cserepekbe is, melyeket az erkélyre vagy teraszra kihelyezvén igazi mediterrán hangulatot csempészhetünk otthonunkba.

Ha szívesen nevelne majoránnát a kertjében, akkor IDE KATTINTVA tud is rendelni a kertészetemből!

Ültetés menete

Az előkészületek és a hely kiválasztása után már csak maga az ültetés maradt hátra. Szaporítása magvetéssel történik, de egyszerűbb és kevesebb kézimunkaigénnyel jár az előnevelt palánták ültetése. Ennek az ideje április második felére esik. A palántákat a talajfelszínhez közel, sekélyen a porhanyós, laza szerkezetű földben helyezzük el.

Öntsünk rá 1-2 liter Dolce vital általános virágföldkeveréket, majd alaposan öntözzük meg. Vízigényes növény, ezért ne hagyjuk kiszáradni a talajt a nevelés során se.

IDE KATTINTVA megrendelheti a megfelelő Dolce Vital virágföldet a kertészetemből!

Tippek a majoránna gondozásához

A majoránna gondozása során leginkább az öntözésre és talajlazításra kell fektetni a hangsúlyt. Nagyon fontos a folyamatos gyomtalanítás, főleg a nevelés kezdeti időszakában, mikor a gyorsabban növő gyomok elnyomhatják palántáinkat.

A majoranna felhasználásáról minden tudnivaló egy helyen

A gyomtalanítást kezdetben kézzel, később kapával végezzük, óvatosan, nehogy kárt tegyünk az apró növényekben. Mivel a majoránna vízigényes, ne hagyjuk kiszáradni a talajt, csak a megfelelően öntözött kultúrától várhatunk kielégítő terméshozamot.

Szedésre a növények föld feletti virágos, leveles hajtása alkalmas. A legtöbb hatóanyagot és illóolaj-tartalmat virágzáskor éri el a növény, ezért a szedés idejét teljes virágzás idejére, július hónapra érdemes ütemezni, hiszen a hatóanyagszint és illóolaj-tartalom a virágok elnyílása után jelentősen csökken.

IDE KATTINTVA rendelhet egyéb fűszernövényeket is a kertészetemből!

A betakarítást követően a metszőollóval levágott növényi részeket árnyékos, száraz, szellős helyen vékonyan kiterítve szárítsuk meg, majd miután megszáradtak, egyenletesen morzsoljuk le őket.

IDE KATTINTVA megismerheti a zsályát is!

Betegségeket tekintve a legnagyobb gondot az Alternaria sp. nevű gombafaj okozza, ami az első virágbimbók megjelenésekor jelentkezhet. Érdemes szemmel tartani növényeinket, hiszen ez a gombafertőzés olyan nagymértékben elterjedhet, hogy ha nem figyelünk oda, akár az egész állomány tönkremehet. A fertőzéskor barnás elszáradó foltok jelentkeznek, ellene gombaölőszeres permetezést javaslok.

A majoránna igazán kedves kis fűszernövény. Ha meggyőztem, neveljen Ön is otthon a kertben!

Ha szívesen nevelne majoránnát a kertjében, akkor IDE KATTINTVA tud is rendelni a kertészetemből!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Ha más kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!