A kecses gyöngyvirágcserje (Deutzia gracilis) a hortenziafélék (Hydrangaceae) családjába tartozó dísznövény. A ’gracilis’ szó jelentése ’kecses’, amely valóban utal a növény hajtásaira, amelyek vékonyak, elegánsak, kecsesek, ahogyan a növény habitusa is. Virágait tavasszal és nyár elején hozza- ekkor a fehér, illatos fürtök szinte elárasztják a zöld lombozatot.
A kecses gyöngyvirágcserje igényei
Igen könnyű helyet találni számára a kertben, ugyanis napos kertrészeken szépen fejlődik, de részleges árnyékot is kedveli. A lényeg az, hogy olyan helyet találjon számára, ahol naponta 6 óránál többet süt a nap. A tűző napsütést viszont nem bírja, erre érdemes figyelni a hely kiválasztásakor. A talajviszonyokkal szemben fontos, hogy jó vízgazdálkodású, lehetőleg középkötött, morzsalékos talajba ültesse.
A szárazságot jól bírja, de érdemes rendszeresen öntözni, hogy megfelelő legyen a fejlődése. A nyári hónapokban és az aszályos időszakokban fordítson különös gondot az öntözés gyakoriságára. A tápanyagutánpótlás legyen rendszeres.
Ez azt jelenti, hogy attól függően, hogy milyen talajban fejlődik a növény, 3-4 évente érdemes szerves trágyát kijuttatni, ehhez ajánlom a Mabako szerves trágyát. Ezen kívül csak a metszés fontos feladat, amelynek csínjáról-bínjáról a cikk második részében lesz szó.
A kecses gyöngyvirágcserje ültetése
1. Az optimális hely kiválasztása
Először is kezdjük mindennek az alapjával, az ültetéssel.
A kecses gyöngyvirágcserje akár 2-3 méter magasra is megnőhet, ezért fontos, hogy a leginkább megfelelő területet találjuk meg számára. Fontos, hogy napos kertrészt válasszunk a számára, illetve olyan helyet ahol van bőven helye felfele és oldalra is nőni, terjeszkedni. Mivel az ilyen magas növényeket nagyon nehéz átültetni, ha mégis rájövünk arra, hogy rossz helyet választottunk neki, ezért ezt a lépést valóban nagyon alaposan át kell gondolni.
2. Megfelelő közeg kialakítása
Miután megtalálta a kecses gyöngyvirágcserje helyét, annak a területnek a talaját ajánlott párszor átforgatni, hogy minél porhanyósabb földbe tudja beültetni a növényt. Kétszer olyan mély és széles ültetőgödröt készítsen a cserje számára, mint amekkora konténerben kertészetemtől megkapta.
A gödröt töltse fel Mabako szerves istállótrágyával, ami a bokor egész vegetációs ideje alatt ellátja megfelelő mennyiségű tápanyaggal. Úgy halmozza vissza a földet illetve a szerves trágyát, hogy a növény törzse pontosan a földfelszínnél kezdődjön.
3. Téli felkészülés
Ez a lépés nem minden időben kötelező, csak akkor, hogy ha a késő őszi időszakot választja ültetési időnek. Mivel kertészetemtől konténeres kiszerelésben kapja meg a kecses gyöngyvirágcserjét, ezért az első fagyokig, az év bármely szakában ültetheti.
Amennyiben a kora téli, de még nem fagyos időben történt meg az ültetése, akkor mindenképpen ajánlott szalmával, lombbal vagy talajtakaró faforgáccsal befedni a cserje törzse körüli helyet, hogy megvédjük a téli talajátfagyás okozta károsodástól. Levelekkel történő takarás során javasolt a leveleket először feldarabolni, mivel az összetapadás miatt a leérkezett csapadékot felfoghatják.
Ültessen Ön is gyöngyvirágcserjét kertjébe! Nézze meg kertészetem választékát!
Ha minden lépésre megfelel figyelmet fordítottunk, akkor nem marad el a kívánt hatás, tehát a kecses gyöngyvirágcserje szépen fog növekedni.
A kecses gyöngyvirágcserje metszése
Mivel elég magasra megnövő cserjéről van szó, ezért joggal merül fel minden kertbarát gondolatában a metszés. Minden gyöngyvirágcserje esetében a következő alapvető lépéseket kell szem előtt tartani.
1. Hogyan hozza virágait a kecses gyöngyvirágcserje?
Ez talán nem tűnik fontos szempontnak a cserje metszésével kapcsolatban, azonban mindenképpen fontos arról tudni, hogy melyik hajtáson nőnek majd fürtökben a virágok. Ez a díszcserje nem az adott évi hajtáson hozza virágait, hanem a következő évi hajtásokon lesznek rajta. Ezért fontos rendszeresen metszeni a bokrot, hiszen csak így lehet elérni, hogy mindig megújuló, friss képet mutasson.
2. Tiszta eszköz
Nem csak a kecses gyöngyvirágcserje esetében, hanem minden növény metszésekor fontos, hogy megfelelően karbantartott metszőollót használjunk. Legyen mindig jó éles, hogy tiszta metszlapot lehessen vele készíteni, illetve legyen mindig alaposan megmosva. Az előbbi azért fontos, mert vírusokat vagy gombás megbetegedéseket nagyon könnyen át lehet vinni a metszőolló élén maradt sejtnedvvel.
Nézze emg az alábbi videót, melyben a törpe gyöngyvirágcserjét (Deutzia crenata 'Nikko' ) mutatom be Önnek, amely egy igen kedvelt fajta a Deutzia-k körében:
3. Metszés helyes időben
Ahogyan az első lépésben már leírtam, nem mindegy, hogy mikor végezzük el a metszést, mert a rossz időben elvégzett műveletnek az lesz az eredménye, hogy nem lesz ideje a növénynek hajtást nevelni. Az elvirágzás után minél hamarabb kell megejteni a metszést, ez nyár elejére, közepére tehető időszak.
Amennyiben nem kezdjük el azonnal a metszést, akkor azzal kell számolni, hogy nem lesz megfelelő mennyiségű új hajtás a cserjén. Ha esetleg elfelejtettük ezt a kertimunkát elvégezni, akkor télen már semmiképpen se kezdjünk hozzá, mert akkor azt a kevés virágbimbót is levágjuk róla, ami a hajtásokon volt.
4. A helyes metszés
Minden elvirágzás után a hajtások egyharmad hosszát kell levágni, azonban ha már öregebb vesszőket lát, akkor javasolt teljesen a földig visszametszeni az ágakat. Ebből új hajtásokat nevel a cserje, amin a következő tavasszal kellő mennyiségű virágfürt fejlődik.
Az öreg vesszők esetében ügyeljünk arra, hogy mindig csak az egyharmad mennyiséget vágjuk vissza. A fenti négy lépést követve és rendszeresen, minden évben elvégezve, biztos lehet abban, hogy mindig erőtejes, egészséges növekedésű kecses gyöngyvirágcserje lesz kertjében, amelyet akár egészében ellephetnek a hófehér virágok.
Neveljen Ön is kecses gyöngyvirágcserjét kertjében, ezekkel a praktikákkal könnyű dolga lesz a neveléssel!
Ültessen Ön is gyöngyvirágcserjét kertjébe! Nézze meg kertészetem választékát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!