A hamisciprus sokszínűsége
Az örökzöld sövények egyik legszebbike a hamisciprus, mely évtizedek óta töretlen népszerűségnek örvend hazánkban és világszerte. Ideális térhatároló sövény növény, az oszlopos, magas változatok remekül takarnak, a megfelelő ültetési távolsággal pedig tömött, összefüggő zöld kerítés alakítható ki belőlük. A hamisciprusok növekedési üteme gyors, fagyállóságuk pedig jó, díszítőértékük egész évben változatlan.
Felhasználási körük széles. Az alacsonyabb gömb változatból magas esztétikai értékű térelválasztó nevelhető, akár a telekhatáron, akár a kert belső részein tagolhatja az eltérő funkciójú területeket, vagy a szomszédos telkek határain alkothat választóvonalat. Ezek a cserjék természetesen szoliternövényként is ültethetőek, élénk színükkel, a tekintetet vonzó habitusukkal önmagukban is izgalmas látványt nyújtanak, de több példány mértani alakzatba ültetésével is kiemelkedő vizuális hatás érhető el.
Mindemellett hatékony védősövény válhat belőle, mely a megfelelő sűrűséggel ültetve hatékonyan felfogja a zajokat és a port.
A hamisciprus igényei
A hamisciprus vízigénye átlagos. Intenzív locsolást csak hosszabban tartó, aszályos időszakokban kíván. Fényigénye átlagos, a napos, fényes területeket kedveli elsősorban, így a kert napsütötte, világos részeit szemeljük ki a számára. Miután elültettük, gondoskodjunk az alapos, bőséges beöntözésről, a cseperedő növényt az első két évben rendszeresen öntözzük, főképpen hosszabb, aszályos nyári hetekben, később a locsolások ritkíthatóak.
A hamisciprus magassága 6-9 méter, de van rengeteg kisebb-nagyobb termetű fajtája is, ezért kedvére válogathat közülük. A hamisciprus növekedési üteme a közepesnél erősebb, így az ültetést követő években hamar méretes sövénnyé cseperedik.
A hamisciprus ültetése
Ültetését tekintve egy igen szerencsés faj, mivel március végétől egészen november végéig ültethető növényekről van szó. A hely kiválasztásánál ügyeljünk rá, hogy a hamisciprusok nem szeretik a meszes talajt, az átlagos kerti földben jól érzik magukat, és kiváló nekik az enyhén savanyú föld. A közeg savanyítását a legegyszerűbben előre elkészített, a célnak megfelelő földkeverék hozzáadásával érhetjük el.
Az ültető gödröt érdemes a földlabdánk 2-3 szorosára kialakítani, így bőven lesz elegendő helyünk a pontos beállításhoz és a gyökerek is lazább, frissebb közegben növekedhetnek majd. A gödör aljára véleményem szerint minden képpen javasolt szerves trágyát helyezni. A szerves trágyát célszerű némi földdel befedni, hogy a gyökérzet ne tudjon közvetlen érintkezni a szerves trágyával.
A következő lépés a csemete beállítása, itt a lényeg, hogy a gyökérlabda teteje közel egy vonalban legyen a földfelszínnel. Ez után feltöltjük az ültető gödröt, és közben folyamatosan tömörítjük a talajt. Végső lépés a beiszapoló öntözés, melynek lényege, hogy a frissen ültetett csemete számára bőségesen biztosítjuk a kellő mennyiségű vizet.
A hamisciprus nevelése
Ezt követően fontos, hogy figyeljünk a megfelelő tápanyag utánpótlásra. Ha és amikor szükséges, távolítsuk el a lombkorona belső felében található elhalt növényi részeket, mivel ezekben is át tudnak telelni a kórokozók és a kártevők. A hamisciprusoknál kiemelt szerepe van az őszi lemosó permetezésnek. Ennek során rovar, atka és kontakt hatású gomba és baktériumölőket használunk.
A permetezést úgy végezzük el, hogy a lehető legnagyobb mennyiség jusson a belső ágak felületére, mivel ott telel át a legtöbb kórokozó és kártevő. Ne felejtsük el egy madzag, vagy drót segítségével összefogni a lombkoronát.
Ennek akkor van kiemelt szerepe, amikor hótakaró lá kerül a növény. A hótakaró ugyanis képes a növényünk ágait szétfeszíteni.
A hamisciprus metszése
A Hamisciprusoknál az alakformálást el kell különíteni, attól függően, hogy szoliterként vagy sövényként ültetjük. A hamisciprus metszése nem bonyolult, jellemzően évente két időszakban kell elvégezni a hamisciprus nyírását. Metszése szeptember és december között időszerű, mikor is a kívánt formát kialakíthatjuk a sövényként ültetett növényből. Tápanyag igénye közepes, évente egy alkalommal pótoljuk a tápanyagokat, például marhatrágya, vagy komposzt kihelyezésével.
Szoliterként ültetve általánosságban elmondható, hogy szinte semmi féle metszést alakformálást nem igényel. Ennek egyszerű oka annyiból áll, hogy a növény természetes alakja már az általunk kívánt lesz. Természetesen ehhez nekünk kell, azt a fajtát választani amilyen formát szeretnénk. Például ha gömb alakot szeretnénk, akkor válasszuk a Chamaecyparis Lawsoniana ’Globus’-t.
Sövényként ültetett hamisciprus fajoknál érdemes a végleges méret alapján szelektálni. Az ’Elwoodii’ fajta jellemzően alkalmas sövénynek. Végleges mérete 4 -5 méter körül alakul, de rendszeres nyírással alacsonyabban is tartható. Amennyiben a nyírás mellett döntünk, szerezzünk be egy jó sövényvágó gépet, kisebb sövényesetén elegendő lehet az olló is, vagy az elektromos sövényvágó gép.
Egy évben általában elegendő 2-szer megnyírni a sövényt, de ha mindig tökéletes alakot szeretnénk, akkor akár 4-5 alkalommal is szükség lehet a nyírásra.
Az egyik legkülönlegesebb hamisciprus: a kék
A különböző ciprusfélék közül kiemelkedik extra külalakjával, szokatlan, szép színével a kék hamisciprus, mely nevének megfelelően ezüstös árnyalatú, kékes színezetű lombozatával intenzíven dekorálja a kertet.
A kék hamisciprus magassága 6-9 méter, karcsú alakja, kúpos formája, tömött lombozata kiváló sövény növénnyé avatja ezt a csodás örökzöldet. A kék hamisciprus egy roppant látványos és dekoratív örökzöld cserjeféle, mely egész évben díszíti a kertet. A kék hamisciprus ültetése nem csupán dísznövényként ajánlott, hanem elsősorban sövényként tehet jó szolgálatot. Növekedési üteme ugyanis erőteljes, alakja sudár, kúpos, és a megfelelő ültetési távolságot alkalmazva (60-80 cm tövenként) kiváló, egybefüggő, masszív sövény alakítható ki belőle.
Látja, milyen érdekes faj a hamisciprus. Érdemes vele foglalkozni, bátran próbálja meg Ön is!
Ha egyéb kertészeti témában is szívesen olvasna, további bejegyzéseimet itt találja!