Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

A közönséges orgona és amit érdemes róla tudni

Ismerjük meg az orgonát!

Az orgonának ott kell lennie minden kertben szépsége, illata, gyógyhatása, ehető virága, virágából készített lekvárja miatt… Különböző fajták közül választhatunk kertünkbe, amelyet számtalan színváltozatban megtalálunk. Ha megtetszett az orgona, és telepítünk kertünkbe, a következőkre kell figyelnünk.

A Syringa vulgaris, a közönséges orgona, vagy más néven májusi orgona talán az egyik legkönnyebben felismerhető növény, mellyel ha más nem, ballagáson mindenki találkozhatott gyermekként. Az orgona kezdetben nevelhető cserépben, dézsában, majd bokorfává, kis fává szoliterként, és gyönyörű nyíratlan sövény is ültethető belőle.

 

Syringa hyacinthiflora 'Maidens Blush'

Sövény telepítése során figyelnünk kell arra, hogy a csemeték közötti tőtávolság 60-80 cm legyen. Az orgona gyógyhatásáról még lehet, hogy keveset hallottunk, de mind levele mind illatos virága olyan hatóanyagokat tartalmaz, amelyek jól helyettesíthetik bizonyos mértékben a hagyományos gyógyszereket.

Szeretne Ön is a kertjében orgonát nevelni? Nézze meg itt kertészetem választékát!

Az orgona levele influenza, megfázás ellen lehet gyógyír, míg az orgonarügyből készített tinktúra segíthet ízületi gyulladás, diabétesz esetén is. Az orgona virágából készült tinktúra illetve kenőcs jól használható ízületi fájdalomra, zúzódások, sebek kezelésére. Az orgonából készült tea élettani hatása miatt jó a megfázásra. Ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a szakszerű orvosi ellátást nem válthatja ki!

Syringa x meyeri 'Palibin'

Természetesen az orgonavirág az ehető virágok közé tartozik, ezért összeállíthatunk belőle salátát is. Ezen kívül még fantasztikus szörpöt készíthetünk a bodzaszörp receptje alapján, s tovább fokozható az ízélmény, ha lekvárt, dzsemet, szirupot vagy zselét főzünk az orgona virágából. Az orgonaméz és az orgona illóolaja egy külön fantasztikus esszenciája az orgonának, és természetesen a parfümök alapillata. Ne felejtsünk a kertből májusban szedni egy csokorra való orgonát a vázánkba! Ezután csak érdekességként említem meg, hogy orgonából is készíthetünk bonsait.

Syringa vulgaris 'Andenken an Ludwig Späth'

Az orgona  ültetése

Az orgona ültetési ideje március és november közé esik, tehát gyakorlatilag a fagyokon kívül bármikor sort keríthetünk rá. Az ültetés során a konténer nagyságához igazodva ássuk ki az ültetőgödröket (40x40x40 vagy 60x60x60 cm), és talajtípustól függően, az orgona tápanyagigényének megfelelően szórjunk a gödrök aljába szerves trágyát (legmegfelelőbb erre a szervestrágya, melyet itt találhat), majd arra egy kis földet.

Az alábbi videómban részletesebben is bemutatom Önnek a közönséges orgonát!

Ezután ültethetjük a földlabdás növényeket, amelyeknél arra kell ügyelnünk, hogy a gyökérnyak egy szintben legyen a talaj szintjével, és a földlabda ne látsszon ki a földből. A talaj tömörítése után alaposan meg kell locsolnunk az elültetett növényeket. Kiültetett orgonáink pár hét alatt meggyökeresedik, s ezután elindul az intenzív növekedés.

Tekintse meg itt kertészetem nyáriorgona választékát is!

Jellemző az orgonára, hogy gyökérzete tarackol, ezért nem szükséges kisebb tőtávolság, tehát tartsuk meg a 60-80 centiméteres távolságot, így tud majd megfelelően növekedni növényünk.

Az orgona nevelése

Gondozása során a frissen telepített orgonáról kezdetben távolítsuk el a virágzatokat, és az első néhány év folyamán az elvirágzott hajtásokat, terméseket is vágjuk le, ezzel segítve azt, hogy a leggyorsabban megerősödhessen kertünkben.

Syringa x prestoniae 'Donald Wyman'

A gyenge vesszőket és ágakat a tél folyamán metsszük ki. Az alakító metszést a bokor tetszetős kialakítása érdekében a virágzás után végezzük. A fölkopaszodott, idős növényeket fiatalíthatjuk, télen erősen visszavághatjuk, de ebben az esetben az évi hajtás elmarad. Ha magunk szeretnénk szaporítani cserjénket, zölddugványozással gyökereztethetjük, illetve szemzéssel vagy oltással. Ezt egész nyáron megtehetjük, bár mindez kis szakértelmet igényel, ezért ajánljuk kisebb csemete beszerzését.

Syringa vulgaris 'Prince Walk on Sky'

Az orgona kártevői tipikusan a levélaknázó moly, levélfoltosságot okozó gombák, és emellett baktériumos betegségek is veszélyeztethetik őket. Figyeljünk arra, hogy még idejében valamilyen kontakt- vagy felszívódó permetszerrel kezeljük őket, mielőtt még a kórokozók elszaporodnának növényünkön.

Nos, mit gondol, sikerült közelebbről is megismernie ezt a csodás cserjét a cikkemből? Próbálja meg a nevelését Ön is a kertjében!

Szeretne Ön is a kertjébe valamilyen mesés orgonafajtát? Nézze meg itt kertészetem választékát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!

Tartalomhoz tartozó címkék: orgona