- A Bosc kobak szabadgyökerű körte ültetésénél fontos elmondani, hogy kiemelt szerepet kell kapnia a gyökérzónának. Ezen belül is a zóna növekedési erélyének növelése.
- Ennek legjobb módja, hogy metsző olló segítségével, a gyökerek végéről 1-2 centiméteres szakaszt eltávolítunk.
- Igyekezzünk minél kevesebbet redukálni a gyökérzónából, mivel a lehető legtöbb gyökeret meg kell tartani.
- Miután az ültető gödör elérte a végleges formáját, az kiásott földet bizonyos esetekben, például ha túl agyagos, vagy túlságosan homokos, érdemes speciális földkeverékkel feljavítani.
- Az gödör aljára érdemes szerves trágyát helyezni akkor is, ha jó minőségű a talaj, ugyanis ezek a trágyák hosszan 2-3 éven át képesek tápanyagaik leadására, így a fiatal csemeténk növekedését nagyban segítik.
- Fontos szempont, hogy a szerves trágyát mindig keverjük földdel és ezt a keveréket sose hagyjuk érintkezni közvetlen a gyökérzónával.
- A Bosc kobak szabadgyökerű körte csemete elhelyezése és pozícionálása rendkívül fontos folyamat:
- A fa egyenesen, a függőlegeshez a lehető legközelebb álljon.
- Az ültetési magasság beállításánál a szemzési, oltási pont (könnyen felismerhető heges forradásából) a mérvadó, ennek mindig a földfelszín felett kell elhelyezkednie.
- Végül pedig sose felejtsük el a beiszapoló öntözést, a fiatal frissen ültetett Bosc kobak szabadgyökerű körte csemetének sok vízre van szüksége, így ez elengedhetetlen folyamat.
Bosc kobak szabadgyökerű körte ültetése
Megyeri Szabolcs
2015. 01. 16. 16:57:34