A Ficus carica, vagyis a füge Szíriában és Perzsiában őshonos, ezért fontos pár igényét teljesíteni, ahhoz, hogy kellő mennyiségű termést lehessen a fáról szüretelni. Magyarországon természetesen nem számíthatunk olyan gazdag termésre, mint a Mediterráneumban, de mára a füge egy sikeresen nevelhető különleges gyümölcstermő növényünkké vált.
'Brogiotto Bianco'
A füge egy fajtákban, változatokban igen gazdag faj. Számos olasz, francia, spanyol fajtája ismert, de a magyar szelekciók is különlegesek. A ’Brunswick’ vagy a ’Pedro’ méltán népszerűek, és a magyar ’Györöki Lapos’ fajtát is sokan kedvelik, hiszen gyümölcse finom, télállósága kiváló.
Az ország kevésbé védett részein azonban kifagyhat a keményebb teleken, ezért ezeken a tájakon gyakorta nagyobb konténerekben nevelik meg a fácskát. Így ugyan korlátozva van a gyökérzet növekedése, de legalább nem kell izgulnunk, mi történik vele a télen a szabadföldben. Ebben az esetben fontos a rendszeres öntözés és tápanyagellátás, hiszen a gyökerek nem tudnak elvándorolni nedvesebb talajrétegekbe, hiszen korlátozza őket a konténer fala.
Ha viszont mégis úgy dönt, kiülteti a fügét a kertbe, akkor néhány szempontot lényeges szem előtt tartania. Hogy miket? Tartson vele, megmutatom!
A megfelelő hely kiválasztása
A füge hazánkban átlagosan 3-4 méter magas cserjévé fejlődik, ezért ügyelni kell arra, hogy olyan helyre legyen ültetve, ahol nem lesz útban a későbbiekben sem. Ezen kívül, mivel meleg igényes cserjéről van szó, ezért a kert egy olyan részébe legyen telepítve, amit mindig ér a nap, déli tájolású és szélmentes. Fontos, hogy lehetőség szerint tehát a választott hely legyen teljes napsütésben, és legyen fagy- és szélvédett kertrészen. Ha ilyen helyet talál, akkor megfelelő gondoskodás esetén könnyen erősen és egészségesen tarthatja növényét.
'Brogiotto Bianco'
A jó ültető közeg kialakítása
Amikor megtalálta az ideális helyet a kis fa számára, a kijelölt terület talaját forgassa át ásóval, hogy minél porhanyósabb közegbe ültethesse a fügét, ezáltal könnyebben tudjon terjedni a gyökere. Ahogyan már említettem, kellő mennyiségű tápanyag szükséges ahhoz, hogy sok gyümölcsöt lehessen szüretelni július tájékán. Ezért ajánlott az ültető gödröt Mabako szerves trágyával feltölteni, így biztos lehet abban, hogy a cserje elég segítséget fog kapni ahhoz, hogy az egész vegetációs ideje alatt tündököljön.
'Brunswick'
A füge ültetése
A szabadgyökeres füge ültetésének legjobb időpontja a tél vége vagy a tavasz. Az ilyenkor ültetett fügének bőven lesz ideje megerősödni, mielőtt beköszönt a hideg őszi és téli időszak. A konténeres fák bármikor ültethetők az év során, kivéve azt az időszakot, amikor fagyott a talaj.
Fontos az ültetés utáni folyamatos növényápolás, legalább addig, amíg a füge meg nem erősödik, amíg be nem indul a hajtásképződés, és ezzel együtt – bár ezt nem látjuk – az új gyökerek születése.
Az ültetőgödör kiásásánál figyeljen arra, hogy lehetőség szerint kicsit mélyebb legyen a gödör, ugyanis a füge főgyökérzete erős, és úgy érzi jól magát, ha erős főgyökeret növeszthet a talajban. Ezt segítse elő a mélyebb ültetőgödör előkészítésével. A gödör aljára tegyen érett szerves trágyát, erre talajt, majd tegye bele a fácskát és töltse vissza földdel vagy trágyával dúsított talajjal a gödröt, figyelve arra, hogy a fa merőlegesen álljon a talajjal.
Tekintse meg alábbi videómat a fügéről:
Készítsen tányért a fa köré, amellyel segítheti a víz tényleges odajutását a gyökerekhez. Ehhez a talaj a gyöktörzsnél legyen a legalacsonyabban, és kör alakban kissé emelkedjen a fa körül.
A füge – ahogy fentebb is volt róla szó – terebélyes növény, de kisebb, szűken helyen is boldogan éldegél. Ezért is alkalmas például konténeres nevelésre. Ha nincs neki annyi hely, hogy kedvére terjeszkedjen, kisebb és zömökebb marad, és a gyümölcshozama is nagyobb lesz.
A füge gondozása
Magyarországon a füge a nyár második felétől egészen ősz elejéig érik, ekkor szüretelhető. Amikor a fügetermések már megjelentek, de még aprók, fejlődésben vannak, a növénynek fokozottabb gondoskodásra van szüksége, ugyanis kell neki az energia ahhoz, hogy a rengeteg termését be tudja érlelni. Ehhez folyamatos öntözés és rendszeres tápanyagutánpótlás szükséges.
Tekintse meg kertészetem széles fügeválasztékát!
Az az általános szabály, hogy hetente 20-40 mm víz szükséges számára, de ez nagyban függ az aktuális időjárástól is. Ha azt látja, hogy a fügéje levelei sárgulnak és potyognak, akkor valószínűleg túl sokat öntözi, ezen érdemes csökkentenie.
Füge mozaik vírus
Növényvédelem
A növényvédelme nem túl jelentős. Érdemes szem előtt tartani, hogy ha a növényünket erősen és egészségesen tartjuk, sokkal kevésbé fog elkapni bármilyen betegséget. Jellemző károsítói a pajzstetvek, molyok, és gombás megbetegedések, de ezek ellen hatékonyan lehet védekezni.
Amennyiben szeretne többet is megtudni a füge növényvédelméről, akkor olvassa el ezt a cikkemet!
A füge metszése
A füge mindig a többéves ágakon hoz termést, ezért a következőképpen járjunk el:
A tavaszi metszésnél távolítsuk el az:
- elfagyott ágakat, vesszőket
- a befelé (a "korona" belseje felé) növő ágakat, hajtásokat valamint
- a túlságosan hosszúra nőtt, számunkra már kezelhetetlenül magasra törő ágakat vágjuk vissza
- az ágak végeit, amiket a fagy károsított, vágjuk vissza.
A 'Györöki Lapos' zömök kis fácskát képes nevelni
A füge valójában nem szereti a metszést, nálunk erre főképp a fagykárok miatt van szükség. Az igazító, ifjító metszésre mind esztétikai, mind növényvédelmi okokból szükségünk van. A kép segítségével láthatjuk a metszés előtti és a metszés utáni állapotot.
Ha szívesen olvasna még a füge kerti neveléséről, akkor ajánlom ezt a cikkemet is Önnek!
A füge téli felkészítése
Kertészetemtől konténeres kiszerelésben tudja megrendelni a fügét, ezért a téli fagyos időszakot leszámítva, az év bármely szakában elvégezheti az ültetést. Az ősszel elhelyezett fügét ajánlott felkészíteni a zordabb hónapokra is. A füge fát vegye körbe szalmából készült kis kerítéssel és az ágak közé szórjon be felaprított levelet vagy szalmát.
'Dottato'
A legjobb, hogy ha a cserje körüli földet talajtakaró hánccsal is befedi, így még inkább elkerülhető a hideg okozta károsodás. Amikor a leveleket vagy a szalmákat beleszórjuk az ágak közé, akkor nagyon legyünk óvatosak, mert könnyen roppannak a fügeágak. Ezt a téli takarót a tavasz beköszöntével el lehet távolítani.
Ha a füge minden igényére figyeltünk, akkor már csak a Nap jótékony sugaraira kell várni ahhoz, hogy szüretelhessük a mézédes fügetermést.
A füge betakarítása
Magyarországon a füge szüretelése a nyár második felében vagy kora ősszel történik meg. Érdemes azt figyelembe venni, hogy a füge nem utóérő, vagyis csakis éretten szabad leszedni. Ha éretlenül szedjük le a gyümölcsöt, akkor várhatjuk, hogy beérjen – nem fog.
Tudta, milyen sok jótékony hatással bír a füge? Ezt mutatom be ebben a cikkemben!
Ezért inkább minden második vagy harmadik napon menjünk ki és sétáljunk egyet a fügebokor körül és szedjük le a valóban érett terméseket. Onnan lehet tudni, hogy érett a füge, hogy a gyümölcskocsány megpuhul, ezzel a gyümölcs csüngeni fog a hajtásokon. A fügék éretten ezer színűek lehetnek, ez ugye attól függ, milyen fajtát választunk. Lehet szinte sárgásfehér, lehet fekete és a kettő között minden létező sárgás, és barnás-lilás színárnyalat előfordul.
Számos színváltozat előfordul ('Viola')
Ugye, milyen érdekes a füge kerti nevelése? Próbálja meg Ön is!
Tekintse meg kertészetem széles fügeválasztékát!
Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!
Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!