Az oldalon cookie-kat használunk a jobb felhasználói élmény biztosítása miatt, engedélyezéséhez kattintson az "Elfogadom" gombra.

Sövénytelepítés ősszel

Nincsen kert kerítés nélkül, pedig sokan nem szeretjük a különböző birtokhatároló elemeket, legyenek fából, téglából, vagy drótból. Ezek mellett vagy akár helyettük is azonban választhatunk a kertünkbe illeszkedő sövénynövényeket is melyek nem csak határolóként működnek, hanem hozzájárulnak a kert alaphangulatához. Amennyiben Ön is így gondolja tartson velem és megmutatom mire kell ügyelni a sövénytelepítés során annak idejétől függetlenül.

Az összefüggő zöld sövények megnyugtató hatást nyújtanak, ha pedig örökzöldet telepítünk egész évben csodálhatjuk!

Milyen előnnyel és hátránnyal jár a sövénytelepítés?

Ha sövény mellett döntünk, akkor fel vagyunk készülve arra, hogy azt a telepítés után gondozni kell, így akaratlanul is mérlegeljük az előnyeit és a hátrányait, ehhez nyújtok az alábbiakban egy kis segítséget, először is nézzük az előnyöket.

A sövénykerítés dekoratív, átláthatatlan, takarja az épített kerítést, és a tüskés fajták hatékony védvonalat is alkotnak, hiszen egy szúrós sövényre felmászni és az ágak között átbújni sem lehetséges. Nem csak levelükkel, virágukkal díszítő vagy tüskékkel felvértezett növények alkalmasak sövénynek, hanem gyümölcstermő cserjék is. Ezekből sövényt telepítve pedig plusz termésre tehetünk szert.

A sövényekkel kapcsolatban gyakori tévhit és ellenük szóló érv, hogy térhatárolóként nem érnek az épített kerítések nyomába, ez azonban nem igaz, egy tömött, sűrű ágrendszerű sövény, ugyanúgy áthatolhatatlan, mint egy fém elem.

A szabályos formasövények a sok látogatót fogadó kertekben és parkok közkedvelt elemei.

Összegezve az előnyöket a sövény természetes hatást nyújt, nagy zöld tömeget ad, a kert szerves részét képezi, társításaink háttérnövénye lehet, a négy évszakos kert elemeként is használhatjuk, levelével, virágával, sőt termésével is díszíthet, ezt akár be is takaríthatjuk.

A tűztövis sövényről ebben a cikkemben olvashat!

Az előnyök mellett hátrányokkal is számolnunk kell, ami leginkább a növények kiválasztására szánt időt, a telepítést, a gondozást foglalja magába, így a metszést, öntözést és növényvédelmet. Ezek látva nem tűnnek nagy hátránynak, azonban a telepítés előtt mindig mérlegeljünk mennyi időt és energiát tudunk a sövény ápolására fordítani, ez a növény kiválasztásánál legyen szempont.

Mikor ültessek sövényt?

Az, hogy mikor jön el a sövénytelepítés ideje, az attól függ, milyen kiszerelésű növényt választunk, így szabadgyökerű, konténeres vagy földlabdás lehetőségek jöhetnek számításba és ezek ültetési ideje változó, ezért a sövénytelepítés ideje is széles skálán mozog, de az egyes kiszerelések nem csak az ültetési idejükben térnek el, hanem bizonyos előnyökkel és hátrányokkal is rendelkeznek. Azért, hogy könnyebb legyen a gyűjtés összegyűjtöttem Önnek mindegyik fő jellemzőjét és azt, hogy mikor kell ültetni.

Szabadgyökerű sövénynövények

Ahogy a név is mutatja, ezeknek a növényeknek a gyökere szabadon áll, nincs beültetve vagy földlabdába helyezve. Előnye, hogy költséghatékony, több száz növény telepíthető egyszerre. Hátránya, hogy gyorsan el kell ültetni, különben a gyökér kiszárad, az eredés pedig megfelelő telepítés esetén sem mindig 100%-ig biztos.

Válasszunk szabadgyökerű növényt, ha nagy területre telepítünk sövényt!

Mikor ültessük a szabadgyökerű növényeket?

A kitermelés október közepén kezdődik meg, így ez határolja be az ültetés idejét. Az őszi ültetési szezonban október közepétől a talaj átfagyásáig ültethetők, ezt követően a megmaradt növényeket vermelni kell, hogy később ültethetők legyenek. A tavaszi ültetési szezon a talaj felengedésétől, februártól márciusig tart.

Az alábbi videómban egy fagyalsövényt mutatok be:

Földlabdás sövénynövények

A földlabdás növények között találjuk az örökzöldeket, azon belül is a toboztermőket, így a ciprusokat, tiszafákat, tujákat, borókákat, tiszafákat. A földlabda egy természetes anyagú zsákból áll, melyet dróttal rögzítenek. A telepítéskor ezt a zsákot, nem szabad levenni a gyökérről, annak anyagai néhány év alatt lebomlanak a talajban.

Mérgező a tűztövis? Alkalmas sövénynövényként? Olvassa el ebben a cikkemben a választ!

A földlabdás növények előnye, hogy jól erednek és már kifejlett nem ritkán két méteres példányok is megvásárolhatók, így a telepítést rögtön látható eredménnyel zárhatjuk.

Mikor ültessük a földlabdás növényeket?

A földlabdás növényeknek is van egy kitermelési időszaka, ezért egy őszi, valamint egy tavaszi ültetési szezonról beszélhetünk. Az őszi időszakban szeptembertől októberig, tavasszal pedig áprilistól májusig célszerű telepíteni a földlabdás növényeket.

Az örökzöld sövények optimális telepítési ideje ősz elején és tavasz végén van.

Konténeres sövénynövények

A konténeres sövénynövények előnye, hogy már begyökeresedett növények, így eredésük megfelelő telepítés mellett 100%-osnak tekinthető. Méretük igen változatos 30 cm-es fiatal növényektől a koros, méteres magasságot meghaladó növények közül válogathatunk. Így nem csak telepítésre, de már meglévő sövényünk pótlására is felhasználhatók. Hátrányuk, hogy a több éves nevelés és gondozás miatt áruk magasabb a szabadgyökerű példányokhoz képest.

Így gondozza a puszpángsövényét a kertjében:

Mikor ültessük a konténeres sövénynövényeket?

Ültetési idő szempontjából ez a legszabadabb kategória, ugyanis egész évben ültethetők egészen addig, amíg a talaj át nem fagy. Így lehetőség van téli, valamint egy sokkal izgalmasabb nyári telepítési időszakra is, ez utóbbi pedig az előző két kategóriához képest igen nagy előnye.

A konténeres növények általában nagyméretűek, így a telepítés után rögtön gyönyörködhetünk bennük!

Sövénytelepítés telepítés a gyakorlatban

A telepítési távolság meghatározása

Legyen szó kerítés takarásról vagy önállóan telepített sövénysorról, minden esetben kell egy bizonyos távolságot tartani a növények között, ezt nevezzük telepítési távolságnak. A sövény és az épített elemek távolságát (fal, kerítés, épület) érdemes úgy kalkulálni, hogy ezek között legalább egy méter szabadon maradjon, így ugyanis a későbbiekben az épített elemek javítás, felújítása nem lesz nehézkes vagy kivitelezhetetlen.

A tisztafa is tökéletes faj sövény kialakítására. A cikkemben erről írok. 

A sövény gondozása is egyszerűbbé válik, de az is fontos szempont, hogy a megfelelően választott távolsággal az esetleges szomszédi vitákat, konfliktusokat is megelőzhetjük.

Nem csak a növény és más elem távolságát kell azonban figyelembe venni, hanem az egyes tövek egymástól való távolságát is. A javasolt ültetési sűrűség 80 centiméter, de a szélesebb, terebélyesebb növények esetében az 1-1,5 méteres távolság optimális, így biztosítjuk a megfelelő életteret a növény számára. Az ennél közelebbi ültetés bizonyára hamarabb összezáródó növényfalat eredményez, de növényvédelmi szempontból nem ideális, ugyanis a kórokozók könnyebben terjednek, valamint a kezdeti időszak ápolási munkáit is nehezebb elvégezni.

A túl nagy távolságok tartásával, tehát ritkás telepítés azt eredményezheti, hogy a növényfal nem lesz egybefüggő, homogén felület, így védelmi célokra nem lesz alkalmas, de a belátást sem fogja kellő mértékben akadályozni, ezért is fontos, hogy jól válasszuk meg a telepítési távolságot, a növény kifejlett szélessége alapján!

A képen látható módon a telepítési távolsággal hosszú távra terveztek, néhány éven belül teljesen záródó, magas zöld fal lesz az eredménye.

Az ültetőgödör méretének meghatározása

Az ültetőgödör biztosítja a kezdeti fejlődés számára a közeget, melyek érett trágyával, lazított földdel szükség esetén tőzeggel, esetleg a vízelvezetést segítő perlittel, kaviccsal javítunk fel. Az ültetőgödör méretét az ültetett növény fajtájához és méretéhez igazítsuk. A minimum méret kisebb növények estében 40x40x40 cm, amennyiben azonban a növények már méretesek (két méternél nagyobbak) akkor legalább 1x1x1 m-es ültetőgödröt készítsünk.

Pollenmentes sövény leyland ciprusból! Olvasson erről a cikkemben!

Ha az ültetőgödör méretében nem vagyunk biztosak, gondoljunk arra, hogy mindig jobb a nagyobb méretű gödör, hiszen ezáltal nagyobb területen kerül átmozgatásra, lazításra a talaj, így a frissen ültetett növény gyökerei könnyebben, gyorsabban tudnak terjedni, emiatt pedig fejlődése minden tekintetben gyorsabb lesz.

A megfelelően előkészített talajban gyorsabban fejlődésnek indulnak a növények!

Az ültetőgödör kialakítása

A gödör kiásása során mindenképp célszerű érett trágyát, komposztot keverni az alsó rétegbe, így a kezdeti növekedés időszakában megfelelő mennyiségű tápanyag áll majd a növény rendelkezésére, ráadásul a talaj így kevésbé lesz hajlamos a kiszáradásra. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a gödör aljára 20-30 cm vastagon helyezzünk el istállótrágya (vagy komposzt) és föld keverékét.

Örökzöld sövény az élettel teli kertért!

Erre kerüljön egy pár centiméteres földréteg, hogy a gyökerek közvetlenül ne érintkezzenek a tápanyaggal, ez ugyanis káros számukra, a gyökerek égését okozhatja. Az eltérő kiszerelésű növények (szabadgyökerű, földlabdás, konténeres) ültetése kisebb mértékben ezt követően eltér.

Az összefüggő sövény nem csak dekoratív, de megvéd bennünket a kíváncsi tekintetek elől.

Szabadgyökerű növény esetében a gödröt félig töltsük fel földdel, majd alaposan locsoljuk be, hogy a talaj a gyökereket teljesen közre fogja, ezt a pedig 2-3 alkalommal ismételjük meg. Ezt a folyamatot nevezik iszapolásnak. A földlabdás növények esetében helyezzük a növényt a gödörbe, azt töltsük fel földdel, majd öntözzük be, ha szükséges felülről pótoljuk a földet.

A konténeres növények esetében kialakulhat az úgynevezett gyökérdugó, ez azt jelenti, hogy a gyökerek sűrűn állnak, teljesen kitöltik a cserepet, ezt minden esetben lazítsuk meg, kicsit megtépve vagy megvágva. Ezt követően helyezzük az ültetőgödörbe, melyet töltsünk fel földdel, ezt követően öntözzük be, szükség esetén pedig pótoljuk a földet.

Olvasson ebben a cikkemben bővebben a témáról!

A gödröket még az ültetést megelőző napon be lehet öntözni, így kellően nedves, de már szikkadtabb közegbe lehet majd ültetni, ezzel a növények későbbi megdőlése is megelőzhető.

A telepítés követően a talaj kiszáradását és a gyomok megjelenését megelőzhetjük ha mulcsozzuk a talajt!

Sövénygondozás a telepítést követő időszakban

A frissen telepített cserjék tövére mindenképp érdemes takarást tenni, mely lehet fakéreg, gallyapríték, lomb vagy egyéb, természetes takaróanyaggal. Takarást minden telepítési időben alkalmazhatjuk! Ha kiszárad a talaj és száraz, csapadékmentes időnk van, akkor öntözzük meg a növényeket, szükség esetén ősszel is. Bár elsőre talán furcsának hangzik plusz 2-5 Celsius fokban öntözni, viszont a növény számára még ilyenkor sem áll meg az élet, az ősszel telepített földlabdások, konténeres növények számára ideális az őszi hűvösebb, csapadékosabb idő a begyökeresedéshez.

Itt rendelhet kertészetem sövénynek alkalmas növényeiből!

Így a frissen ültetett növényeket is még egészen a fagyokig célszerű öntözgetni, meghálálják majd. Az öntözésre jó alternatív és időkímélő megoldás a csepegtető öntözés, mely pozitív hatással van a növények fejlődésére, akár kétszer olyan gyorsan is növekedhet a növény megfelelő tápanyag utánpótlás mellett.

A csepegtető öntözés házilag is egyszerűen kivitelezhető, a szaküzletekben kapható lyuggatott tömlőt csak el kell vezetni a tövek körül, majd a nyitott végét a kerti csapra csatlakoztatni, és a vizet megnyitni.

A szükséges metszés mértéke a választott fajtól és fajtától is függ!

A legtöbb kérdés a sövényekkel kapcsolatosan a metszést érinti. Az örökzöldeket az év során egyszer, legfeljebb kétszer szükséges metszeni, de a második inkább már csak alakító, formázó művelet. Az elsődleges metszés tavaszi telepítés esetén ősszel esedékes, figyelve arra, hogy a növényt engedjük felnőni a kellő magasságig, és csak utána metsszük vissza, mert fősudarat már nem fog tudni újat növeszteni, viszont az oldalirányú növekedés megerősödik.

A frissen telepített növények körül az első hetekben a legfontosabb ápolási teendő (a korábban már taglalt öntözésen kívül) a gyommentesítés lesz. A gyomok vagy a gyepfelület nagymértékben szárítják a talajt és a tápanyagokat is elvonják, így a cserjesor mellett, a tövektől jobbra és balra mérve legalább bő arasznyi sávban távolítsunk el minden egyéb növényt! A gyomosodás szinte száz százalékosan megelőzhető, ha erre a sávra geotextilt fektetünk, majd fakéreg mulcsot helyezünk ki. Ez a mulcs a gazok mellett a hirtelen betörő korai fagyoktól is megóvja a még érzékeny, fiatal növényeket!

Eldöntötte, hogy sövényt szeretne ültetni? Akkor a legalapvetőbb információk már a birtokában vannak, a következő lépés pedig, hogy beszerezze az ültetnivalót!

Ehhez ajánlom kertészeti webáruházamat, ahol nagy választékban talál sövénynek való növényt, ráadásul számtalan változatban és méretben! A kiválasztott növényeket megrendelés esetén saját tehergépkocsijaimmal szállítom ki Önnek, így az érzékeny élő áru épségben, frissen jut el Önhöz, lakjon az ország bármely településén!

Tekintse meg kertészetem sövénynövény kínálatát!

Ha érdeklik más kertészeti témák, további bejegyzéseimet itt találja!

Amennyiben Önt is meggyőzték a fent felsorolt tények, kérem, nyomjon egy Tetszik-et és ossza meg ismerőseivel, barátaival!